Wpis z mikrobloga

Pieniądz leży na ulicy. Tylko trzeba go dostrzegać by go podnieść.


Jak bardzo IKE i IKZE może zwiększyć rentowność Twoich inwestycji? IKE i IKZE to najprostszy sposób na optymalizację podatkową. Nie trzeba nawet prowadzić firmy. Uniknięcie podatku belki oraz odliczenia podatkowe nawet w 32 procentowej skali dają w dłuższej perspektywie duże zyski. W perspektywie 40 lat to nawet 600 tysięcy złotych dodatkowego i zarazem pewnego zysku. Wymaga to jednak wykorzystania limitów w stu procentach. Niezależnie od tego czy będziesz w stanie wykorzystać 10 procent, 50 procent czy 100 procent potencjału jaki generują te rozwiązania warto z nich skorzystać. W końcu każdy z nas lubi pewne zyski. Oczywiście warto nadmienić, że środki te muszą być ulokowane na giełdzie, a to już wiążę się z ryzykiem straty. Można wybrać jednak najbardziej bezpieczne rozwiązania. Na przykład fundusze gwarantowane, pieniężne czy obligacyjne.


Teraz konkrety i liczby. Rozpatrywana perspektywa to 40 lat. W wieku 25 lat większość z nas ma większą swobodę finansową i powinna zacząć myśleć o zabezpieczeniu swojej emerytury. Limity IKE i IKZE są corocznie zwiększane o średni wzrost płac. Przyjąłem, że w najbliższej perspektywie będą rosnąć o 2% r.r. Aktualnie limit IKZE wynosi 6272 zł, a IKE 15681 zł. Po uwzględnieniu waloryzacji można przyjąć średni poziom około 9000 zł na IKZE oraz 25000 zł na IKE.


Zysk z IKE to brak podatku belki. W przypadku wykorzystywania pełnego limitu przez 40 lat i osiągania 4 procentowych zysków podatek belki wyniesie 430 tysięcy złotych. W przypadku IKZE na 32 procentowym progu miesięczne zwroty podatku wynoszą 240 zł. Ta kwota zainwestowana również na 4 procentowym zwrocie po 40 latach daję około 250 tysięcy złotych. Łącznie za pomocą IKE i IKZE można odzyskać więc 680 tysięcy złotych** przy założeniach, że odkładamy około 2700 zł miesięcznie a stopa zwrotu to 4%. Oczywiście nie każdego stać na taką kwotę miesięcznych zobowiązań. Nawet jeśli ma być to tylko 10% tej kwoty, czyli 270 zł odzyskać można analogicznie około 10% czyli 68 tysięcy złotych. Oczywiście w przypadku osiągnięcia stopy zwrotu niższej niż 4% zyski będą analogicznie niższe. Nikt nie lubi płacić podatków, pora zacząć ich unikać za pomocą rozwiązań przeznaczonych dla każdego.


Warto także nadmienić, że pieniądze te są chronione prawnie i historia z OFE się nie powtórzy. W tym drugim przypadku zostały one zagrabione z racji na to, że były częścią składkowego systemu, który w rzeczywistości jest podatkiem. To sprawia, że w sprawie ich relokacji decyzję mógł podjąć rząd a Trybunał Konstytucyjny ją uchwalił. Nasze pieniądze na IKE/IKZE podobnie jak te w banku czy na funduszach są chronione przez prawo cywilne. Historia więc się nie powtórzy. IKE czy IKZE można założyć w dowolnej instytucji finansowej na przykład banku, towarzystwie ubezpieczeniowym czy domu maklerskim.

droetker4 - Pieniądz leży na ulicy. Tylko trzeba go dostrzegać by go podnieść. 

 
...

źródło: comment_1598355816LvX6Kd9Y8WOGil0U0oJ32U.jpg

Pobierz
  • 35
  • Odpowiedz
@droetker4: + bo dużo dzbanów w temacie IKE od razu płacze że państwo im zabierze jak z OFE. W praktyce mają 0 wiedzy czym IKE/IKZE różni się od OFE. Może ten wpis im trochę rozjaśni
  • Odpowiedz
A czy w przypadku IKE/IKZE jest mozliwosc zainwestowania w jakis etf np ishares sp 500 czy cos w tym stylu? Jesli tak to w jaki sposob?
  • Odpowiedz
@Jonn: Wystarczy ze wrzucisz w zwykle obligacje indeksowane inflacja 6 czy 10 letnie, pewnie ze jak bedziesz tylko wplacal i nic z tym nie robil to inflacja ci to zezre
  • Odpowiedz
@Materxx: Tak, można lokować środki w większości aktyw inwestycyjnych. Najlepiej zrobić to przez jakiś dom maklerski. Najniższe opłaty i wygodną obsługę ma na przykład BOŚ.

@Jonn: Wyniki IKE zależą od rodzaju inwestycji jaką wybierzesz. W twoim przypadku wybór widzę nie był zbyt udany( ͡° ͜ʖ ͡°) A zupełnie serio zyski mogą być zarówno bardzo wysokie, jak i możemy zanotować stratę. Sky is the limit.
  • Odpowiedz
@droetker4: Bardzo ciekawy temat. Oby tylko te nakładki podatkowe trwały jak najdłużej i nikt ich nie zlikwidował. Chociaż pomysł odłączenia respiratora zdychającemu systemowi emerytalnemu raczej nie jest zbyt mądry.
  • Odpowiedz
@droetker4: jeśli mógłbyś wyjaśnić totalnemu laikowi na czym polega ike i ikze? Mam konto maklerskie i od zysków odprowadzam podatek belki, a konto ike i ikze to takie konto maklerskie? Jeśli w tym roku wpłacę 6272zł na ikze i 15681zł to za zyski jakie wygeneruje mi ta kwota nie płacę podatku belki? Dla mnie to czarna magia, wiem jedynie, że wielu ludzi inwestujących na giełdzie poleca te konta. 680 tys
  • Odpowiedz
@Nizkii: @droetker4: oczywiście, że IKE/IKZE się różni od OFE. Ale nie zmienia to faktu, że rząd może spokojnie zmienić w każdej chwili zasady działania IKE/IKZE co - przy niskiej opłacalności tej formy oszczędzania - raczej nie czyni jej atrakcyjną.
  • Odpowiedz
@Tytyka: rozwinięcie skrótów może Ci wiele rozjaśnić. Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Są to rozwiązania stricte emerytalne i korzyści jakie państwo oferuję obywatelom wpisują się w 3 filar systemu emerytalnego. Czyli pomoc w zgromadzeniu odpowiedniego kapitału na godne życie na emeryturze. W skrócie ZUS to ściek, więc dajemy wam nowe rozwiązania. Nagroda będzie wtedy gdy zaczniecie coś robić. Działanie i korzyści przedstawione są we wpisie. Spieniężenie tych
  • Odpowiedz
@angor86: Prawa nabyte. Wszystkie zyski i korzyści jakie osiągniesz do momentu zmian są twoje i nikt Ci ich nie zabierze. Gdyby chciał wygrasz sprawę w sądzie, TSUE czy gdziekolwiek. To czy te rozwiązania nie zostaną zlikwidowane nie wiem. Dopóki są warto z nich korzystać.
  • Odpowiedz
@Nizkii: wypłata środków wiąże się z utratą jedynego plusa jakim jest brak podatku Belki. Jak wspomniałem - łącząc niską rentowność IKE (średnie oprocentowanie to 2,5% w 2018 r.) i wspomniany już fakt, że polskim rządom (zwłaszcza obecnym) nie można ufać to po prostu jest bardzo średnio opłacalna inwestycja.

@droetker4
  • Odpowiedz
@angor86: Otóż nie. IKE maklerskie również pozwala odroczyć podatek w czasie. Czyli możesz reinwestować dywidendy które nie zostały pomniejszone o podatek belki (obracasz wiekszym kapitałem dopóki go nie wypłacisz). Nie wiem czemu w tej rozmowie jeśli chodzi o IKE to jest pomijana kwestia konta maklerskiego które chyba jest najlepszym wyjściem w dzisiejszych czasach
  • Odpowiedz
@angor86: Twoja wiedza o funduszach nie obraź się, ale jest nijaka. IKE może być oparte na dowolnej inwestycji, jeśli nie zadowalają Cię wyniki o których mówisz widocznie nie jesteś w stanie dobrać odpowiedniej dla siebie. Twoja opinia o funduszach, że są złe. Okej, szanuję każdy ma do tego prawo. Sam zarabiam na nich średnio 8% r.r między innymi na Quercsach, NN czy C-quadrat. Opieranie tego na funduszach wcale nie jest
  • Odpowiedz
@OjciecPracz: System bankowy sam w sobie nie jest bezpieczny, a możliwość przejęcia części oszczędności oczywiście istnieje. Poruszałem tą tematykę kilka razy między innymi tutaj. Nie ma rozwiązania które jest idealne i należy się trzymać tylko jego. Kilku etapowa dywersyfikacja naszego majątku to podstawa i na pewno nie rekomenduję trzymania wszystkiego w IKE/IKZE. Trzeba być uważnym i na bieżąco obserwować zachodzące zmiany.
  • Odpowiedz
@droetker4: chodzi mi o dyrektywę UE, która weszła w życie w czasie kryzysu na Cyprze. Władza, jak jej trzeba, może ci zabrać pieniądze z konta. Normalnie. W biały dzień, bez fikołków prawnych.
  • Odpowiedz