Wpis z mikrobloga

Ocieplanie domów i program termomodernizacji nie wydaje się zbyt sensowny przy zwalczaniu zanieczyszczenia powietrza.
Badania słynnego w branży instytutu Sintef w Trondheim w Norwegii pokazują, że dawniej stare, żeliwne piece na drewno spalały dosyć czysto. Dlaczego? Ponieważ wtedy domy były słabo ocieplone i dlatego palono w piecach intensywnie, a podczas takiego spalania wydziela się mało szkodliwych substancji.
Dziś, gdy domy są o wiele lepiej izolowane i mają szczelniejsze okna gdy pali się intensywnie jest po prostu za ciepło. Badania Sintef pokazują, że znaczna część zanieczyszczeń bierze się stąd, że użytkownicy regulują ciepło przymykając dopływ powietrza (i to często w za dużych piecach). Wtedy piece zanieczyszczają środowisko i do tego nie wykorzystują zawartej w węglu/drewnie energii ("ciepło idzie z dymem" zamiast grzać dom).
Zamiast więc ocieplać domy należy wymieniać piece (na wysokosprawne) oraz stosować wydajne sposoby palenia. W przypadku drewna bardzo ważna także jest jego suchość.
Jakby ktoś nie wiedział, by drewno wyschło- drzewo należy ścinać późną zimą (względnie wczesną wiosną) i od razu pociąć i porąbać i suszyć w odpowiednich stosach.

#energetyka #dom #ciekawostki #drewno #polska #europa #ekologia #norwegia #polska #polityka #smog #swiat #budownictwo #skandynawia
źródło: comment_16026879537mvAMrDyn2orCjNE51LKGn.jpg
  • 6
@babisuk: Od dawna wiadomo, ale nikomu nie zależy na akcji informacyjnej. Ludzie sami się nie domyślą

Kocioł zasypowy + narzut węgla na żar lub tłumienie dopływu powietrza to destylacja a nie spalanie. Smród gazów koksowniczych nie bierze się znikąd. One nie są spalane tylko odparowywane.
@projektjutra dlatego trzeba w takim piecu, kotle zmniejszyć moc poprzez zmniejszenie paleniska cegłą szamotową. Do tego palenie od "góry" i wszystko czysto palimy :) Propaguję tę "kosmiczną" wiedzę ale polski naród to ciemnogród i wie lepiej... Mój projekt -> OgienBezDymu