Wpis z mikrobloga

Tygodniowy raport grypowy PZH
W okresie 1-7 października zanotowano w Polsce 53 tysiące zachorowań na grypę i choroby grypopodobne (najczęściej rozpoznawane na podstawie objawów, nie wiem czy system uznaje wyniki testów kasetkowych na grypę). Daje to zapadalność 19,75 przypadku na 100 tys. ludności.
Jest to wyraźnie mniej w stosunku do wartości z takiego samego okresu zeszłego roku (111 157 przyp. - 41,34 zach.).
W części województw zanotowano wyraźny wzrost zachorowalności (Pomorskie, Lubelskie) w części wyraźny spadek; ogółem w całym kraju niewielki spadek w stosunku do wcześniejszego tygodnia. Z powodu nasilonych objawów do szpitali trafiło 101 osób, głównie z powodu objawów oddechowych. Nie zanotowano żadnego zgonu. W ramach programu Sentiel, wyrywkowego badania krążących szczepów, od 28 września do 4 października pobrano 4 wymazy od osób z objawami grypopodobnymi w województwie Zachodniopomorskim (0,5%), wszystkie były ujemne w zbadanym zakresie - nie wykryto grypy, trzech gatunków parainfluenzy, wirusa RSV ani adenowirusów.
http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/2020/G_20_10A.pdf

Ponieważ do systemu zgłaszane są głównie osoby zgłaszające pewien zestaw objawów, możliwe że w liczbie tej zawierają się też osoby z koronawirusem, PZH nie precyzuje tej kwestii.

Na wykresie zachorowalność w skali logarytmicznej. Widoczny wyraźny dołek podczas poprzedniego sezonu (fioletowy), w czasie wiosny i lata 2020, z najniższą od lat zachorowalnością w tym okresie. Obecnie zachorowalność nadal jest niższa od poprzednich lat, ale nie wiem jaki jest normalny rozrzut wartości.
#grypa #zdrowie #ciekawostki
KubaGrom - Tygodniowy raport grypowy PZH
W okresie 1-7 października zanotowano w Pol...

źródło: comment_16024171222btWqFCRFsRzvSiKUUvL90.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz