Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Jak ocenicie moje przygotowanie do zimowania
#roslinyowadozerne projekt wygląda następująco : najpierw duże plastikowe pudło potem drugie mniejsze, przestrzeń pomiędzy pudełkami wypełnione gąbka i styropianem. Rośliny wstawię do małego pudła, doniczki owinę materiałem i dam styropian jako wypełniacz.

Foto komentarze.
  • 11
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vincent38: żeby izolację termiczną zrobić, rośliny zimują w temperaturze około 10 stopni ja w pudle zamierzam postawić je na dworze gdzie może dojść do - 10
@yneb: Jeżeli będą tam stały dłużej to nie ma znaczenia izolacja. Izolacja ma znaczenie, jeśli w środku jest ciepło, a na zewnątrz zimno. Jak postoi z 3 - 4 godz na mrozie to nawet z 20 cm styropianem przemarznie. CHyba, że do środka nakładziesz świeżego gnoju, który będzie podgrzewał, to wtedy izolacja ma sens.
@yneb: https://youtu.be/4arBeIKJWzQ?t=487

Pewną ochronę to da. Jak będzie -10 o godzinie 3 nad ranem to o 4 może spaść do -12, żeby o 6 znów było -10. Przez te dwie godziny w twoim pudełeczku za to będzie -11. Przed takimi wahaniami izolacja uchroni, ale jak będzie -12 przez całą noc to i w pudełku będzie -12. Mało tego - jak już na zewnątrz będzie -10 to w twoim pudełeczku będzie -11.
@yneb: Nie tylko owadożerne - robią chochoły. Pewnie, żeby uchronić przed tymi krótkimi spadkami o kilka stopni. Może w ziemi jakieś reakcje zachodzą i nieco podgrzewają atmosferę. Ale jak roślina nie znosi mrozów to lepiej ją w piwnicy trzymać.