Wpis z mikrobloga

Dla rozwoju próchnicy większe znaczenie ma nie to ile dziennie cukru zjadasz, ale jak często w ciągu dnia to robisz. Dużo bezpieczniejsze z punktu widzenia zdrowia zębów jest spożywanie słodkich pokarmów razem z głównymi posiłkami niż w formie przekąsek. Częste dostarczanie cukru sprawia, że zęby są bez przerwy atakowane przez kwasy bakteryjne i nie mają możliwości zremineralizowania.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6425816/

#stomatologia #ciekawostki #medycyna #gruparatowaniapoziomu
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@SkrytyZolw: Lubię Twoje posty o zębach. Ja mam całą masę problemów wynikających z zaniedbań w dzieciństwie. Właśnie będę miał ściągany aparat po prawie 3 latach. Trzymaj kciuki.
PS. Od teraz jem słodycze raz dziennie - do obiadu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: Nie zaniedbam, za dużo poświęciłem na to, by poprawić stan zębów. Chcę mieć git. Jeszcze 1 implant i 1 korona.
Czy możesz mi, proszę (w wolnej chwili) poradzić w jednej sprawie. Trzy lata temu złamała mi się jedynka leczona dawno kanałowo. Niestety złamanie przebiegło poniżej linii dziąsła (ok 2 mm wgłąb). Trafiłem na super stomatologa-chirurga, który powiedział, że można wysunąć ten korzeń ortodontycznie i osadzić na nim koronę. Pasowało
  • Odpowiedz
Dla rozwoju próchnicy większe znaczenie ma nie to ile dziennie cukru zjadasz, ale jak często w ciągu dnia to robisz.


@SkrytyZolw: To powiedz mi jeszcze, dlaczego zęby najczęściej psują się od "góry" tam gdzie gryziesz, gdzie najlepiej myjesz i oczyszczasz zęby gumą do żucia, a nie w zakamarkach, gdzie zbierają się resztki, w tym cukru, no cwaniaku?
  • Odpowiedz
psują się właśnie w zakamarkach,


@SkrytyZolw: No nie za bardzo.. Powierzchnie żujące ok, ale zakamarki pomiędzy zębami, gdzie właśnie zbiera się jedzenie, to nie (patrzę po sobie, mam dużo leczonych zębów, odwieczny problem..). Domyślam się, że największy problem, to szkliwo i dlatego niektórzy nie muszą leczyć zębów wcale, a inni co kilka miesięcy:/
  • Odpowiedz
@whycantitbe: Zależy jakie zęby, przedtrzonowce najczęściej psują się właśnie na stycznych. Poza tym znaczenie ma też to jak ciasno ustawione są zęby. Ty możesz mieć bardzo dobrą sytuację pod względem łatwości oczyszczania.
  • Odpowiedz