Wpis z mikrobloga

  • 7
533 + 1 = 534

Tytuł: Zorza Polarna
Autor: Philip Pullman
Gatunek: Fantasy
Ocena: ★★★★★★★★

Książka, za która zabrałem się właściwie z konieczności, bo zabierając się za "Cykl Prochu" Pullmana nie spodziewałem się, że wydarzenia jego II tomu "Tajemna Wspólnota" rozgrywają się po wydarzeniach z trylogii Mrocznych Materii, co jest mocno zaskakujące, bo I tom "La belle sauvage" rozgrywał się przed nimi i był dobrym wprowadzeniem do Mrocznych Materii.

W Zorzy polarnej poznajemy małą dziewczynkę Lyrę, która jest przekonana, że jest sierotą. Wychowuje się wśród pracowników uczelni - Kolegium Jordana, nie ma nikogo po za wujem, który jest podróżnikiem i ma z nim niewiele kontaktu. Świat przedstawiony w opowieści opiera się na współistnieniu ludzi i ich dajmonów - zwierząt, które są z nimi nierozerwalnie związane - jedno nie może istnieć bez drugiego. Dajmony dzieci potrafią zmieniać postać, ale gdy człowiek dorasta ich postać dostosowuje się do cech właściciela. Lyra dostała od swojego wuja Alethiometr - urządzenie, które potrafi przepowiadać teraźniejszość i przyszłość, którego powoli uczy się używać, w normalnej sytuacji do rozszyfrowania jego odpowiedzi używa się specjalnych słowników, ale Lyra ma wrodzone zdolności, które pozwalają się jej bez nich obejść. Głównym motywem powieści jest zagadka porywanych dzieci, którą Lyra próbuje rozwikłać z użyciem alethiometru i przyjaciół.

Bardzo ciekawa choć młodzieżowa książka, oryginalny pomysł na wykreowany świat i protagonistka, która swoją inteligencją i przebiegłością bije dorosłych na głowę. Jedyne co mi się nie podobało, to zakończenie, ale jest to pierszy tom, więc na pewno się to zmieni w kolejnych dwóch książkach.

Książka czytana w formie hybrydowej, którą mocno ostatnio polubiłem, częsciowo jako ebook (Legimi), a częsciowo słuchana jako audiobook (Audioteka).

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #ksiazka #legimi #audioteka #czytajzwykopem
ali3en - 533 + 1 = 534

Tytuł: Zorza Polarna
Autor: Philip Pullman
Gatunek: Fantasy
O...

źródło: comment_1606912287wWIjJCPBUZj7YO6YwblQA6.jpg

Pobierz