Wpis z mikrobloga

Drodzy,
Przy #budujzwykopem wchodzę już w etap totalnie dla mnie obcy, czyli elektryka.
Duży dom, pod dużą rodzinę.
Nie chciałbym zostać oszukany więc będę chciał dodać do umowy poniższe punkty. Co sądzicie? Czy powinienem jeszcze o czymś pamiętać?

Wycena za całość nie za punkt
Bruzdowanie pod kable
Praca na szybkozłączkach (zgodnie z normą)
Na jakim osprzęcie będzie montaż (zakaz używania osprzętu z listy UOKiK)
Izolacja kabli 450/700V
Wszystkie prace wykonywane zgodnie z normą okablowanie
Zrobienie pomiaru i wystawienie certyfikatu
Dokładne określenie firmy rozdzielni

Tematy, w których potrzebuję pomocy:
Prowadzenie kabli (myślę, żeby prowadzić sufitem)
Puszki kieszeniowe czy zwykłe
Kable neutralne? (to chyba wymysł)

Zakres prac:

Monitoring
Internet (POE)
Telewizja – kabel do anteny TV poczytajcie o technologi unicable.
Alarm
Przycisk opuść dom
Przewody głośnikowe w salonie
Kable w podsufitce do ośw zewnętrznego
Klimatyzacja
Rekuperacja

#budujzwykopem #elektryka #smarthome
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bylembordo: Masz w ogóle projekt na tą instalację? Wymagasz w umowie czegoś, co powinno być określone jasno w projekcie instalacji elektrycznej.
Uzyskałeś już pozwolenie na budowę, dom już stoi czy dopiero plany?

Kwestie wymienione powyżej są strasznie ogólnikowe i niejasne.
Izolacja kabli (stosowanych na zewnątrz) to przeważnie 0,6/1kV, izolacja przewodów podtynkowych np. YDY może być 450/700V.
W żadnej normie nie ma wymogu stosowania szybkozłączek, więc zapis "zgodnie z normą"
  • Odpowiedz


@kozi966: Dziękuję Ci bardzo! Dom jest w stanie SSO, we wrześniu wstawiają tynki i od razu startujemy z kablami. Czytałem na różnych forach i podobno normy wymagają stosowania szybkozłączek. Projekt mamy, ale jest ogólny więc zmieniamy kilka punktów pokonsultacji z projektantem wnętrz. Czy możesz jeszcze doradzić czy powinniśmy robić te kable neutralne i czy np. w 50% już przejść na gniazdka USB?
  • Odpowiedz
Zakresem jest np. "Wykonanie okablowania, wraz z ułożeniem, zabezpieczeniem, przyłączeniem, pomiarami, dla instalacji alarmowej od miejsca zasilenia (rozdzielnicy) do miejsca wpięcia (szafy alarmowej) na zaciskach xxx, wraz z xxxx".


@kozi966: Problem jest tylko taki, że ja się totatlnie na tym nie znam, więc musiałbym się doktoryzować z internetu. Czy są firmy, którym można zlecić przygotowanie takiego wzoru umowy?
  • Odpowiedz
@bylembordo: Myślę że każdy prawnik zrobi Ci odpowiednią umowę. Tylko, że prawnik nie jest techniczny i zapisów stricte technicznych nie uwzględni (są pewnie tacy co się znają). Najlepiej mieć projektanta lub osobę techniczną z tej dziedziny.
Ty masz zapewne projekt budowlany, a Tobie by się jeszcze przydał projekt Wykonawczy.

Niemniej jednak pytaj, ile będę w stanie odpowiedzieć, tyle odpowiem. Mam jednak sporą wątpliwość w kwestii Twojego budynku: Czy został wykonany
  • Odpowiedz
@bylembordo: Przy okazji nie rozumiem. Wpierw będziesz robić tynki, żeby potem wpuścić elektryka z bruzdownicą? Dwa razy chcesz tynkować?
Dodatkowo, chcesz zrobić całą instalację elektryczną, czy tylko jakąś część?
Sprecyzuj proszę co już masz (np. dom w stanie surowym otwartym, bez żadnych instalacji) i czego potrzebujesz (np. cała instalacja elektryczna od zera).
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kozi966: właśnie się tak zastanawiałem, że najpierw tynki a potem instalacja.

@bylembordo: o co Ci chodzi z neutralnymi? Gdzieś coś Ci dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele.
  • Odpowiedz
@bylembordo: Elektryk wchodzi jak mamy dziurę w ziemi i robi się zbrojenia ław. Uziom fundamentowy jest? LPS (piorunochron) będzie? Jak nie to będzie trzeba ryć wokół domu pod otok. To akurat Kozi już napisał. A może zainteresuje Cię jakiś system automatyki budynkowej bo widzę zakres prac bardzo duży i instalacja dość zaawansowana.
@kozi966 Znam instalatora (bardzo doświadczony człowiek), który robi bruzdy po tynkach. Zaletą jest brak uszkodzeń izolacji przy
  • Odpowiedz
Ci chodzi z neutralnymi? Gdzieś coś Ci dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele.


@soadfan: dlatego tutaj pytam. Ktos spytal czy bede mial neutralne, ale zaczalem czytac i jak doszedlem do punktu ze sprawdzaja sie u audiofilii to wylaczylem komputer
  • Odpowiedz
@bylembordo: Odczepy bednarką od uziomu "wąsy" do odgromu wyprowadzone? Odstępy separacyjne zachowane? Potem mogą być jaja jak wyjdzie, że zwód idzie tam gdzie okno. Do tego odczep do szyny wyrównawczej. LPS (odgrom) powinien być uwzględniony w projekcie i zastosowany na podstawie aktywności burzowej oraz innych obiektów w sąsiedztwie. Jeszcze raz zapytam, czy przy tak dużej ilości funkcji w domu nie chcesz zainwestować w system automatyki, który te funkcje zintegruje tworząc
  • Odpowiedz
@soadfan: @michallus: ja obstawiam na przewody neutralne doprowadzone do puszek łączników, chociaż przy tynkach i tak chyba wszyscy robią teraz instalacje "bezpuszkowe"

@bylembordo:

Praca na szybkozłączkach (zgodnie z normą)

Co do normy to masz wyżej wyjaśnione. Ja nie ufam importerom różnych wynalazków z Chin i ich deklaracjom, więc wpisałbym wprost producenta - nie musisz się
  • Odpowiedz
@bylembordo: Mam nadzieję, że z tych moich wypocin nie wyjdzie post w stylu "dołóż 100% i kup coś porządnego"

Internet (POE)

Przez internet rozumiesz sieć w domu? Jak nie masz projektu to dobrze byłoby chociaż zaznaczyć na rysunku gdzie i ile potrzebujesz gniazd/wypustów zakończonych wtykiem i do jakiego miejsca ma się schodzić okablowanie (szafka ze switchem).
Poza oczywistymi miejscami (telewizor, komputer) warto uwzględnić sieć do: access pointów wifi, centrali alarmowej, sterownika pieca/kotła, rejestatora monitoringu (jeśli będzie w innym miejscu niż switch), centrali smart-home jeśli przewidujesz (i nie będzie blisko
  • Odpowiedz
Monitoring


@bylembordo: Masz zaznaczone punkty kamerowe gdzie chcesz je mieć?
Podstawowe parametry - rozdzielczość kamer, wielkość dysku / liczba dni przechowywania nagrań
Zakładam, że kamery IP - rejestrator z wbudowanym switchem PoE albo switch PoE o odpowiednim budżecie mocy

Weź pod uwagę, że CCTV nie będzie działać przy braku zasilania. UPSem możesz się zabezpieczyć tylko na chwilowe zaniki napięcia.
  • Odpowiedz
Alarm


@bylembordo:
Centralę zlokalizuj w trudno dostępnym miejscu, na pewno nie w wejściu do budynku.
Istotnym parametrem jest czas pracy z akumulatorów, 24h to raczej standard.
Sygnalizator zewnętrzny najlepiej umieścić w możliwe
  • Odpowiedz
czy np. w 50% już przejść na gniazdka USB?


@bylembordo: nie, te technologie zmieniają się zbyt często, dodatkowo producenci urządzeń mają swoje własnościowe sposoby szybkiego ładowania, zapłacisz jak za zboże, dostaniesz rozwiązanie sprzed 5 lat a telefon i tak będziesz ładował ładowarką w gniazdku 230V
  • Odpowiedz