Wpis z mikrobloga

Mam #laptop #lenovo #z710 Próbuję podłączyć do niego dysk ssd na którym działałby system a dotychczasowy dysk (1TB) zachować na dane. Niestety mam problem z tym, że gdy uruchamiam system z ssd, windows nie wykrywa starego dysku. Próbowałem już praktycznie wszystkich kombinacji i jest to dla mnie co najmniej dziwne. W skrócie wygląda to tak:
* Nowy SSD podpięty zamiast starego HDD, a HDD podpięty przez adapter zamiast DVD - system na ssd rusza, natomiast hdd nie jest wykrywany ani przez windows ani przez bios
* HDD lezy na swoim miejscu, a SSD podpięty pod DVD - bios poprawnie wykrywa oba dyski, natomiast jeśli system uruchamiam z SSD, stary dysk hdd nie jest wykrywany przez windows. Gdy uruchamiam starego windowsa z hdd - ssd jest normalnie wykrywany.
Nie wiem czy to istotne, ale stary dysk 1TB to dokładnie dysk SSHD (8gb ssd na coś tam systemowego) z rozruchem mbr. Nowy dysk ssd też z rozruchem mbr (ale początkowo było z gpt i występował ten sam problem - dlatego przeinstalowałem na mbr).
Póki nowy system na ssd nie będzie w pełni funkcjonalny nie chciałbym formatować starego dysku tylko po to by sprawdzić czy może w ten sposób zadziała, to raczej ostateczność, bo potrzebuję w pełni funkcjonalnego systemu do pracy i nie chciałbym ryzykować.
Mirki, jakieś pomysły o co tu może chodzić?

#komputery #serwispc #informatyka
  • 1