Wpis z mikrobloga

Ktoś się orientuje w tym temacie albo może ma dojścia (zna kogoś albo sam pracuje w sklepie) do jakiś informacji o makroskładnikach (białko/tłuszcz/węglowodany itp.) pieczywa odpiekanego w Biedronce albo Lidlu?

Głównie z braku opcji i wygody się tam zaopatruję i trochę boli, że to pieczywo muszę potem dodawać "na oko" tylko patrząc czy jest pszenne/graham/żytnie itp. i ile waży.

W samych sklepach jedyne co znalazłem to tabele alergenów a jestem na 99% pewien, ze na zbiorczych kartonach, w których przychodzą półfabrykaty do tych pieczyw (mrożone ciasto) takie informacje będą obecne.

Więc może ktoś chętny albo ciekawski z dojściami mógłby porobić zdjęcia tych etykiet? (no chyba, że to taka tajemnica handlowa, że samo wyjęcie telefonu na magazynie sklepu jest równoznaczne z późniejszą wizytą smutnych panów w czarnych płaszczach)

Bonusowe punkty za informację z Krakowa, podobno skład/producent pieczywa do odpieku może się różnić w zależności od lokalizacji.

#biedronka #lidl #dieta #mikrokoksy #krakow
  • 10
  • Odpowiedz
@Catmmando:
Polecam ilewazy.pl - idzie coś znaleźć po konkretnych nazwach pieczywa. Aczkolwiek prawdopodobnie trzeba będzie użyć kuchennej wagi i przemnożyć, bo rozmiary mogą być różne.

a jestem na 99% pewien, ze na zbiorczych kartonach, w których przychodzą półfabrykaty do tych pieczyw (mrożone ciasto) takie informacje będą obecne.

To ci nic nie da, bo odpiekanie powoduje zmianę tych wartości. Mogliby podawać jak makarony czyli już po odpieku, ale wątpię.
  • Odpowiedz
@sliti666:
Jestem pewien, że pieczenie, gotowanie, smażenie itp. zmienia wartości odżywcze produktów i półproduktów, chyba że wykonane jest w jakiejś nieprzepuszczalnej otoczce.
  • Odpowiedz
@brass: A jaki to ma wpływ na białko/węgle/tłuszcze? Z tego co wiem, przy liczeniu kcal bierze się wartości przed obróbką termiczną. Surowa pierś z kurczaka 100g/~~100kcal/20g białka, po wyciągnięciu z piekarnika będzie ta sama ilość białka i kcal, ale produkt będzie miał mniejszą wagę prawdopodobnie.
  • Odpowiedz
po wyciągnięciu z piekarnika będzie ta sama ilość białka i kcal, ale produkt będzie miał mniejszą wagę prawdopodobnie.


@sliti666:
Będzie miał mniejszą wagę na 100%. Natomiast teoria jakoby miał mieć tyle samo kcal i białka to zwykłe uproszczenie.
  • Odpowiedz
@brass: Jest to na tyle mała różnica, że nie bierze się jej pod uwagę.

Kcal oraz B/W/T liczy się przed obróbką termiczną, chyba, że ktoś ma czas/chęci/ochotę by bawić się 3h dziennie dla kilku kcal...
  • Odpowiedz
@sliti666:
Gdybyś zajrzał na wymienioną przeze mnie stronę, zobaczyłbyś że są ludzie, którzy mają czas i ochotę bawić się znacznie dłużej.
  • Odpowiedz