Wpis z mikrobloga

Tak wygląda centrum Wielkiej Mgławicy M42 w Orionie. Zdjęcie powstało przy pomocy standardowego zestawu ASI290MC + UV/IR-cut + Synta 406/1800. Warunki do najlepszych nie należały, ale ostatnio nie było za wiele okazji z czystym niebem i trzeba było brać co wpadło. Dla ciekawostki, niektóre drobne "gwiazdki" to dyski protoplanetarne, które da się już złapać amatorskim sprzętem. Dla bardziej zainteresowanych tematem zdjęcie z Teleskopu Hubble'a ( ͡° ͜ʖ ͡°)
PS. Jeszcze wrócę do tematu jak tylko trafię na lepsze warunki (seeing :P)
#astronomia #astrofoto #mactrixpoleca #kosmos #mglawicaoriona
mactrix - Tak wygląda centrum Wielkiej Mgławicy M42 w Orionie. Zdjęcie powstało przy ...

źródło: comment_1606341142YjeboIhsMzcthppyz95LFF.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
@mactrix: jestem laikiem i pytałem ostatnio na wykopie o jakieś podstawy dot. teleskopów, wywiązała się dyskusja o astrofoto i padło stwierdzenie że w astrofotografii montaż dobsona praktycznie nie występuje, plus krótka analiza dlaczego. Możesz napisać ze swojego doświadczenia czy to stwierdzenie było na wyrost, czy uważasz się raczej za wyjątek? Jak rozwiązujesz problemy z rotacją pola widzenia?
  • Odpowiedz
@hitherto: W astrofotografii gdzie liczą się długie ekspozycje montaż Dobsona praktycznie się nie nadaje. Do lucky imagingu i fotografii planetarnej jak najbardziej można się bawić, z tymże musi być to montaż zmotoryzowany. Odnośnie rotacji pola to jest ona zauważalna na klatkach 20s+ a na stackach trzeba robić crop. Mam parę pomysłów na to, jednak to są rzeczy niekonwencjonalne. Kolejna ważna rzecz, powierzchnia zbiorcza lustra o średnicy 40 cm to to jakieś
  • Odpowiedz
@hitherto: odpowiedź jest prosta. Tutaj masz Oriona robionego sprzętem do Astrofoto. Porównaj i wiadomo czemu każdy powie że na dobsonie to walka z wiatrakami. Na dobsonie w Lucky imaging możesz zrobić tylko jasne obiekty. Ciemnych nie zrobisz bez naświetlania kilka minut
  • Odpowiedz