Wpis z mikrobloga

Mirki, potrzebuję jakiegoś silnika do szablonów do php (aby był wspierany i miał dobrą dokumentację). Nie używam żadnych frameworków, bo strony są zbyt małe aby w ogóle to ładować. Do tej pory uzywalem smarty, ale jest to już przestarzałe. Ograniczenie to PHP 5.3 na którym jestem zmuszony siedzieć. W pracy niestety jestem zmuszony korzystać w PHP 5.3. Nic nowszego nie zainstaluje, bo wersja SLESa na maszynie więcej nie obsługuje ( ͡° ʖ̯ ͡°) Gdyby nie covid to miałbym już zaktualizowane do nowego systemu żeby móc zainstalować tam PHP 7.
#programowanie #php
  • 14
@januzi: @Kmycic: Nie jestem bardzo biegły w swiecie php, tylko jak to analityk w dziale muszę zrobić mały portal z formularzami/ankietami. Smarty przechodziłem zimą, ale jak forum supportu jest mało żywe, to nie chcę w to dalej brnąć. Google podpowiada mi np. LightnCandy. Ktoś z was korzystał?
Do tej pory uzywalem smarty, ale jest to już przestarzałe.


@Krukosz: generalnie to wszystkie tego typu silniki szablonów na php są przestarzałe, bo przestarzała jest technologia MPA. Lepiej zostań już przy smarty a do nowych projektów zainteresuj się vue albo react-em.
Do tej pory uzywalem smarty, ale jest to już przestarzałe. Ograniczenie to PHP 5.3 na którym jestem zmuszony siedzieć. W pracy niestety jestem zmuszony korzystać w PHP 5.3


@Krukosz: A może zacznijmy od początku? Co nie tak jest z Smarty? Chcesz zmienić dla zmiany czy masz jakiś konkretny problem?
@azz5: Smarty ogólnie jest ok, bo po prostu działa. Największy problem to support. Nie ma co pisać na forum, bo wygląda na martwe i często, można powiedzieć trywialne problemy zajmowały mi więcej czasu. Po drugie przy nowym projekcie chcę użyć czegoś czego się powinno użyć. Smarty nie wygląda na coś takiego ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przy poprzednim projekcie poszedłem w Smarty bo jako pierwsze znalazłem.
@Krukosz: Smarty wcale nie ma złej dokumentacji ani nie jest skomplikowane. Jeśli masz z nim problemy i chcesz żeby było łatwiej, to jak pójdziesz w jakiś React czy Vue to w ogóle będziesz pół roku albo rok się uczył zanim zrobisz coś prostego.

Do prostych rzeczy nie opłaca się kombinować, to finansowo/czasowo nie uzasadnione.
Zmiana na Twig tak samo ma średni sens, bo to praktycznie to samo. Smarty już trochę znasz