Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mircy czy istnieje jakiś kruczek prawny mówiący o o tym, że wykonawca może obarczać karami podwykonawcę, tj. przerzucić na niego karę za niedotrzymanie terminu wynikającą z umowy między Inwestorem a wykonawca? Dodam, że między wykonawcą a podwykonawcą nie ma spisanej i podpisanej umowy- jest tylko korespondencja mailowa o ogólnym zakresie, gdzie o karach nie ma żadnej mowy.
#prawo #budownictwo #praca #poradyprawne
  • 17
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@taktoto: Umowa jest tylko mailowa i tam jest wyszczególniony tylko zakres prac i termin zakończenia, który został dotrzymany. Zakres prac był bez uwag. A teraz wykonawca otrzymuje od Inwestora uwagi, po miesiącu od zakończenia prac i domaga się ich usunięcia w ramach 'umowy' mailowej grożąc podwykonawcy karami wynikającymi z umowy między Inwestorem a wykonawca.
i domaga się ich usunięcia w ramach 'umowy' mailowej grożąc podwykonawcy karami wynikającymi z umowy między Inwestorem a wykonawca


@_Shine: art. 471 KC. Jak faktycznie wykonaliście wadliwie umówiony zakres robót, to jak najbardziej może w was, lekko mówiąc, #!$%@?ć.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@chemik_kieszyk: super, dziękuję za odpowiedź!
Mam jeszcze jedno pytanie, czy jest jakiś określony czas kiedy wykonawca może zgłaszać uwagi do zakresu prac podwykonawcy? Jak formalnie można zakończyć zakres prac, tak żeby nie ciągnęło się to miesiącami/latami?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Adams_GA: ale może #!$%@?ć tylko tymi odsetkami, a nie karami wynikającymi z umowy między Inwestorem a wykonawca? Sprawdziłem kalkulator, jeśli chodzi o odsetki - to nie są duże kwoty bo zakres prac był na kilka tysięcy złotych, więc nawet gdyby liczyć te odsetki od u ustalonego zakresu zakończenia prac do teraz to będzie to kilkadziesiąt złotych.
@_Shine: moim zdaniem może karami, bo to jest jego szkoda jaką poniósł przez to, że z uwagi na wadliwość wykonanych przez was prac, nie zostały one odebrane i w niego walą karami.
@_Shine: idziesz na miejsce, sporządzasz z inwestorem (w tym przypadku jest to wykonawca) protokół z wyszczególnionymi "wadami", dokumentujesz to fotograficznie i informujesz że odpowiesz w ustawowym terminie. Jeżeli inwestor (wykonawca) uważa że wykonałeś pracę wadliwie może tego dowodzić w postępowaniu cywilnym. Wady mogły się uwidocznić po jakimś czasie. Ciebie jako podwykonawcę nie interesuje relacja inwestor - wykonawca. Po sporządzeniu protokołu wyślij do wykonawcy listem poleconym z potwierdzeniem odbioru swoje stanowisko. Najważniejsze
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@incognito1234: bardzo Ci dziękuję. Jeśli chodzi jeszcze o zakres to nie wywiązałem się z kilku punktów w określonym czasie umowy, ale to z uwagi na brak działań ze strony wykonawcy i mam na to maile-usunę to gdy dostanę od wykonawcy materiały. Natomiast teraz Wykonawca rozszerza mi zakres bo dostał uwagi od Inwestora i w ramach ustalonej kwoty wzywa mnie do ich usunięcia w kilka dni co nie jest fizycznie możliwe -dlatego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@incognito1234: Nie wiem jeszcze jak to formalnie zakończyć, bo takie smaczki przez Inwestora mogą być wrzucane co jakiś czas. Teraz np. odezwał się po 2 miesiącach. Minus taki, że nie spisałem umowy i byłoby po problemie.
@_Shine: jak nie ma umowy to nie ma formalnej podstawy zarówno do kar umownych jak i do wyplaty wynagrodzenia. Umowa ustna to też umowa, wiec możecie dyskutować w sądzie zarówno na temat kary umownej jak i podstawy do wyplaty wynagrodzenia.