Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś - 9 września - Jedyną rzeczą którą należy się bać jest lęk

"Nie ma jednak powodu do życia i limitu naszych nieszczęść, jeśli pozwolimy rządzić naszym lękom" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 13.12b

Na początku tzw. “wielkiego kryzysu” nowo zaprzysiężony prezydent Franklin Delano Roosvelt nie mógł (z powodu ratyfikacji poprawki do konstytucji) objąć urzędu przez najbliższych kilka miesięcy. Panika wisiała w powietrzu, banki upadały, a ludzie byli przerażeni. Jego mowa inauguracyjna zawierała taki oto fragment:
"Chciałbym tu podkreślić mocne przekonanie, że jedyną rzeczą, której należy się lękać, jest sam lęk nienazwane, irracjonalne, nieuzasadnione przerażenie, paraliżujące wysiłki niezbędne do przekształcenia odwrotu w postęp".
Stoicy wiedzą, że szkody wynikłe z lęku są dużo gorsze, niż rzeczy których się boimy, gdy miotamy się próbując uniknąć zagrożenia. Panika jest gorsza niż kryzys ekonomiczny, a przerażenie w trudnych chwilach tylko pogarsza sytuację. Właśnie dlatego musimy próbować oprzeć się lękowi i odrzucić go.

#dailystoic - tag do obserwowania/czarnolistowania

Post o książkach

#filozofia #stoicyzm
#motywacja #rozwojosobisty
Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
dacoficjal - Stoicyzm na dziś - 9 września - Jedyną rzeczą którą należy się bać jest ...

źródło: comment_1599633773aBqshxLTIslbMsdjS3U4Ua.jpg

Pobierz
  • 79
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 29
"Nie wolno się bać, strach zabija duszę. Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie. Stawię mu czoła. Niech przejdzie po mnie i przeze mnie. A kiedy przejdzie, odwrócę oko swej jaźni na jego drogę. Którędy przeszedł strach, tam nie ma nic. Jestem tylko ja." ~ Frank Herbert - "Diuna"
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: Dokładnie kiedyś bałem się i godziłem na wszystko z lęku co ludzie powiedzą.Teraz nauczyłem się, że ludzie którzy mnie otaczają to większe k#@wy odemnie i nie ma co się bać bo czego bym nie zrobił i tak będą gadać.
  • Odpowiedz
@dac_oficjal @valyn: Wyjątkowo dziś Herbert wygłosił bardziej dobitne i skłaniające do refleksji przemyślenie niż Seneka, dzięki za wrzutkę. Niepokoje zatruwają duszę i walka z nimi to niekończące się wojny za kotarą powiek. Grunt to nie oddać ani metra.
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: Dlaczego kłamiesz? Piszesz, że Na początku tzw. “wielkiego kryzysu” nowo zaprzysiężony prezydent Franklin Delano Roosvelt nie mógł (z powodu ratyfikacji poprawki do konstytucji) objąć urzędu przez najbliższych kilka miesięcy. co jest wierutnym kłamstwem bo wielki kryzys wybuchł w październiku 1929 a FDR objął urząd 4 marca 1933 zgodnie z konstytucją (nie było żadnego opóźnienia). FDR wygrał wybory w listopadzie 1932 więc to nie jest ani początek wielkiego kryzysu ani
  • Odpowiedz
To wtedy nie są lękami. Różnica między lękiem, a strachem jest taka, że ten drugi jest racjonalny i pożyteczny. Z lękiem trzeba walczyć, a ze strachu nauczyć się czerpać korzyści.


@Hellvis: Aż sobie przypomniałem taki fragment z wykładu Jacka Walkiewicza:

Różnica pomiędzy mną dzisiaj a mną 20 lat temu jest taka. 20 lat temu się bałem i nie robiłem. Dzisiaj się boję i robię. Nauczyłem się żyć ze strachem, traktować
zexan - > To wtedy nie są lękami. Różnica między lękiem, a strachem jest taka, że ten...
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: wielki podróżnik, poeta, filantrop, zawadiaka i awanturnik, ale przede wszystkim KAPITAN Jack Sparrow, stwierdził kiedyś że "to nie problem jest problemem, ale twoje nastawienie do problemu jest problemem" i miał w tym w cholerę racji.
  • Odpowiedz
  • 0
@dac_oficjal niby tak, ale nie do końca. Kiedyś ktoś na Mirko podawał przykład, że ludzie mający tendencję do bagatelizowania niebezpiecznych sytuacji nie potrafią ratować się w obliczu zagrożenia (było to opisane na przykładzie samolotu). Nie pamiętam jak się to nazywało, ale na pewno nie błąd przeżywalności #pdk. Oczywiście najlepiej racjonalnie podchodzić do tematu i nie przeginać w żadną stronę.
  • Odpowiedz