Wpis z mikrobloga

Wygląda jak błąd że strony historyka, nie dorabiałbym jednak do tego zbędnej ideologii fałszowanie przez zachód historii..


@caiuscosades: Mimowolnego fałszowania. Po prostu się utarło tam na zachodzie, że my tych Żydów niezwykle nie lubiliśmy, więc konsekwentnie jak wymieniają różne narodowości w SS, to będziemy grali pierwsze skrzypce. Choć w rzeczywistości akurat Polacy, w przeciwieństwie do wielu państw, nie mieli jakiejś swojej licznej, zorganizowanej, ew. niepojedynczej reprezentacji w SS. Były dywizje ukraińskie,
Prawdy historyczne ci nie odpowiadają?


@Kormas: Z wymienionych tylko Łotysze mieli swoje SS (nawet Rumuni, chociaż sojusznicy Hitlera-nie), a do wybory było kilkanaście znacznie bardziej zaangażowanych nacji.

ale czy Polacy byli członkami oddziałów podległych Himmlerowi


@caiuscosades: Był jakiś tam jeden Schutzmannschaft Battalion (policyjny), chyba czasowo pośrednio Himmlerowi podległy, ale nie chodzi o jakiś cherrypicking tylko o ogólny wybór jego pomocników przez autora.

propsik za avatar


@Mega_Smieszek: Dziękuję.
Niewiadomo jaki procent stanowili polacy z tych kilkudziesięciu tysięcy.


@asdfghjkl: Po pierwsze te kilkadziesiąt tysięcy to bardzo zaniżona liczba. Kilkadziesiąt tysięcy to miał sam Legion Łotewski SS. Jak zsumujesz tych wszystkich Duńczyków, Łotyszy, Holendrów, Węgrów i mnóstwo innych nacji, to Polaków na ich tle wyjdzie jakaś homeopatyczna liczba. Stawianie nas pośród lub przed innymi jest naprawdę niehistoryczne i niefair, bo laik pomyśli, że byliśmy czołówką obcokrajowców. Gdy naprawdę nas tam prawie
@Halbr: Gdzieś kiedyś czytałem że Polaków kolaborujących z nazistami było więcej niż tych w armii krajowej. W sumie nie wiem o czym to książka. Może wspomniano o Polakach dlatego że traktuje o tym temacie i rozwija go potem. Tak po prawdzie to należało by wymienić każda narodowość żeby nikt urażony się nie poczuł.
@asdfghjkl Zauważ, że autor nie pisze o kolabaracji w ogóle tylko wprost o SS (bo tak odbieram udział w zbrodniczej organizacji podlegającej Himmlerowi). A akurat na tym tle wyróżnialiśmy się jako niebiorący udziału, bo czymże są jakieś pojedyncze przypadki z terenów pogranicznych o skomplikowanej strukturze etnicznej (tj. Śląska i Pomorza) na tle całych ochotnicznuch dywizji łotewskich czy germańskich.

Nie wymagam by wyszczególniał wszystkich, ale stawianie nas w jednym szeregu z Łotyszami to
@asdfghjkl: Ale autor pisze o zbrodniczych oddziałach Himmlera, dowódcy SS. Stawianie w jednym rzędzie Polaków, Łotyszy i Rumunów jest po prostu ignorancją lub kłamstwem. Były nacje dużo bardziej zaangażowane niż Luksemburczycy których Knopp nie wiedzieć czemu wymienia za to szeregu innych pomija. To nie jest rzetelne przedstawienie tematu po prostu.
@Halbr: Wiem że nie pisze o kolaboracji to jako ciekawostkę wrzuciłem. Jak już powiedziałem niewiem o czym jest ta książka i może tematy jest bardziej rozwijany potem. To że w stosunku do innych nacji Polaków było mało nie powoduje że to co napisano jest kłamstwem ¯_(ツ)_/¯ każda nacja ma ciemne epizody w swojej historii i ludzi których należało by się wstydzić.
@willard: Słowem wyjaśnienia jeszcze. Ja nie bronie autora. Po prostu nie wiem o czym traktuje ta książka i może dobór nacji w tym zdaniu jest efektem tego co było napisane wcześniej lub będzie później. Po prostu nie wiem. Zdanie samo w sobie kłamstwem nie jest
To że w stosunku do innych nacji Polaków było mało nie powoduje że to co napisano jest kłamstwem ¯\(ツ)/¯


@asdfghjkl: @willard: Sojusz złożony z Czechów, Tatarów i innych wygrał pod Grunwaldem z armią złożoną z Francuzów, Morawian wraz z innymi.
Natomiast warto też przypomnieć o zaciętej kampanii we Francji w 1944 r., gdzie Hindusi i Koreańczycy (wraz z innymi) bronili się przed Komanczami i ich sojusznikami.

Na tej samej zasadzie
@willard: Strzelam że wiesz o tej książce tyle co ja czyli nic. Także to co piszesz jest zwykłym zgadywaniem ¯_(ツ)_/¯ a co jeśli autor podaje liczby stronę dalej czy dwie a strona wcześniej wyjaśnia dobór narodowości w zadaniu które op pokazał? Nadal jest niesmak czy jednak nie?