Wpis z mikrobloga

Chcę zagrać w HL:Alyx, więc składam PC. Zerkniecie na mój konfig? To ma być przede wszystkim do Alyx. I do Cyberpunka.


Ostatni raz składałem peceta, jak do grafiki podłączało się osobno Voodoo 2, żeby mieć akcelerację w Unrealu. Oglądam jakieś tutoriale, trochę rzeczy się pozmieniało od tego czasu, nawet na plus, np. nie trzeba ustawiać zworek na dyskach IDE ani terminować SCSI, super.

Czy ten konfig ma sens? Pod każdym elementem dałem uzasadnienie. Dajcie znać, czy bredzę i jak bardzo.

CPU: Ryzen 7 3700x

Dodatkowe rdzenie (w stosunku do 3600) nie będą pewnie wykorzystane przez Source 2, ale będę używał Oculusa Quest przez Wi-Fi, więc oprócz Alyx będzie musiał być w tle odpalony Virtual Desktop. Czyli więcej rdzeni powinno się przydać do kompresowania i przesyłania obrazu w trakcie działania gry. Ma to sens?

COOLER: Dark Rock Pro 4

Myślałem o AIO, ale może chłodzenie wodne to przesada? Poza tym jest drogie. Wystarczy mi taki wiatrak do 3700x? Bo stockowego shitu nawet się nie zakłada, tylko wyrzuca z pogardą, tak?

GRAFIKA: RTX 2080ti

VR wymaga podobno mocnej karty. Po premierze 3080 one miały leżeć po śmietnikach, rozglądam się. Kupię używaną.
No wiem, 3080, ale różnica polega na tym, że 3080 nigdzie nie ma, a 2080 jest.

PŁYTA: MSI MAG B550 TOMAHAWK

Bo w sumie to po co mi X570? A jakbym chciał kiedyś zmieniać CPU, to Zen 3 też wchodzi.

RAM: Corsair Venegance LPX 32GB DDR4-3200 CL16?

Alyx wymaga minimum 12GB, oprócz Alyx będzie działał Virtual Desktop, a RAMu nigdy za dużo... Chyba że te 32 to bez sensu? Wystarczy 16? Wybór RAM-u ma jakieś znaczenie, jeśli nie będę nic podkręcać? A można dać 8+8 i 4+4?

DYSK: ADATA GAMMIX S11 Pro 512GB

Wziąłem, bo był w promocji. Jakby brakowało miejsca, to zawsze mam jeszcze jakieś SSD na SATA.

ZASILACZ: SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze

600W chyba wystarczy aż nadto? Mam nadzieję, że nie jest z czarnej listy #pdk

OBUDOWA: Fractal Design Meshify C

Z wyglądu najbardziej podoba mi się NZXT H1, ale obawiam się o odprowadzanie ciepła z GPU przy używaniu VR. Chyba nic z tego niestety. Więc szukałem czegoś z filtrami przeciwkurzowymi i w miarę dobrym przepływem powietrza, co dodatkowo nie wygląda jak spleśniałe gówno.

GOGLE VR: Oculus Quest 2

Chyba jedyne, które działają bezprzewodowo. Index wymaga rozkładania po pokoju jakiś kamer na kablach, poza tym podobno czeka się miesiącami. Alternatywą był HP Reverb H2, ale tu nawet nie widzę daty. Poza tym preorder na Oculusa 2 już zrobiony w dniu premiery. Wymaga FB, wiem, Zuckerberg będzie mógł mi się rozglądać po mieszkaniu i ogólnie oglądać moje życie. Nie wytrzyma tego, do trzech miesięcy popełni samobójstwo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oculus będzie połączony przez Wi-Fi (sieć 5GHz, 802.11ac), pecet będzie połączony kablem.

Ma to sens mniej więcej?

https://www.x-kom.pl/lista/7hgslfgsg

A, i jeszcze pytanie pewnie z dupy: potrzebuje jakiś kabli dodatkowych, przejściówek, taśm, czy generalnie wszystko jest dołączone do płyty i obudowy? Pasta jest razem z procesorem/chłodzeniem, czy muszę mieć swoją?
Jak na pcpartpicker.com sprawdzam i wszystko niby pasuje, to nie będzie niespodzianek?

#pcmasterrace #pc #skladamkomputer #oculus #oculusquest #alyx #vr
  • 16
@xgre: karte możesz kupić jakąś tańszą np rtx 2060 i za jakiś czas wymienić na 3080 jak się wszystko ustabilizuje. Cena 2060 też nie powinna specjalnie spaść bez zapowiedzianego następnika, który wg przecieków ma być dopiero w przyszłym roku.
Z ryzenem podobnie, w listopadzie premiera zen 3, która ma być średnio 20% lepsza od zen 2.
Ramy wymień na jakieś szybsze, najlepiej 3600 cl16. Od siebie polecę balistixy na micronach e-die,
@badboy141: Czyli karta i cpu na przeczekanie? Np. 3600 + RTX 1080ti 11GB?
No tak, teraz jest w sumie najgorszy okres, są nowe cpu, ale ich nie ma, karty tak samo.
Nie chciałem się bawić w OC, przynajmniej na razie. Mogę wstawić te Ballistixy i tak po prostu wybrać 3600 w biosie i wszystko pójdzie?
@xgre: Z cpu bym poczekał do 5.11 bo dopiero wtedy ma być premiera. Amd zapowiadało dużą dostępność co ma sens patrząc na to, że I/O die zostaje taki sam jak przy zen 2 a zmieniają się tylko rdzenie. Jeśli chodzi o ballistixy to wystarczy, że wklepiesz wszystko w DRAM Calculator for Ryzen i sam Ci wyświetli jak masz co ustawić w biosie. Jeśli chodzi o kartę na przeczekanie to do vr
@badboy141: Dzięki za rady, muszę jeszcze sprawdzić, czy te ballistixy się zmieszczą pod chłodzeniem CPU, one są wyższe trochę. Z tym czekaniem do 5 to ma sens, tylko pytanie czy wytrzymam :)
Ale do Alyx? Minimalne wymagania GTX 1060 6GB, ja chcę mieć wszystko płynnie bez zacięć przez całą grę


@xgre: Tak. Ta gra nie wymaga jakoś sporo, RX 470/480/570/580 8GB(a używki po koparkach w świetnym stanie to 400-550zl max) jest w sam raz (i jest odpowiednikiem 1060/1070). Na niższych pewnie nawet na 4GB by poszło w fajnych klatkach. PC-VR to już nie te czasy gdzie trzeba Titan X i jakiegoś potężnego intela
@xgre: Cytat z tego artykułu:

The classic GTX 1080 Ti is also a good option here if you have the option to get one of those, as performance is very similar to the newer RTX 2080 Super. Some will say the RTX 2080 Ti is needed to run ultra settings on 90Hz in Half-life: Alyx, but from my research it seems a RTX 2080 Super is enough firepower to get the