Wpis z mikrobloga

Mireczki, proszę o pomoc w doborze routera/AP do domu.

Aktualnie korzystam głównie z Xiaomi Router 3 do tego w domu jakiś repeater + dwa inne gówno-routerki. Jako-tako to działa, ale chciałbym temat ogarnąć w końcu po bożemu i spiąć wszystko w mesha (3-4 APki). Dom jest "opleciony" skrętką więc nie ma problemu żeby to ze sobą gadało.

Ostatnio wybór padł na Huawei AX3 (dobra promka była), na papierze wygląda obiecująco, jest WiFi6, jest Mesh i dobre osiągi. Wziąłem od razu 3 sztuki. Dzisiaj, po odpaleniu zonk, dużo słabszy zasięg niż wspomniany wyżej Xiaomi Router 3, średnio -8 dBm dla 2,4 i 5 Ghz. Kanały poustawiane prawilnie, konfiguracja jest dobra.
Wygląda na to że będę je zwracał.

I teraz dochodzimy do sedna.
Co kupić żeby osiągnąć niezły zasięg, dobre osiągi, spiąć to w Mesha i nie wydać miliarda cebulionów?
Nie mam już powoli pomysłu, ale kupowanie każdego po kolei i testowanie mija się z celem ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#sieci #siecikomputerowe #router #routery
  • 10
@smallbuddha co Cię nie zachwycało w zasięgu? Czego oczekujesz od tych urządzeń? Myślisz, że jednym ap pokryjesz dom w 5GHz? Fizyka tak nie działa. No i co z tym meshem, po co on?
@RobaxX: Ale nikt nie powiedział, że chcę jednym AP pokryć cały dom. Chciałbym przynajmniej nie osiągać gorszych parametrów niż na Xiaomi Router 3.
Mesh to nie jest must have - zależało mi bardziej na łatwym zarządzaniu, spięciu urządzeń między sobą.
@smallbuddha i serio miałeś gorsze przepustowości na uap-ac-lr niż na tym xiaomi? To jest przeciętniak w swojej półce cenowej, a do ubi nawet nie ma podejścia.

To ma być jakiś ap stojący na szafkach czy do gniazdowy?
@RobaxX: Jeśli chodzi o przepustowość to serio nie pamiętam, jest szansa ze była lepsza, ale to nie jest dla mnie kluczowe. Na pewno pokrycie sygnałem było słabsze (np. w sypialni już zasięg był kiepski i zrywało połączenie, a na Xiaomi nie jest rewelacyjnie ale net chodzi stabilnie, choć nie wiem czy na 5Ghz czy 2,4Ghz, musiałbym sprawdzić).

Szukam czego klasycznego na-szafkowego
@smallbuddha: jako router polecam Dlink 878/MT (do 30 lipca za 270 zł w Euro Link). Jest na to nawet rozwojowa wersja OpenWrt, z której korzystam. Zasięg jest moim zdaniem dobry (zwłaszcza 5G). Istnieje jeszcze wersja Exo jest ponoć bardziej 'wypasiona' pod względem funkcjonalności, ale trzeba 100 zł dopłacić.