Wpis z mikrobloga

@sw69: Moc kotła na gaz wybiera sie względem zapotrzebowania energetycznego domu, a nie jego powierzchni.

Zasobnik w ogrzewaniu gazem? Chyba, że mówisz o zasobniku do CWU, to wtedy nie mierzy się wg powierzchni domu, a zapotrzebowania na ciepłą wodę (mieszkańców, użytkowników etc.)
@Andi129: Raczej wszystko jest energooszczędne tj. okna trzyszybowe. Porotherm + 20cm styropianu dobrej jakości, rekuperacja. 25cm piany na dachu. Dwie osoby, od których brałem oferty zaproponowały 25kW. Nie znam się kompletnie na tym.
@sw69: w sumie na piecach gazowych ja też nie bardzo więc nie będę się wymadrzał ale przy piecach na paliwa stałe hydraulicy często z jakichś powodów przewymiarowuja piece, jak energooszczędne to można przyjąć chyba zapotrzebowanie 40w/m2 co dawało by Ci zapotrzebowanie na 10kw na grzanie i pewnie jakieś 3 na wodę, czyli jakiś piec 15kw powinien wystarczyć. Z tym że nie wiem czy przewymiarowanie kotła gazowego powoduje takie same problemy jakie
@sw69: Oblicz sobie https://cieplowlasciwie.pl/start Ogólnie jezeli masz ogrzewanie podłogowe w całym domu to Bierz kocioł o jak najmniejszej mocy minimalnej bo przy takich parametrach izolacyjnych (identyczne co u mnie) w większości czasu kocioł będzie pracował w dolnym zakresie mocowym (2.1-3kW)i przez to jezeli moc minimalna byłaby np. 5kW to będzie Ci on taktował czyli włączał i wyłączał. Obczaj viessman Vitodens 200 albo Tańszy Ariston Genus One.
@sw69: hydraulik proponował mi 20kw na podobny metraż dom z lat 90 okna pól na pól 2 i 3 szybowe ocieplony polowa styropianem 10 druga polowa 15, zainstalowane 16 kw po zimie się okaże czy słusznie a zasobnik cwu220l