Wpis z mikrobloga

Dobra skoro Andromedka się spodobała to jeszcze jedną focię tu zostawię przed rozpoczynającą się jutro 4 miesięczną przerwą. Jest to portrecik Wielkiej Mgławicy w Orionie wraz z sąsiadującą Mgławicą Biegnący Człowiek. Ponownie jest to jeden z najjaśniejszych obiektów głębokiego nieba co sprawia, że łatwo się ją fotografuje (również może być sfotografowany zwykłą lustrzanką na statywie). Niezwykle okazale prezentuje się też przy obserwacjach wizualnych przez teleskop, nawet pod moim podmiejskim niebem. Zresztą, jeśli niebo jest dostatecznie ciemne to można ją dostrzec gołym okiem jako delikatna mgiełka otaczająca środkową gwiazdę (a właściwie grupę gwiazd) miecza oriona.

Centrum mgławicy jest tak jasne, że fotografowanie jej zwykle wymaga skorzystania z techniki łączenia zdjęć o różnej długości ekspozycji, aby móc uzyskać nieprześwietlone centrum wraz z jej ciemniejszymi obłokami. Tak też zrobiłem w tym przypadku. Nie jest to najbardziej udana próba, ale tragedii też moim zdaniem nie ma. Następnym razem bardziej się postaram. :)

Przez moją 10 miesięczną przygodę z astrofoto udało mi się zrobić 4 zdjęcia, z których jestem relatywnie zadowolony i jest to jedno z nich. Na dysku zalega mi ponad 170GB materiału z fotografowania łącznie około 40 obiektów, a finalnie udostępniłem zaledwie 12 z nich. Mam nadzieję, że przyszły rok przyniesie mi trochę lepsze statystyki pod tym względem.

Mniej skompresowana jakość here: https://flic.kr/p/2jKrtng

Equipment:
Scope: GSO 8" f/4
Mount: Sky-Watcher EQ6 R
Camera: Canon 600D mod
Guide scope: ZWO 60/280mm
Guide camera: ZWO ASI 120MC-S
Coma corrector: Baader Mark III MPCC
Filters: Astronomik CLS 2" ; Baader UV/IR Cut (L) 2"

Acquisition:
Lights: 76x180" ISO 800 + 45x30" ISO 800
Calibration frames: 90x + 45x Darks, 50x Flats, 50x Bias
Total integration time: 4h 10m
Localization: Small village near Płock, Poland (Bortle 5/6)

Software:
Guiding: PhD2
Capture: APT
Mount control: Stellarium (ASCOM)
Postprocessing: Deep Sky Stacker, Pixinsight, Photoshop, Lightroom

#astrofotografia #astronomia #astrofoto #fotografia #mojezdjecie #kosmos #gruparatowaniapoziomu
JKbooo - Dobra skoro Andromedka się spodobała to jeszcze jedną focię tu zostawię prze...

źródło: comment_1603477519yTkK4DbSUIWEvQBYirCPY3.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
I jakby ktoś jeszcze nie miał dość to wrzucam grafikę pokazującą mój postęp w fotografowaniu tego obiektu na przestrzeni czasu. Przygotowałem ją kiedyś na reddita, ale z powodu nietypowych proporcji nie chciała się tam poprawnie wyświetlać. Mam nadzieję, że chociaż tutaj nie będzie z tym problemów.
JKbooo - I jakby ktoś jeszcze nie miał dość to wrzucam grafikę pokazującą mój postęp ...

źródło: comment_1603479046ABEsaOXVO8HLjSz5BKqZ9P.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@dantey: a dziękuję. Jak na 10 miesięcy też jestem zadowolony. Jeszcze ze 2 lata i może uda mi się zrobić zdjęcie, do którego nie będę miał żadnych zastrzeżeń (ʘʘ)
  • Odpowiedz
@JKbooo: no zastanawiałem sie czemu zjadło mi 11gb ramu jak obrabiałem xd

z reguły robiłem kiedys porównania i drizzle praktycznie mało co zmieniło, a jeszcze cięzej sie obrabiało.
  • Odpowiedz
@JKbooo fajnie, fajnie to wygląda, do tego Running Man w kadrze, łap plusa ( ͡º ͜ʖ͡º) ! Jedna techniczna uwaga, ja bym trochę gwiazdy poprawił, delikatne kometki się porobiły. Na astropolis w dziale tutoriale chyba nawet na pierwszej stronie jest fajny tutek na ten temat :)
  • Odpowiedz
@mactrix: dzięki. Gwiazdki zdecydowanie do poprawy, ale wolałbym nie w postprocessingu, a optycznie. Wyciag w tym GSO jest imo masakryczny i zależnie od położenia aparatu, bądź dokręcenia śrubki blokującej focus zmienia położenie i kąt ustawienia matrycy aparatu. To uniemożliwia mi prawidłowe skolimowanie teleskopu i uzyskanie ostrości w całym polu. Na razie szykuję się na moonlighta z autofocuserem, ale może mi się jeszcze odwidzi. Na reddicie u/okewoke używał takiego zestawu i wszystki
  • Odpowiedz