Wpis z mikrobloga

Witam, chce kupic fizyczne zloto, w sumie nie dla inwestycji, ale dla samego faktu posiadnia czegos co ma jakas wartosc
Dajmy na to, ze kupie sobie monete 1/10 uncji za 950zl i co potem? mam taka monete, trzymam ja sobie, ale nagle potrzebuje gotowki, gdzie to sprzedac zeby nie stracic a moze nawet zarobic? lepiej kupic monete niz sztabka, takie monety moga byc za jakis czas wiecej warte ze wzgledu na wartosc kolekcjonerska i byc moze ten wzor za rok albo dwa nie bedzie juz w obiegu?
do tego gdzie kupowac - czytalem, ze najlepiej tam gdzie maja certyfikat LBMA, a w Polsce jest to tylko KGHM zajmujacy sie srebrem, czy polskie mennice sa okej? odkupi ktos to potem ode mnie? zaznaczam, ze nie ma to byc duza kwota, moze tysiac, moze dwa, wiec tez nie wiem czy jest sens na kombinacje z zagranicy, ale czy z polskiej wytworni dostane ceryfikat?
z gory dzieki za odpowiedzi, w razie dalszych pytan bede pisal ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#inwestycje #gielda #zloto #srebro
  • 39
@DiorSauvage: Jeśli nie wchodzą w grę grube kwoty to jednouncjowe monety bulionowe > sztabi, z tego prostego powodu, że o wiele łatwiej jest potwierdzić autentyczność monety (są aplikacje do weryfikowania autentyczności najpopularniejszych monet takich jak fihlarmonik, krugerand, liść klonowy, etc.) To daje ci pole do popisu, jeśli chodzi o rynek zbytu - możesz sprzedać każdemu kupcowi indywidualnemu, który ma smartfona.
Sztabkę sprzedasz raczej jedynie jubilerowi czy hurtownikowi, bo trudniej zweryfikować jej
@DiorSauvage: Srebro - jak mówiłem, nie ma raczej obaw jeśli chodzi o fałszywki. Ja kiedyś kupowałem z allegro od znanego mi numizmatyka. Są też numizmatyczne domy aukcyjne, które mają tego sporo (choćby numimarket).
Złote bulionówki - Mennica Skarbowa, independentmetals (chociaż to dość nowe przedsięwzięcie). Wiem, że zagraniczne mennice mają niby mniejsze marże niż nasze rodzime, ale to już indywidualna sprawa.
@isonil: Vat nie ma znaczenia dopóki rząd go nie zniesie. Kupując srebro płacisz 23% Vat, a następnego dnia możesz spokojnie sprzedać innej osobie za cenę niepomniejszoną o Vat
@michaljg: @isonil: kupowałem srebro wiele razy, na fakturze zawsze VAT 0% tylko sztabki są ovatowane, ale przez to są jeszcze droższe niż monety.
Jedynie dwóch dealerów sprzedaje monety srebrne na pełnym VAT, mennica polska i tavex, dlatego tych się nie opłaca tam kupować
@rouli: Nie rozumiem dlaczego to czy coś jest srebrną monetą czy srebrną sztabką ma tu jakiekolwiek znaczenie? Przecież to jest ten sam produkt z punktu widzenia VATu. Wychodziło taniej bo pewnie kupowałeś więcej srebra w 1 produkcie.
@isonil: No nie, nawet 1kg sztabki za 1g wychodzą drożej niż 1g srebra w monecie 1oz. Takie przepisy, w estonii monety z wybitym nominałem są zwolnione z VAT w przeciwieństwie do sztabek. A, że estonia jest w UE to dealerzy z całej europy z tego korzystają, utrzymując tam wirtualne spółki córki.
@rouli: Hmm, ciekawe, no to faktycznie dziwne jeśli można tak robić na masową skalę. Spodziewałbym się, że wtedy takie srebro by zalało polski rynek i nigdzie już praktycznie nie byłoby sprzedawane srebro z 23% premium bo nikt by tego nie kupował.