Wpis z mikrobloga

Komp mi się sfajczył. Śmierdziało w całym mieszkaniu. Obstawiam na płytę główną. Ale czy dobrze?

Pierwsze co zrobiłem po samoistnym wyłączeniu kompa to próba uruchomienia go na grafice zintegrowanej. Gdyż Radeon jest najnowszym (używanym) nabytkiem. Nie odpalił.

Po włączeniu kompa dioda zasilająca się świeci. Wentylator od procka się nie kreci, na grafice też nie. Wentylatory na obudowie się włączają
Zasilacz sprawdziłem miernikiem. I na wszystkich 3 liniach ma napięcia.
Będę próbował u kogoś innego jeszcze przetestować procka i grafikę. Ale to są raczej marne szanse. Procek 1150 czwartej generacji.
Stawiam na płytę po objawach i po teście na "węch". Czy słusznie?
#pcmasterrace #komputery #pytanie
  • 30
  • Odpowiedz
@kornolio: sądząc po objawach obstawiałbym zasilacz a konkretnie wywalone kondensatory. Ogarnij zestaw kompatybilnych sprawnych części i przekładaj po 1 CPU, grafikę, ram. Zasilacza i może płyty bym już nie podpinał.
  • Odpowiedz
  • 0
@keton22 zasilacz sprawdzalem miernikiem. Na odpalonym kompie dostarczał napięcia. Wszystkich kabli wprawdzie nie sprawdziłem. Ale jak zobaczyłem że linie 12, 5 i 3 mają napięcie to chyba każdego kabla nie muszę ogarniać?

@matib1012 nie mam wyświetlacza, ale też tak mi się zdaje, że sygnał z biosu by był.

@thority nie wiem co ta metoda miałby mi dać. Musiałbym mieć najpierw części zamienne. A nie mam.
  • Odpowiedz
  • 1
@matib1012 miałem na myśli, że nie mam wyświetlacza błędów na płycie. Tylko sygnały dźwiękowe ;) Komp nie reaguje, nie przekazuje sygnału. Gdyby bios dawał jakieś dźwięki to w książce bym sobie sprawdził co tam. Ale jest cisza. Sama dioda zasilania się pali. @keton22 to teraz dałeś mi zagwozdkę. Ale jeśli pod obciążeniem by się obawiał problem, to w spoczynku chyba powinno działać? Jak kupiłem Radeona to robiłem testy temperatury w spoczynku i
  • Odpowiedz
@kornolio: zrób jak chcesz, twoje części, twoja kasa.

Robię trochę w elektronice i w ogromnej większości to co pada to zasilanie - zwarcie, kondensatory albo mosfety.
Jak śmierdzi to najczęściej wybuchnięty kondensator i zwarcie.
A co się po tym może dziać? "wszystko" - za duże/małe napięcie pod obciążeniem, zwarcie. Do tego sytuacja może być rozwojowa w czasie.
Z zasady u mnie zasilacz poleciałby do kosza albo do serwisu na testy przy
  • Odpowiedz
@kornolio: jak zaśmierdziało spalenizną to moze po prostu obejrzyj płytę "na oko" + otwórz zasilacz i też go obejrzyj. No i standardowo jeżeli jest buzer wpięty w płytę (zazwyczaj trzeba wpiąć osobno) to wyjmij pamięć ram. Jak płyta jest jako tako sprawna to zgłosi błąd pamięci pikaniem
  • Odpowiedz
  • 0
@keton22 sprawdziłem na innym zasilaczu. Nic się nie zmieniło. Więc to raczej płyta jest. @PanWysublimowany mam głośnik, ale ona nie wchodzi w nawet w posta. A co najlepsze włączyć da się z przycisku, ale wyłączyć to już tylko na zasilaczu :) zresztą to mi nic nie da czy sprawdzę bzeczenie bez ramu. Zasilacz jestem pewien, że jest ok. A jak nie przekazuje sygnału na grafikę zintegrowana ani na dedykowana. Nie kreci się
  • Odpowiedz
@kornolio: @matib1012: moim zdaniem to tak mocno średnio. Zależy jak ktoś to wyceni. Jak za flaszkę dla znajomego + cena części to się opłaca. Jak serwis wyceni na +150 zł to już bym powiedział, że chyba średnio i zacząłbym przeliczać ile kasy dostanę za sprzedaż reszty części i ile by dołożyć do nowych ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
  • 0
@PanWysublimowany no właśnie. Płyta używka na haswelle z 4 slotami na ram kosztuje ok 300 zł. Pytanie czy jak naprawia to nie znów nie posypie. A jak kupię inną to czy windows mi się aktywuje
  • Odpowiedz
@kornolio: ja to pewnie zacząłbym sam w tym rzeźbić xD a płytę spisałbym na straty.. Przelicz czy nie opłaca się bardziej sprzedać co masz i kupić jakiegoś ryzena, bo te tańsze płyty to też do 300 zł dostaniesz. Jak prywatny komputer to klucz do windowsa na allegro za 10 zł ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oczywiście zapytać o wycenę naprawy tej płyty w jakimś serwisie elektronicznym też byś
  • Odpowiedz
  • 0
@PanWysublimowany chciałem, żeby ten sprzęt mi jeszcze pociągnął 2-3 lata i wtedy całego, nowego kupić. Dlatego teraz nie bawiłbym się w ryzeny, bo mi szkoda kasy na wymianę platformy jak ten w zupełności starcza do wszystkiego :)
Napisałem do trzech serwisów z zapytaniem. Jakby co to kupie nową używkę
  • Odpowiedz
@PanWysublimowany: @matib1012: @typowyhomar: @keton22:

słuchajcie mam kolejne przygody :/
Kupiłem używaną płytę MSI z87-g43. Płyta ma wgrany najnowszy bios. I czy jest możliwe, że się ona gryzie z grafiką XFX RX580 Black Edition?

Komputer odpala i chodzi bez problemu na grafice zintegrowanej. Po włożeniu karty graficznej pochodził może z pół godziny i się samoistnie wyłączył. Następnie nie chciał się uruchomić. Zero reakcji. Nawet wentylatory na obudowie, które są
  • Odpowiedz