Wpis z mikrobloga

Mam parę głupich podatkowych pytań:

1. Darowizn do 9k do 5 lat nie trzeba zgłaszać. Jeśli np. 22k przekaże ze zgłoszeniem darowizny, to teraz nie da się przekazać kolejnych 8k bez zgłaszania, bo w tych 22k już był ten limit 9k?

2. Darowizny, darowiznami a jak kwestia opłacania za czyjeś usługi? Tzn. np. mama chcę się dorzucić do mebli parę tysięcy gdzie firmie robiącej meble na wymiar trzeba przelać pieniądze na konto. Raczej robić to okrężną drogą ? -> darowizna/pożyczka dla mnie -> i dopiero wtedy mój czysty przelew dla firmy?

#prawo #podatki
  • 5
  • Odpowiedz
@TheUlisses:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-darowizna-od-rodzicow-czy-jest-zwolniona-z-podatku
1. Musisz zgłaszać wszystko:
Matka podarowała synowi w 2017 r. samochód o wartości 6000 zł. Natomiast w 2018 r. syn otrzymał od matki laptop, którego wartość wynosiła 4637 zł. Syn ma obowiązek zgłosić na druku SD-Z2 kwotę różnicy między sumą otrzymanych darowizn a kwotą wolną od podatku w wysokości 1000 zł (6000 + 4637 - 9637)

2. Najlepiej okrężną, czyli darowizna dla ciebie i przelew do firmy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@TheUlisses: ten drugi przypadek to w sumie racja, chociaż nie zgłaszałem a parę razy było tak, że np ja płaciłem za dwa domki na wakacjach a dostawałem kasę na konto. Chyba rzeczywiście trzeba zacząć, żeby się nie czepiali
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@TheUlisses: drobixna drobizną, ale jak dostałem od rodziców wkład własny na mieszkanie (i to zeznawałem jako darowiznę) a teraz po 3 latach dostaję cokolwiek to z automatu jestem ponad progiem i w sumie wszystko powinienem zgłaszać chyba :-|
  • Odpowiedz