Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Halo Mircy z #budownictwo potrzebuję dobrej rady. Przy okazji #fizyka #kiciochpyta

Chcę wmontować wentylatory do kratek wentylacyjnych w kuchni i łazience, bo po wymianie drzwi mam wsteczny ciąg wszędzie. Kanały wentylacyjne są bardzo długie, bo to kamienica i idą do góry. Żaden nie jest przez ścianę na zewnątrz.

Czy zwykły chiński wiatraczek wymusi poprawny ciąg powietrza, czy muszę przeliczyć w jakiś sposób niezbędną moc wentylatora?
  • 15
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jason_Stafford: wydaje mi się że nie, ponieważ mieszkając na parterze zasysałbym zapachy od sąsiadów, a tak się nie dzieje.

@piastun: najbardziej chce wymusić wyciąganie pary wodnej podczas gotowania, czy prysznica, bo mam za dużą wilgoć w mieszkaniu. Wiem dlaczego ciąg wsteczny występuje, otwieram okna, ale to nadal za mało.
@kaef_v2: Być może jakiś Twój sąsiad zainstalował właśnie taki wiatraczek. Zadzwoń do współdzieli, niech przyślą kominiarza. Może masz oddzielny pion wentylacyjny - wtedy mógłbyś coś takiego zrobić. Piec masz na gaz, zainstalowany w łazience? Otwarta, czy zamknięta komora spalania?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@darek-jg: doczytałem podstawy. Mowa jest o zakazie instalowania mechanicznej w tym samym pomieszczeniu co kocioł z otwartą. Czy dwa pomieszczenia dalej (kuchnia) już można? Poza tym planuję podłączyć te wentylatorki do światła w łazience i kuchni, żeby włączały się tylko jak zapalam światło, tj. Przebywam w danym pomieszczeniu. Jak w tej sytuacji ma się bezpieczeństwo użytkowania kotła?
@kaef_v2: najlepiej zapytaj kominiarza który okresowo sprawdza kominy bo tak naprawdę od niego zależy czy będziesz mógł mieć te wentylatory, no i rozszczelnij okna lub zrób jakiś nawiew powietrza do pieca bo pewnie nie ma skąd go brać i dlatego ciągnie z kratek wywiewnych.
To że wentylator w kuchni dodatkowo będzie wyciągał powietrze nie pomoże w zaciąganiu go przez piec a pomieszczenia nie są oddzielone przecież szczelnymi drzwiami.