Wpis z mikrobloga

@Fan_Morawieckiego: hm...wiesz, pomijając, że relacja między kursem walutowym a inflacją istnieje korelacja raczejj w długiej perspektywie a w perspektywie "pół roku" to raczej spekulacja.

to mimo wszystko na euro zarobili jakieś (na oko czasuję) 2% w tym czasie, no ale inflacja ich chyba przebiła. Czyli stracili mniej od innych o 2%
hm...wiesz, pomijając, że relacja między kursem walutowym a inflacją istnieje korelacja raczejj w długiej perspektywie a w perspektywie "pół roku" to raczej spekulacja.

to mimo wszystko na euro zarobili jakieś (na oko czasuję) 2% w tym czasie, no ale inflacja ich chyba przebiła. Czyli stracili mniej od innych o 2%


aa teraz widzę, wybrałeś dolary ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No tak.


@LowcaG:

No nie mów, że zrobiłeś
No nie mów, że zrobiłeś sobie na kwieceń przerwę od wykopu ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Fan_Morawieckiego: A wiesz, ze trochę tak(nie wiem czy akurat kwiecień), nawet bordo straciłem (na chwilę ;) )

Ile było komentarzy, wpisów z lajkami po kilkaset i więcej, jak to trzeba złotówki na dolary wymieniać, jak to wkrótce dolar będzie po 15 złotych, jak to połowa wykopu zarabia za granicą i wkrótce będzie
No ale licząc tą metodą to EUR w sumie też staniało dzięki naszej inflacji ( ͡° ͜ʖ ͡°) (sorry, ale z tym będę chyba jeszcze wracał bo mnie naprawde ubawiło, a w sumie nie wycofałeś się z tego)


@LowcaG: Czemu mam się wycofać z nieswojej tezy? To nie jest moja teza, że GUS fałszuje inflację i faktycznie drożeje wszystko po 10% i więcej rok do roku (
@Fan_Morawieckiego: Mylisz spekulacyjny zakup walut, z długofalową przystanią dla oszczędności. Przed nami druga fala, grypy, czkawka związana z dodrukiem, mniejszymi możliwościami wspomagania firm, pomysły typu kolejne województwo, nikt nas praworządności uczyć nie będzie, Chińczycy wycofują ambasadę z USA, Stany planujące wraz z Japonią trzymać więcej produkcji u siebie, a nie w ChRL i wiele wiele innych ciekawych zawirowań, na dłuższą metę co stabilna waluta to stabilna. Poza tym ci co kupili
Czemu mam się wycofać z nieswojej tezy? To nie jest moja teza, że GUS fałszuje inflację i faktycznie drożeje wszystko po 10% i więcej rok do roku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak się osoby, które tak twierdzą wycofają, ja też


@Fan_Morawieckiego: Ależ ja nie do tej tezy, tylko do Twojego sposobu "obliczania" i "wniosku" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ja nie przesadzam - faktycznie
: O o tym z chęcią bym poczytał (akurat takie rzeczy mnie interesują), możesz podać jakieś źródła odnośnie tych wskaźników? Co to za wskaźniki? Przyjme wszystkie dane.


@LowcaG:
https://liderwalut.pl/blog/niedoceniana-zlotowka
https://fxssi.com/big-mac-index
Ale przede wszystkim będę musiał dłużej szuakć, bo Szwajcarski BC robi coroczne zestawienie walut i ich ocenę czy są nieoszacowane względem Francka i o ile w 2006 złotówka była jakoś za droga o 40%, to teraz o ~13% jest za tania.
Ale przede wszystkim będę musiał dłużej szuakć, bo Szwajcarski BC robi coroczne zestawienie walut i ich ocenę czy są nieoszacowane względem Francka i o ile w 2006 złotówka była jakoś za droga o 40%, to teraz o ~13% jest za tania. Dane z pamięci, artykuł z BI, nie potrafię znaleźć


@Fan_Morawieckiego: hm...a czy przypadkiem wobec EUR też nie były takie szacunki? I tu nie chodizło o EUR czy PLN tylko o
@LowcaG: szukałem kilka minut, a ogółem widziałem kilka artykułów na ten temat. Ogółem koszty życia do średniej pensji, trendy wzrostu eksportu i poprawie bilansu przy jednoczesnym osłabieniu złotówki etc
szukałem kilka minut, a ogółem widziałem kilka artykułów na ten temat.


@Fan_Morawieckiego: rozumiem, ale jak widzisz, te prognozy (tutaj akurat z 2016 r, ale coś czuję, że one sięgają znacznie dalej, patrząc na to co powyżej podałeś) mają się nijak do rzeczywistości.

A czynników wpływających na kurs jest tak wiele, które mogą w przyszłości się zmienić, że to praktycznie wróżenie z fusów. W sumie fajnie że to wrzuciłeś co pokazuje że
rozumiem, ale jak widzisz, te prognozy (tutaj akurat z 2016 r, ale coś czuję, że one sięgają znacznie dalej, patrząc na to co powyżej podałeś) mają się nijak do rzeczywistości.

A czynników wpływających na kurs jest tak wiele, które mogą w przyszłości się zmienić, że to praktycznie wróżenie z fusów. W sumie fajnie że to wrzuciłeś co pokazuje że 2016 sobie pisali i co znaczyło? Nic praktycznego.

Nie może być wiedzy powszechnie
O tutaj masz ten link co chciałem.

Ten chciałem najbardziej, pozostałe to były tylko takie dodatki pasujące do tezy


@Fan_Morawieckiego: Dzięki za linka.
hm... mam mieszane uczucia.
Ten wskaźnik praktycznie jest skorelowany z kursem chfpln.
Jest trochę nadużyciem, powiedzenie, że gdyby w gruniu przyszli fankowicze....

Wykres kilka lat był poniżej "zera" potem wzrósł, a teraz może za 4 lata a może za 10 spadnie, bo jako to bywa z kursami oscują
@LowcaG: Czy Ty na pewno go dobrze przeczytałeś?
Prognozowali, że złotówka jest za mocna, silnie spadła.
Oczywiście, że wykres będzie oscylował wokół zero, bo zerem jest dla nich REALNA wartość waluty. Jeśli by oscylował wobec czegoś innego, wtedy byłby bezwartościowy.

Nie, nie ma wartości zero prognostycznego - stwierdza, że w długim okresie czasu złotówka wzmocni się i osiągnię znowu punkt bliższy realnej
Czy Ty na pewno go dobrze przeczytałeś?


@Fan_Morawieckiego: przeczytałem go bardzo dokładnie, nawet nalożyłem wykresy.

I ile ta prognoza trwala? Spojrz na wykres.
A teraz ile trwa prognoza ze jest za slaba? Popatrz na wykres

A potem popatrz jak czesto wykrrs pokrywa sie z zerem.( to wlasciwy.punkt)

Innymi slowy jezeli Ty powiesz ze zlotowka jest za slaba a ja za silna to z duzym prawdopodobienstwem obaj wskazemy punkty ze bedziemy mieli
@LowcaG: Nie mniej on się trzyma wszystkiego tego, co szukałem - złotówka jest za tania. Mamy bardzo dużą siłę nabywczą chociażby. #!$%@? to kraje z tanią walutą. Popatrz na wykop - ludzie powtarzają jakie Niemcy są tanie do życia i zrównują je do Polski, miast porównywać Francję czy Włochy. Czemu? Bo dzięki euro Niemcy mają bardzo tanią walutę, a Francja i Włochy przez euro bardzo drogą.
Jak dla mnie trend jest