Wpis z mikrobloga

Kontynuacja analizy polskiego systemu emerytalnego. Poprzednio omówiliśmy kwestie jego początków, oraz istotnych definicji takich jak stopa zastąpienia i luka emerytalna.

Polski system emerytalny oparty jest na stosunku ludzi odprowadzających składki do tych którzy pobierają świadczenia. Dlatego problem ze zmniejszaniem populacji Polski jest największym wyzwaniem obecnej i przyszłej władzy.

"500+ sprawi, że Polacy będą częściej decydować się na liczniejsze potomstwo."- to słowa Beaty Szydło.

Obietnica która się nie sprawdziła i zaważy o dalszym kształcie Polskiej społeczności. Programy społeczne i wsparcie dla Polskich rodzin miało uruchomić potencjał rozrodczy Polaków i utrzymać proces zastępowalności pokoleń. Potrzebny do tego współczynnik dzietności powinnien wynosić 2.10-2.15. W tej statystyce znajdujemy się na szarym końcu na 212 miejscu ze współczynnikiem na poziomie 1.33. Najwyższy współczynnik ma Niger(6.89), a państwa Afryki przodują w tym rankingu. Ostatnie miejsce zajmuje Singapur ze współczynnikiem na poziomie 0.80.

W 1999 roku relacja osób pracujących do emerytów wynosiła 8:1. Aktualnie proporcja wynosi 3.5:1, a za około 40 lat w najbardziej negatywnym scenariuszu po prostu się zrówna. Z prognoz ZUS wynika także, że w 2040 r. relacja przeciętnej emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do przeciętnego wynagrodzenia będzie wynosiła ok. 40 proc. Z kolei w 2060 r. już tylko niespełna 30 proc.

"Obecnie ta relacja kształtuje się na poziomie ok. 56 proc. A jeszcze pięć lat temu stopa zastąpienia wynosiła 63 proc., czyli obserwujemy tu systematyczny spadek" – zauważyła prezes ZUS. Podkreśliła, że jeśli chcemy, by nasza emerytura była w przyszłości wyższa, powinniśmy korzystać z różnych form zabezpieczenia.

Skoro informacje płyną prosto od źródła warto zainteresować się tematem swojej emerytury. Średnia długość ustawicznie rośnie, a lepsze zdrowie pozwala cieszyć się atrakcjami jakie oferuje nam życie. Chyba każdy z nas w dowolnym kurorcie w Europie i na świecie spotkał grupy niemieckich emerytów. Tam system działa lepiej, a oni sami oszczędzają nadwyżki finansowe na lepszą przyszłość.

droetker4 - Kontynuacja analizy polskiego systemu emerytalnego. Poprzednio omówiliśmy...

źródło: comment_1601639546BQASC0ZD9c46YWT4kkR5xE.jpg

Pobierz
  • 13
@przeciwko78: @droetker4: Przyjdzie kiedyś taki dzień, że aktualna (na wtedy, niekoniecznie "dzisiejsza") władza będzie wiedziała, że kolejnych wyborów już nie wygra. Być może wtedy będą mieli odwagę powiedzieć "dość" i zmienić system emerytalny dla przyszłych pokoleń. Niestety dla tych, co już z ZUSu coś mają i dla tych, co już zaczęli składki byłoby to niesprawiedliwe, ale dla kolejnych pokoleń będzie to pewnie coś w stylu emerytura obywatelska, jednolita dla wszystkich.
@przeciwko78: myślę, że PO nie powinno zmieniać zasad gry w jej trakcie. Powinni podnieść wiek emerytalny dla wchodzących na rynek pracy a nie dla tych, którzy akurat mają 3 lata do emerytury i nagle okazuje się, że jednak nie 3 tylko 10.
myślę, że PO nie powinno zmieniać zasad gry w jej trakcie. Powinni podnieść wiek emerytalny dla wchodzących na rynek pracy a nie dla tych, którzy akurat mają 3 lata do emerytury i nagle okazuje się, że jednak nie 3 tylko 10.


@OsSikorskiego: Nigdy tak nie było, wystarczy się zainteresować tematem.
Ostatnio chyba, było tak, że co roku przybywało 3 miesiące.
Czyli jak ktoś miał 3 lata do emerytury to przedłużyło mu
@droetker4: imo to powinno się wprowadzić podatek emerytalny po stronie pracodawcy w wysokości płacy minimalnej/pomniejszony o okres wypowiedzenia, pieniądze z tego będą szły na przyszłą emeryturę pracownika, oraz na jego składkę zdrowotną. W obecnym systemie wychodzi 1900 na emeryturę, 700 na składkę zdrowotną

nawet jak się wprowadzi kwotę wolną itp. to można te proporcje utrzymywać [to co zostanie na emeryturę, 30% na nfz]
dzięki temu w roku pracownik będzie miał 8tys
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jacieniemog28:

do tego powinno powstać prawo które pod groźbą interwencji wojskowej zabroni ruszania tych środków przez państwo

Moim zdaniem interwencja wojskowa by tu nie przeszła, bo jednak wojsko nadal jest pod zwierzchnictwem prezydenta, chyba że miałoby to oznaczać juntę.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
myślę, że PO nie powinno zmieniać zasad gry w jej trakcie. Powinni podnieść wiek emerytalny dla wchodzących na rynek pracy a nie dla tych, którzy akurat mają 3 lata do emerytury i nagle okazuje się, że jednak nie 3 tylko 10.


@OsSikorskiego: Nigdy tak nie było, wystarczy się zainteresować tematem.

Ostatnio chyba, było tak, że co roku przybywało 3 miesiące.

Czyli jak ktoś miał 3 lata do emerytury to przedłużyło mu
ale dotyczyło już aktywnych zawodowo.


@OsSikorskiego: mimo wszystko, porównanie, że ktoś na trzy lata przed emeryturą dowiaduje się, że będzie robił jeszcze dodatkowe 10 lat nie miało miejsca i zapewne nie będzie miało miejsca.

Wprowadzenie jakiejś zmiany tylko dla jeszcze nie aktywnych zawodowo podniesie głosy, że niesprawiedliwe bo prawo nierówne, bo jednych przepis obowiązuje innych nie. Ponadto wprowadzanie zmian odbywało się by zbyt krótko. Zmianę stawek też powinno się wprowadzać z
PS.

Niestety wiem, że to utopijne wizje i raczej nie mają szans, ale jakoś ten system kiedyś padnie z hukiem.


@OsSikorskiego: może upadnie może nie, ja bym nie stawiał tak kategorycznych tez. (Oczywiście nie idzie ku lepszemu na ten moment)
a oni sami oszczędzają nadwyżki finansowe


@droetker4: przepraszam ale jakie nadwyżki? Ci to oszczędzają to są ludzie co mają kasę. Zwykły zjadacz chleba nie ma za bardzo z czego. U nas jest jeszcze gorzej tak naprawdę. Jak nie dostałeś na start mieszkania działki lub domu to możesz zapomnieć o odkładaniu.