Wpis z mikrobloga

Ale cieniutkie te nowe radeony - czy ja dobrze widzialem ze rx 6800 xt od asusa ma stac drozej niz topowe modele rtx 3080 ? ;)

A szkoda moglo byc ciekawie. Chyba zaraz odkopie posty osob ktore tak mnie przekonywaly jaka to potezna karta z wlaczonym smart access memory ;)

#nvidia #radeon #pcmasterrace
  • 13
  • Odpowiedz
@majk3l: Nie rozumiem tego przywiązania do ilości RAMu (Cały czas widzę, że ktoś o tym pisze)

Do gier jest on bezużyteczny. Jak grasz 1080p to nie ma znaczenia 10 czy 16 czy 20, a w 4K karta NVidii ma przewagę, bo ich pamięć jest szybsza. Jak dla mnie szybkość (a właściwie przepustowość) gra dużo większą rolę niż czysta pojemność (co potwierdzają benchmarki)

A do zastosowań profesjonalnych jest 3090, która ma więcej
  • Odpowiedz
technologii jak DLSS :|


@Sierkocz: żadna to technologia. To jest funkcja. Działa dobrze tylko w wersji 2.0 i tylko w niektórych grach.

Jak dla mnie szybkość (a właściwie przepustowość) gra dużo większą rolę niż czysta pojemność (co potwierdzają benchmarki)


@Axymerion: tak samo szybkość (a właściwie przepustowość) grała dużo większą rolę w Radeonie Fury X (co potwierdzały benchmarki)...
  • Odpowiedz
@majk3l: > tak samo szybkość (a właściwie przepustowość) grała dużo większą rolę w Radeonie Fury X (co potwierdzały benchmarki)...

Chciałbym tylko zauważyć, że Radeona Fury X miał 2.5 razy mniejszą efektywną szybkość pamięci w porównaniu do 980Ti, co znacząco wpłynęło na osiągi.
  • Odpowiedz
@majk3l: Efektywna szybkość pamięci jest terminem fachowym (Effective memory speed (Podawane w Gbps lub GHz) i określą z jaką prędkością dane mogą być wczytywane do pamięci na jedną szynę.
  • Odpowiedz
Efektywna szybkość pamięci jest terminem fachowym (Effective memory speed


@Axymerion: nie, to jest termin marketingowy wymyślony do pochwalenia się wyższą częstotliwością taktowania niż ta która jest w rzeczywistości, bo jak wiadomo DDR i pochodne przenoszą więcej danych w jednym cyklu zegara niż SDR, co oczywiście absolutnie nie zmienia realnej częstotliwości taktowania która zawsze jest tylko jedna.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Taktowanie

Radeona Fury X miał 2.5 razy mniejszą efektywną szybkość pamięci w porównaniu do 980Ti
  • Odpowiedz
@majk3l: >jest termin marketingowy wymyślony do pochwalenia się wyższą częstotliwością taktowania niż ta która jest w rzeczywistości

Rzeczywista częstotliwość taktowania zegara głównego nie ma żadnego znaczenia, gdy zaczyna się porównywać pamięci o różnych DR (data rate) i właśnie dlatego stosuje się prędkość efektywną (np. DDR4 3000MHz)

co oczywiście absolutnie nie zmienia realnej częstotliwości taktowania która zawsze jest tylko jedna

Nie jest to prawda, ponieważ niektóre typy pamięci posiadają więcej niż jeden
  • Odpowiedz
Rzeczywista częstotliwość taktowania zegara głównego nie ma żadnego znaczenia, gdy zaczyna się porównywać pamięci o różnych DR (data rate) i właśnie dlatego stosuje się prędkość efektywną (np. DDR4 3000MHz)


@Axymerion: no nie. Ma znacznie, szczególnie dla poboru energii. Tyle, że to nie zmienia faktu, że "efektywna częstotliwość" jest stosowana powszechnie jako marketingowa abrewiacja szybkości transferu (MT/s) ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Dobrze tłumaczy to wikipedia:

Describing
  • Odpowiedz
@majk3l:

a więc termin marketingowy, ułatwiający zrozumienie efektywności transferu pamięci DDR4 o częstotliwości zegara około 370MHz.


Mówisz o zegarze modułu pamięci, a nie o zegarze magistrali. Dlaczego się tego czepiam? Bo poprzez dodanie dodatkowego modułu, można zwiększyć prędkość magistrali bez zwiększania zegara modułu. To jest tak, jak mówienie o prędkości obrotowej silnika, żeby określać jak szybko jedzie auto. Można, ale po co?

Podoba mi się twoje przywiązanie do słowa "Marketingowy", szkoda
  • Odpowiedz