Wpis z mikrobloga

Rekiny powiedzcie mi jak rozlicza się podatek w zeznaniu rocznym - czy biorę wtedy do kupy wszystkie koszta (zakup akcji+prowizje) i przychody (sprzedaż) i z tego daje państwu 19%? Co w momencie jak zarobiłem i od razu kupiłem za to kolejne papiery i nie mam środków?

Co w sytuacji kręcenia tzw kółek?
Np. Kupiłem akcji za 20k, urosło mi do 100k, sprzedałem za 100k i #!$%@? odkupiłem za te same 100k mniej akcji po czym sprzedałem je koniec końców za 80k.

Czy wtedy sumuje sobie te transakcje tj. 80k zysku minus 20k straty daje na koniec 60k zysku i z tego płace podatek?

Czy obowiązek opodatkowania powstaje w komencie sprzedaży akcji czy w momencie wypłaty środków z konta maklerskiego?

Znacie jakiś poradnik jak to liczyć? Czy biuro maklerskie mi samo to policzy i pita przyśle?

#gielda
  • 7
@hurin: Niektórzy maklerzy sami przygotowują PIT 38 na dany rok, wydaje mi sie że Alior też powinien coś takiego mieć. Podatek liczysz od zysku ogólnie za dany rok z zamkniętych pozycji, jeśli przetrzymujesz zyskowną pozycję nie musisz liczyć od niej podatku.