Wpis z mikrobloga

Jakie są składowe cywilizacji europejskiej? Zazwyczaj wymienia się rzymskie prawo, grecką filozofię oraz religię chrześcijańską. Problem w tym, że w filozofii powstało sporo różnych nurtów mocno różniących od tego filozofii greckiej (a przynajmniej od tego, co uchodzi za największe jej osiągnięcia, czyli filozofie Platona i Arystotelesa). Zastanówmy się teraz nad chrześcijaństwem. Oczywiście jest bardzo ważne składową tożsamości europejskiej, ale z drugiej strony nurty antychrześcijańskie czy antyreligijne także należą do historii Europy. Zresztą co począć w takim przypadku z Europą przed chrześcijaństwem? Na prawie się zupełnie nie znam (byłbym wdzięczny, gdyby komuś się chciało skrobnąć dłuższą notkę), ale takie anglosaskie prawo zawiera mało elementów prawa rzymskiego.

Zdaję sobie sprawę, że mój post jest bardzo ogólny, być może w przyszłości nieco bardziej się rozpisze w celu wyrażenia, o co mi chodzi, bo temat wydaje mi się ciekawy.

#4konserwy #neuropa #filozofia
  • 5
  • Odpowiedz
@ImInLoveWithTheCoco: Rzadko kiedy mam chęć na oglądanie 2-godzinnych filmików, więc zapytam czy przykładowo: Einstein, Quine. Hume, Bayle, Ockham, d'Alembert, Russell, Spinoza (zbiór nazwisk nie jest do końca przypadkowy) są przedstawicielami tej cywilizacji łacińskiej czy nie?
  • Odpowiedz
Jakie są składowe cywilizacji europejskiej? Zazwyczaj wymienia się rzymskie prawo, grecką filozofię oraz religię chrześcijańską.


@BRTM: to raczej nie są składowe, tylko podstawy, fundamenty, z których aktualna cywilizacja wyrosła. Ale niekoniecznie muszą się odnosić do dzisiejszego kształtu tej cywilizacji.
  • Odpowiedz