Wpis z mikrobloga

Firma Nikola Motors, która jeszcze w czerwcu miała kapitalizację 38 mld dollarów (czyli więcej niż takie firmy jak: Ford, Fiat Chrysler, Hyundai, Suzuki i wielu innych)... dosłownie wali się w posadach na naszych oczach okazując się jednym z największych scamów w historii.

Żaden wyrok jeszcze nie został wydany, ale domek z kłamstw zaczął się sypać. Czarę goryczy przelał wczoraj raport Hindenburg Research ( tutaj wzmianka reuters na ten temat) na temat kłamstw tejże firmy względem inwestorów.

Firma twierdziła, że ma warte miliardy dollarów technologie baterii czy napędu na wodór, tymczasem okazuje się, że to wszystko była jedna wielka bujda. Przykładowo...jej prototypowa ciężarówka w meteriałach promocyjnych w ogóle nie działała i była filmowana przy zjeździe z góry, a podczas prezentacji była podłączona kablem do, by w ogóle ekrny w środku działały (są zdjęcia na dowód). A to tylko wierzchołek góry lodowej

Sam raport sprawił, że wczoraj na giełdzie Nikola straciła już ponad 11,33%, jednak moim zdaniem to dopiero początek. Na światło dzienne wychodzą dodatkowe fakty. Według mnie złotem jest całe konto na twiterze pt. https://twitter.com/InsiderNikola

O ile wiele osób poddawało pod wątpliwość szczere intencje "Hindenburg Research", gdyż jak sami się przyznali jednocześnie zaczeli grać na spadki wartości akcji Nikoli, więc na rękę jest im spadek wartości akcji... o tyle konto https://twitter.com/InsiderNikola istnieje na twiterze już od dawna i można tam zobaczyć masę materiałów, które jasno do zrozumienia, że osoba prowadząca to konto była pracownikiem tej firmy i widziała z pierwszego rzędu jak ten cały przekręt jest tworzony.

Poziom szczegółowości doniesieć od InsiderNikola jest dla mnie tak przekonujący, że pomimo tego, że nic nadal nie jest pewne... ja śmiem twierdzić, że na 99% to faktycznie może być prawda.

Niedawna afera z WeWork to przy tym moim zdaniem pestka. WeWork przynajmniej działało... i miało funkcjonujące placówki. Tutaj całe Wall Street, które wręcz zostało w tym roku upokorzone tym jak bardzo przez lata myliło się w sprawie Tesli, na siłe szukało "nowej Tesli" i nowej firmy-bohatera, na którym mogliby sobie zmarnowana okazję odrobić... tymczasem wydaje się okazywać, że zrobili z siebie jeszcze większych idiotów wierząc w obiecanki Trevora Miltona, CEO Nikoli.

Jeszcze raz polecam lekturę wpisów konta https://twitter.com/InsiderNikola myślę że dzisiaj/jutro zaczną jak grzyby po deszczu wyskakiwać nagrania YouTuberów raportujących ten temat...

Jak dla mnie rozgrywka pierwsza klasa...




#nikola #tesla #motoryzacja #scam #ciekawostki
  • 16
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: nie inwestuję na giełdzie ale sporo czytam o elektromobilności i dla mnie to od początku wyglądało na scam żeby się wybić na hajpie na teslę. Nawet na zapowiedzi wielkich graczy trzeba patrzeć z nieufnością, bo między pomysłem a produktem jest koszmarnie daleka droga. A w przypadku nowej firmy to już całkiem, Tesla miała pierwsze roadstery w 2008 roku - to jest 12 lat temu - które można było kupić.
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: Oczywiście że scam, to samo piszę od dawna. Najzabawniejszy jest fakt że sporo oparli o "wodorową rewolucję" tłumacząc że obniżyli koszty o 81% jego pozyskiwania. Oczywiście technologii nie pokazali. Wodór jest potrzebny w bardzo wielu branżach (nawet spożywczy) i już jest ogromny rynek na tani wodór. Gdyby mieli taką technologię już to już dawno zdominowaliby rynek zarabiając miliardy. Czemu nie chcą tym sfinansować samochodów? Bo nic nie mają ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@devones: wcześniej szczerze mówiąc myślałem, że po prostu to kiepski pomysł i nie uda im się niczym zwojować rynku, ani wyskalować produkcji... a teraz okazuje się, że to wszystko to totalna ściema... i oni nie mają żadnej własnej technologii. Wcześniej nie inwestowałbym w to, by myślałem że na pewno im się nie uda. Nie przypuszczałem, że to po prostu oszustwo i jadą po bandzie..
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: to wam slub/wesele sie zwrocil z nawiazka?
Co do Nikoli nigdy nie traktowalem tego powaznie, raz przez wodor a dwa przez wlasnie nie wyprodukowanie zadnego egzemplarza. Tylko ciekawe co to byla za ciezarowka co niby rozwozila Budwiesera, niedlugo sie pewnie okaze.
  • Odpowiedz
@jasonfly: Bosh im ją wyprodukował. Koszt wyprodukowania tego prototypu to (o dobrze ile pamiętam) jakieś 70 mln dollarów, czy jakoś tak. To była Nikola 2, po tym jak Nikola dostała kasę o inwestorów po prezentacji wydmuszki Nikole One.

Po prostu stwierdzili, że mając kasę muszą mieć coś co jeździ. Natomiast Nikole Two też było budowane z części zewnętrznych firm. Np. inwerter, który miał być rzekomo ich produktem, okazał się być
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: Mnie jakoś auta specjalnie nie interesowały ale ciekawi mnie wodór. Polska produkuje nawet powyżej miliona tony. To koło 10% zapotrzebowania w Europie. Cały rynek warty śmiało w okolicach 400 mld złotych. Producentów jest wiele, technologii też kilka ale zatrzymują się przy pewnej sprawności. Nikola już zbyt długo mówi że posiada "sposób" na tak ogromną obniżkę kosztów. Gdyby mówili prawdę to każdy obecny producent ustawiłby się w kolejce z propozycją
  • Odpowiedz
Bosh im ją wyprodukował. Koszt wyprodukowania tego prototypu to (o dobrze ile pamiętam) jakieś 70 mln dollarów, czy jakoś tak. To była Nikola 2, po tym jak Nikola dostała kasę o inwestorów po prezentacji wydmuszki Nikole One.


@anonimowy_programista: ciekawe, pamiętam jak jakiś baran się ze mną kłócił że Nikola to przyszłość i już wożą piwo w Ameryce :)

A jeżeli dobrze kojarzę to właśnie Nikola się chwaliła setkami tysięcy rezerwacji
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: Od dawna coś śmierdziało. Zamiast fabryki budowali sobie super biuro. CEO Nikoli krytykował Elona i Teslę, że głupotą jest inwestowanie milionów w R&D jak wszystko można wziąć od podwykonawców. No cóż, teraz się nie dziwię że tak mówił, skoro nic nie mają swojego i działającego xD
  • Odpowiedz
@hitherto: nie to samo bo użera jeździ np jest test na YT przez tego gostka od samochodów tu nie ma nic na czym można by się oprzeć mimo to kupiłem za 200$ licząc że jeszcze podskoczy, i tak pewnie będzie
  • Odpowiedz