Wpis z mikrobloga

#druk3d

Mam ciekawy problem - muszę zrobić wydruk na całą powierzchnię stołu Ender'a 3. Żeby było szybciej założyłem dyszę 0,8 mm i jadę warstwami 0,24 mm pierwsza i dalej 0,36 mm. Wszystko dobrze po za kilkoma strzałami ekstrudera na godzinę (bo się nie wyrabia HE z topieniem PLA trochę), ale mniejsza z tym. Mam podkładkę magnetyczną i automagicznie po 5h druku i na wysokości jakichś 5 mm poderwało mi z 4 stron wydruk bo dostał skurzczu. Nie chciał bym spowalniać bardziej druku bo i tak Cura mi to szacuje na 16h, a na pewno będzie więcej w real life. I teraz widzę kilka opcji:
1) Przyklejam podkładkę na taśmę dwustronną,
2) Podnoszę temperaturę stołu z obecnych 45°C na 60 - 65°C,
3) Wyłączam chłodzenie wydruku - zanim głowica ponownie wróci na miejsce to tworzywo już dawno samo zastygnie (albo wręcz zwiększam chłodzenie aktualnej warstwy za to grzeję na maksa z dołu).
4) Zamykam drzwi komory i kiszę tam drukarkę w tych 35 - 40°C.

5) Obniżam temparaturę tworzywa z obecnych 240°C (konieczne ze względu na E3D V6, a nie Vulcano - objętość tworzywa do stopienia w jednostce czasu jest naprawdę duża). Tego wolał bym nie robić bo automagicznie musiał bym zmniejszyć prędkość druku - inaczej kiła.

Co mogę jeszcze zrobić, żeby zminimalizować skurcz, a jednocześnie nie zwalniać z drukiem (opcja 5) ?!

Jest ryzyko, że jak przykleję podkładkę to mi oderwie wydruk od niej zamiast niej od stołu xD
Więc już nie bardzo wiem jak się za to zabrać... zawsze mogę ją dodatkowo psiknąć lakierem do włosów...
  • 11
@Xaveri:

1) Przyklejam podkładkę na taśmę dwustronną,


to zerwie wydruk z podkładki

2) Podnoszę temperaturę stołu z obecnych 45°C na 60 - 65°C,


raczej wskazane

3) Wyłączam chłodzenie wydruku - zanim głowica ponownie wróci na miejsce to tworzywo już dawno samo zastygnie (albo wręcz zwiększam chłodzenie aktualnej warstwy za to grzeję na maksa z dołu).


wolniejsze studzenie jeszcze bardziej napręży wydruk

4) Zamykam drzwi komory i kiszę
@100kW: Na dole 0,24+6x0,36 mm = 2,4mm grubości lite dno i dalej 25% i zaczynają się ścianki etc. między ściankami wypełnienie 25% też.

Czyli ogólnie:
1) Otwarta komora,
2) Stół na maksa, co kłóci się z "wolniejsze studzenie jeszcze bardziej napręży wydruk" ?!
3) Wydruk chłodzić intensywnie z góry,
4) Dla większej pewności przykleić krawędzie podkładki taśmą niebieską do stołu ;)
@Xaveri: no to chociaz te 6 warstw wydrukuj maksymalnie powoli i ewentualnie zmniejsz wypelnienie. jak sie da to daj mniej warstw dolnych - fizyki nie przeskoczysz. dmuchaj na maksa poza tym i ewentualnie daj +5 lub +10 stopni jak masz mocna dmuchawke
@100kW: Co z grzaniem stołu? Ta podkładka jest na tyle dobra, że w zasadzie mógłbym drukować na stole zimnym... Przynajmniej małe wydruki trzymały się jak #!$%@? ( ͡º ͜ʖ͡º). Dzięki temu będę miał ekstremalnie szybkie studzenie ;). Mniej warstw dolnych nie bardzo mogę dać, bo ścianka boczna ma 1,6 mm (2x dysza) to dolna powinna mieć tyle samo - wyżej przesadziłem że jest tam aż 2,4
@100kW: OK. Dzięki za rady - spróbuję jutro wieczorkiem puścić wydruk na zmienionych parametrach i jak znów zmarnuję 180g tworzywa z kupionego 1 kg to mi nie wystarczy na pełen wydruk bo on jest ok. 750g xD...
@Xaveri: Jak masz dobre chłodzenie v6’ki to stół tak jak Ci już pisał na 60 albo wyżej, ale skoro pla łapie aż taki skurcz to zamknij komorę niech się cały wydruk bardziej dogrzeje powinien być mniejszy skurcz. Tak się robi z absem i słabym petem, co to wgl masz za pla że przy takich parametrach wydruku złapało skurcz...
@100kW: Sukces!

Przykleiłem krawędzie podkładki taśmą malarską (niebieską) do stołu. Zamknąłem komorę.
Pierwsza warstwa wolno 225/50° z chłodzeniem 25% (miało być bez ale się machnąłem w ustawieniach), potem 240/65°C z chłodzeniem 50%.
Temperatura w komorze (bez izolacji, tylko plexa) ustabilizowała się na poziomie ~35°C.