Wpis z mikrobloga

Już sama nazwa obraża uczucia i wywołuje pieczenie dupy ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Gaku745: a co ma wywoływać, skoro w toku dyskusji zwykle wychodzi, że jednak nie chodzi wcale o antykapitalizm, bo rynek w sumie spoko, tylko korporacje są #!$%@? i wyzysk jest zły i niekontrolowany kapitalizm też jest #!$%@?, z czym zgadza się i tak 90% osób które przeczytały więcej niż jeden artykuł w życiu?

Po
  • Odpowiedz
@Wap30:

w toku dyskusji zwykle wychodzi, że jednak nie chodzi wcale o antykapitalizm, bo rynek w sumie spoko


Gospodarka rynkowa nie jest czymś specyficznym dla kapitalizmu. Rynek jako metoda dystrybucji dóbr występował w feudalizmie i może występować w socjalizmie. Krytyka kapitalizmu opiera się na chęci zmian w zakresie środków produkcji ale niekoniecznie metod dystrybucji.
  • Odpowiedz
Krytyka kapitalizmu opiera się na chęci zmiany metod produkcji ale niekoniecznie metod dystrybucji


@Morderczy_Morszczuk: czymś zupełnie innym jest "krytyka kapitalizmu" a dosłowne postulowanie "antykapitalizmu"
  • Odpowiedz
@Wap30: tak, znam sporo krajów, w których gospodarka opiera się na prywatnych środkach produkcji zamiast na spółdzielniach. Również w większości znanych mi krajów głównym celem działalności gospodarczej jest zysk i akumulacja kapitału a nie zaspokojenie potrzeb finansowych, kulturalnych i społecznych pracowników.

kompletnie nie o to chodzi


Jeśli Ci się chce to możesz opisać szerzej o co Ci chodzi. Mam wrażenie, że ta dyskusja bierze się z jakiegoś nieporozumienia.
  • Odpowiedz
tak, znam sporo krajów, w których gospodarka opiera się na prywatnych środkach produkcji zamiast na spółdzielniach


@Morderczy_Morszczuk: O.o I ten fakt wyczerpuje znamiona "rozwiązań socjalistycznych"?

Mam wrażenie, że ta dyskusja bierze się z jakiegoś nieporozumienia


Najwyraźniej, ale po tych wypowiedziach obawiam się że problem leży po stronie kolegi
  • Odpowiedz
@Wap30:

I ten fakt wyczerpuje znamiona "rozwiązań socjalistycznych"?


Doktryny socjalistyczne różnią się od siebie w wielu kwestiach, ale ich wspólną cechą jest oparcie gospodarki na społecznych środkach produkcji. Jeśli więc jakieś rozwiązania nie zawierają w sobie postulatu uspołecznienia środków produkcji albo nie są z nim zgodne, to nie można ich nazwać socjalistycznymi.

Najwyraźniej, ale po tych wypowiedziach obawiam się że problem leży po stronie kolegi


Ja mam wrażenie, że Ty uznajesz
  • Odpowiedz
@Gaku745 nie widzę sensu w trigerowaniu prawaków niech se żyją w swoim świecie neuropa w swoim. Jak ja zadałem pytanie na antykapitalizm to dostałem normalną odpowiedź,ale oczywiście musiał wbić tam jakiś kapitalista chyba z statkiem w awatarze i pisać,że nie to nie działa itp.
  • Odpowiedz
Jeśli więc


@Morderczy_Morszczuk: Jest to fałszywa implikacja. To, że nie zawierają części wspólnej wszystkich możliwych doktryn absolutnie nie wystarcza do twierdzenia, że nie są socjalistyczne.

że Ty uznajesz takie rozwiązania jak redystrybucja dóbr, podatki progresywne, regulacje prawne dotyczące firm prywatnych itp. za elementy socjalizmu


nie tylko ja, to po prostu są elementy socjalizmu, ale tak

Ale wracając do meritum: rozumiem, że uznajesz że aby rozwiązanie było antykapitalistyczne warunkiem koniecznym i wystarczającym
  • Odpowiedz