Wpis z mikrobloga

Ech, wkurza mnie niski poziom naszej kultury, człowiek chce podyskutować, dowiedzieć się czegoś o historii, prosi ludzi żeby nie zaczynali kolejnej walki pod tytułem "moja racja jest najmojsza i jedyna prawdziwa". A ludzie zamiast to uszanować dają mi minusy

Czy na wykopie nie ma już miejsca na merytoryczną dyskusję?
  • 19
Ode mnie nie dostałeś minusa:)

Myślę, że pospieszyłeś się, trzeba było popracować , pogrzebać i dojść do lepszych źródeł, w tym wypadku szukałabym najmniej prowokujących. Mam parę tematów odłożonych, aby odnaleźć czas i skonfrontować parę źródeł. Moja metoda jednak nie sprawdza się przy gorących tematach politycznych, ech... pozdr
Myślę, że trochę źle to ująłeś. Tzn. nie tyle źle, co w sposób taki, że nie zrozumieli o co ci chodzi.

Poprosiłbyś ładnie i uzasadnił, że to znalezisko historyczne i chciałbyś porozmawiać o historii, a nie o opiniach o homoseksualizmie które nie mają związku z tematem i by może nie było problemu, bo ciężko ci coś zarzucić. A tak to odebrali to jako twoje "rządzenie się", w dodatku nieuzasadnione i reakcja @
@GeraltRedhammer: Doskonale Cię rozumiem. Mimo wszystko nie pisałbym jednak naszej kultury. Owszem, jesteśmy wszyscy częścią Wykopu... Ale zbiorowa odpowiedzialność za takich, którzy Wykop traktują jako pole swojej bitwy o jedynie-słuszną rasę/orientację/religię/etc. to jednak IMO zły pomysł.

@Pandaa: On uargumentował swoją prośbę; a i bez tego, pisanie komentarzy na poziomie (zamiast rzucania wyzwiskami jak @mandolinka) nie jest wcale jakimś nadludzkim wyzwaniem. Niekulturalne zachowanie wcale nie musi być standardem, od którego
@gav: @Pandaa dyskusji o homoseksualizmie jest już dużo, dlatego chciałem jej uniknąć w tym znalezisku. Dlaczego? Bo kontekst historyczny w starożytnej Grecji jest zupełnie inny niż współcześnie. Patrząc na Greków naszymi oczami spokojnie moglibyśmy oskarżyć ich o pedofilię, tylko czy ta ocena będzie dobra w kontekście historycznym?

Natomiast na tym przykładzie można się zastanowić czy w tamtych czasach homoseksualizm miał pozytywny czy negatywny wpływ na społeczeństwo. Zresztą u Greków homoseksualizm był
@wszyscy: Faktem jest, że jest ono akceptowane. Jeśli chcemy obrazowo, to np. bywa, że dwa komentarze wyrażają tą samą treść, ale 3x więcej plusów ma ten, co jest bardziej dosadny, bezpośredni i zwykle niekulturalny. Dlatego, że ludzie wysoko wartościują pewność siebie, a autor takiego komentarza odbiera to oczywiście jako aprobatę. Myślę, że należałoby jakoś rozpromować kulturalną, pozbawioną zbędnych emocji dyskusję, uargumentować jej przewagę nad tym co jest obecnie. Jesteśmy na Wykopie
Właśnie trochę ''przerobiłam'' materiał i przyznaję ci rację. Temat lekko poruszony na dwóch forach historycznych, na obu mocno przeplatający się z wątkiem sexualnym, co i nas usprawiedliwia:) Pozostały do przebrnięcia jakieś teksty z greki przez podwójne tłumaczenie, a tu się poddaję...ech.

Tym bardziej jednak zaciekawiła mnie sprawa mierzenia homoseksualizmu (a i szerzej- obyczajowości) Greków naszą współczesną miarą i prawdopodobne nieporozumienia w tej materii ale tu zamilknę, bo akurat nie o to ci
@mandolinka: ale nadal, "nie będziesz mi mówił co mam robić" było zdecydowanie zbyt ofensywną reakcją na prośbę autora wykopu. Przecież Geralt[...] nie trzymał ci muszki nad głową że masz podstawy by się buntować, po prostu wyraził prośbę (co widać w opisie wykopu, ale nie w zacytowanym fragmencie).
@mohairberetka: W skrócie, Grecy nie byli homoseksualni tylko niektórzy z nich byli bi (inaczej niż to było w Zastępie Świętych). Homoseksualizm był dopuszczalny tylko w kontaktach mistrz-uczeń. Były określone rzeczy, które wypadały mistrzowi także w zakresie czynności homoseksualnych i były określone rzeczy, które wypadały uczniowi, jeśli starszy mężczyzna był w relacjach z młodszym stroną "bierną" tracił szacunek. Napiętnowani też byli Ci, którzy uprawiali stosunki homoseksualne będąc w podobny wieku (ze względu
@mandolinka: "Ekhem pedał to nie wyzwisko" - czyli twoim zdaniem "#!$%@?" to też nie jest żadne wyzwisko?! Albo "szmata"? Jasne, niech na wykopie pada jeszcze więcej "pedałów", "#!$%@?", "#!$%@?ów" i "szmat" -- ty uważasz, że to nie wyzwiska, więc będzie to dyskusja na poziomie i pełna kultury.
@mandolinka: A niby jakie jest "gej", chińskie? Ma źródło angielskie (gay), podczas gdy pedał o ile pamiętam ma źródło francuskie (pédale i wieloznaczność w tym języku). Więc oba są tak samo nie-polskie.

Ani homoseksualista (czyli poprawna forma) ani homoś (czyli forma promowana przez, np. JKM) nie są obraźliwe.

Właśnie użycie wobec osoby, lub grupy osób sprawia, że słowo "pedał" staje się obraźliwe - gdy nie mowa o osobach
@mandolinka: Jak wśród "ciot", "pedałów" i równie kulturalnej reszty umyka jedyne właściwe (słownikowo) określenie, to rzeczywiście chyba wątek uciekł... Ale nie mnie - ja widząc parę mówię "para". A gdybym chciał jakoś ją zwyzywać, to nie będę twierdził że nazwanie ich "szmatą i #!$%@?" jest kulturalne bo to "bardziej polskie, białe i katolickie słowa niż 'gej' pochodzący ze zgniłego zachodu". I na tym kończę dyskusję, nic z niej nie