Wpis z mikrobloga

Obiecałem update po pewnym czasie używania mojej niewielkiej instalacji fotowoltaicznej na balkonie. Obecnie po okolo 5. miesiącach moja instalacja wyprodukowała niecale 32kWh, które zostały użyte do zasilania i ładowania świateł LED, telefonów, powerbanków, laptopów i hulajnóg elektrycznych dla mnie i różowego paska. Instalacja przez większość czasu operowała w pobliżu 100% naładowania akumulatora, tak więc mogła dostarczyć większej mocy.
Obecnie z powodu niższego położenia słońca nad horyzontem i drzew mam znacznie więcej cienia, co znacznie obniżyło wydajność. Dodatkowo jest więcej dni pochmurnych.
Zużycie akumulatora jest trudne do oszacowania, nie było żadnej awarii i kontroler MPPT Epever dobrze dawał sobie radę.
Polecam jednak zmianę jego ustawień domyślnych, zwłaszcza obniżenie napięcia float charge oraz skrócenie fazy boost z obniżeniem napięcia w jej czasie. W przeciwnym razie akumulator wydaje z siebie nieliczne odgłosy cichego bulgotania - co oznacza, że :
1. Zachodzi rekombinacja H2 i O2.
2. Pojawia się wentylowanie na zewnątrz tych gazów.
Opcja 2 może powodować zmniejszenie pojemności akumulatora. Nie wiem do końca, co się działo, w necie także nie udało mi się zdobyć na ten temat informacji. Chciałbym nadmienić, że zbyt niskie napięcie ładowania także może powodować obniżenie pojemności akumulatora przez jego zasiarczenie.
Proszę Kolegów o komentarz, jeśli mają doświadczenie w tym temacie.

Nie żałuję ani chwili spędzonej przy pracy nad tym projektem DIY, wiele się dowiedziałem i zarazem miałem niesamowitą satysfakcję poruszania się pojazdem napędzanym w 100% czystą energią.

Oryginalny wpis: https://www.wykop.pl/wpis/49718635

#fotowoltaika #diy #energetyka #ekologia
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 0
@Jason_Stafford Pewnie byłbym w stanie momentami lepiej zarządzać tą energią, podłączyć nowe urządzenia.
Obstawiam, że w miesiącach letnich przy nieograniczonych możliwościach magazynowania produkowałbym 2-3x tyle, obecnie wychodzę na zero, zimą pewnie będę miał ograniczone możliwości ładowania - jest to konieczne, bo akumulatory tego typu przechowuje się blisko 100%, aby nie stracić pojemności.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mathmed: Jaki masz dla tego akumulatora napięcie podtrzymania? Nie znam sie na sterownikach foto ale w ups-ach to ważny parametr jakie napiecie podaje ups na aku jak aku naładowany. I wiem ze jak za duże to aku szybko przejdzie na emeryturę...
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@houk Chyba ustawiłem boost na 13.8V przez 90minut, float na 13.5V.
W oryginale było boost 14.4V, float 13.8V. Akumulator jest AGM 100Ah i chyba lubi niższe napięcie float od żelowego.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mathmed: Ja mam yuasa aku i mają float 13,65 zelowe
Boost moze być 14,4 popacz note katalogwą od aku i tam powinno być max charge voltage. Moje mają 14,5 bodaj
Boost nie niszczy tak mocno aku tylko float właśnie, znajomy psec od ups ustawia float zawsze o 0,1 mniej od katalogu i mówi ze lepiej tak.
  • Odpowiedz
@houk: Tylko kontroler powinien zejść z napięcia boost przy założonym prądzie, a nie po założonym czasie. Dlatego musiałem zmienić wyjściowe parametry. Wysokie napięcie boost dobrze doładowuje akumulator w krótkim czasie, ale zauważyłem, że niezłym wykładnikiem stanu naładowania jest wyjściowe napięcie o zmierzchu.
Jeśli wynosi 12.9V, to aku jest praktycznie naładowany do 100%.
  • Odpowiedz
@mathmed: To zmień kontroler, bo to jakaś kupa jest, że tylko czas. Za niskie boost będzie długo ładować a przecież przy foto potrzebujesz jak najszybciej ładować bo zaraz może być chmurka :D
  • Odpowiedz