Wpis z mikrobloga

Mam instalację fotowoltaiczną z paneli 255W. Pękła mi 1 sztuka. Trudno dostać teraz 255W i zastanawiam się czy mogę podpiąć 1 szt. 260W? Czy są jakieś przeciwskazania?

#fotowoltaika
  • 11
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Emil_L: dowolny nie, ale podobny można, chodzi o to żeby prąd mial taki sam a napięcie może być inne, czyli musi mieć na pewno taka sama ilość ogniw( nie znam się)
@Emil_L: jesli nowy panel bedzie mial prad rowny lub wyzszy niz stare panele to bedzie ok. Dodatkowo jesli stare panele sa polikrystaliczne to nowy tez dalbym poli - zeby mialy podobna charakterystyke.
Podpiąć można ale nie jest zalecane aby mieszać moduły o różnych napięciach w jednym łańcuchu. Obecnie najmniejsze moduły polikryształy to ok 275 W.

Do tego trzeba zastosować optymalizator TIGO który ograniczy moc :) Tutaj trzeba też sprawdzić czy Twój falownik obsłuży taki optymalizator.
@Emil_L: Z tego co wiem,w jednym stringu powinny znajdować się moduły o tych samych parametrach. Niby nic się nie powinno poważnego stać, ale mpp tracker może gorzej działać, a to przełoży się na produkcje. Na Twoim miejscu dorzuciłbym mocniejszy moduł, i do niego oddzielny optymalizator. Tylko pamiętaj, żeby był kompatybilny z falownikiem. Jeśli się myle, niech mnie ktoś poprawi.