Wpis z mikrobloga

#tvpis #koreapolnocna #tvphenian #kctv #tvpiscodzienny

TVP vs KCTV, 14.07.2020

Porównanie newsów z KRLD i TVP dnia 14.07.2020 pod kątem propagandy pozytywnej i tak zwanego "szczucia". Punkty A są przyznawane, kiedy propaganda jest pozytywna, a B kiedy jest szczucie. Artykuł może zawierać dwa punkty (AB), jeżeli zostały spełnione chociaż dwa warunki.

UWAGA: Porównanie nie bierze pod uwagę obiektywności mediów i ich prawdziwości. Brana jest pod uwagę JEDYNIE jakość propagandy.

Newsy z Północnej Korei, pomijam Rodong Sinmun i przeglądy prasy z racji tego, że w TVP przeglądu prasy nie ma i w zasadzie to jest to samo co w KCTV.

1 - Foreigners Pay Visit to DPRK Missions - Ocena: A - wizyta omówienie relacji z Rosją, Senegalem, Białorusi, Gwinei, Nepalu, Mongolii, Tajlandii i Kongo. Propaganda dotycząca tego, że Korea sama nie jest.

2 - Wartime Song Popular among Korean People - Ocena: A - Koreańczycy nadal pamiętają o inwazji na Koreę, taki odpowiednik wspominania Niemców przez TVP. Są wspomniane poematy na temat bohaterstwa, patriotyzmu i siły armii ludowej.

3 - Taesong Vegetable Cooperative Farm - Ocena: A - Robotnicy pracują na farmie i pielęgnują rośliny.

4 - Project for Building C1 Chemical Industry Makes Headway in DPRK
- Ocena: A - KRLD chce zbudować fabryki chemiczne dla przemysłu.

5 - Blasting of 200,000 Cubic Meter Earth Successful - Ocena: A - trwają prace nad jakąś budową, nie wspominali jaką.

6 - Floral Baskets to Supreme Leader Kim Jong Un - Ocena: A - ważny człowiek w KRLD dał najwspanialszemu wodzowi kwiatki.

7 - Congratulations to Mongolian Prime Minister - Ocena: A - relacje z Mongolią są pozytywne.

Newsy z Wiadomości TVP1.

1 - PKW: AD wygrał wybory - Ocena: A - Statystyka, PKW dziękuje wyborcom za frekwencje, mimo COVID-19. W Kuleszach Kościelnych na Podlasiu na Dudę głosowało 90% ludzi. Lektor TVP lekko balansuje na granicy szczucia, pokazywane są różnice zdań w antypisie. Nie uznaję tego za coś pewnego, więc ocena zostaje pozytywna.

2 - Powstaje polski globalny koncern - Ocena: A - Fuzja Orlenu z Lotosem, żadnemu rządowi się to nie udało, tylko PiS to uczynił.

3 - Powyborcza mapa Polski - Ocena: A - Trzaskowski wygrał w 10 z 16 województw, ale nie w powiatach, bo tam wygrał Duda. Unia wspomniała w kwestii fuzji przepisy antymonopolowe.

4 - Orzeczenie trybunału konstytucyjnego- Ocena: A- TK orzeczyło, że kwestia Dudy i pedofila była zgodna z konstytucją.

5 - Wsparcie dla ofiar nawałnic - Ocena: A - pomoc dla powodzian, państwo pomaga dla powodzian w ramach dowodu, że państwo PiS jest wspaniałe i świetnie działa. Pani Duda zorganizowała dzieciom poszkodowanym wakacje w Wiśle.

6 - Powyborcze mapy Polski - Ocena: A - przedstawione mapy wyborcze w 2015 i 2020.

7 - Wszyscy Polacy to jedna rodzina - Ocena: AB - Duda wzywa do pojednania. Trzaskowski nie przyszedł na spotkanie z prezydentem. Tutaj już zaczyna cherry picking. Wycięta złowroga wypowiedź członku sztabu Trzaskowskiego, smutasy z opozycji nie chcą pojednania i pokoju.

8 - Kto nie chce pojednania? - Ocena: B - ci źli obrażają Polaków, niezależni dziennikarze wypowiadają się na temat mentalności PO, materiał w stylu "Wyborcy Trzaskowskiego niszczą Polaków". Pokazywanie najbardziej skrajnych przypadków, która służy do manipulacji i szczucia. Szczucie mediami przeciwnymi.

9 - Sojusz przyjaciół - Ocena: A - polska bezpieczna jak nigdy wcześniej, Trump gratuluje wygranej, omówienie relacji pomiędzy Trumpem a Dudą.
Amerykanie dadzą nam szczepionkę, energetykę etc.

10 - Polska bezpieczna jak nigdy w historii - Ocena: A - ćwiczenia US Army w Polsce, pokazany na mapie jest rozkład sił, Polska w "I lidze NATO".

11 - Bezpieczne wakacje w Polsce - Ocena: A - na wakacjach jest super bezpiecznie, nie zachorujesz, polska jest piękna etc.

12 - Dziękujemy za zaufanie - Ocena: A - TVP chwali się rekordem TVP Info. Omówienie wieczoru wyborczego, TVP Info miało 9% całej oglądalności.

Jak wygląda moja ocena newsa:

Zastosowałem dwie metodologie oceny newsów. Obie będą opierać się na punktacji, kategoria A ma jeden punkt, AB ma dwa, a B ma trzy punkty. Możliwe, że metodologia będzie zmieniona.

Metodologia sumy: tutaj będę liczyć wszystkie punkty. Im więcej, tym gorzej. Im bliżej sumie samych newsów, tym lepiej.

KCTV: 7, ilość newsów: 7

TVP1: 15, ilość newsów: 12

Metodologia średniej: tutaj będę wyliczać średnią. Im bliżej 1 tym lepiej, a 3 tym gorzej.

KCTV: 1.0

TVP1: 1.25

Werdykt: Co za spokojny i harmonijny dzień. W TVP prawie sama propaganda pozytywna, a w KRLD jest ona 100%. Polska cierpi na choroby demokracji i propaganda PiS nie rozumie tej choroby. Jak to? W demokracji nie ma pojednania? Dziwne. Na pocieszenie mogę powiedzieć, że jutro w KRLD będzie nieco więcej pikanterii ( ͡° ͜ʖ ͡°). Na ruszt idzie pan Pompeo. Polska jest wspaniała niczym Korea Północna, jestem dumny z kraju, który osiągnął ich poziom dobrobytu i bezpieczeństwa.
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@slapdash: grupą kontrolną może być BBC, bo stanowi ono wzór dla telewizji publicznej. Jestem świadom tego, że telewizje publiczne mają poważny problem z upolitycznieniem nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach. W Polsce propaganda szczucia osiągnęła w telewizji publicznej pewne apogeum, ale nie wynika to głównie z rządów PiS, a systemu w którym telewizja funkcjonuje.
  • Odpowiedz
@slapdash: Nie mam niestety dostępu do świeżych wiadomości BBC News at Six (chyba głównego wydania wiadomości) z powodu tego, że jestem mieszkańcem Polski, więc będę się opierać na wydaniu 23.06.2020, bo ktoś był łaskawy wrzucił to na YT.

1 - Omawianie powolnej procedury zniesienia restrykcji COVID19 - Ocena: A, rząd zachęca do zostania w domu. Mocne szkody dla ekonomii spowodowane przez epidemię. Dziennikarz zarzuca Johnsonowi h----d w kwestii COVID19. Przemówienie Borisa Johnsona. Pokazywane jest również przemówienie lidera opozycji z partii pracy. Rodziny cieszą się z poluzowania lockdownu, ale telewizja nadal ostrzega przed lekkomyślnością. W różnych rejonach UK są różne procedury luzowania publicznej kwarantanny. Wypowiedź Premiera Szkocji, nieco różniąca się od narracji rządu. Boris Johnson wypowiada się, że jest gotowy na przyjęcie odpowiedzialności jego decyzji.

2 - Biznesy są gotowe na otwarcie po lockdownie - Ocena: A - puby bardzo się cieszą z tej decyzji, również fryzjerzy. Są omawiane środki bezpieczeństwa w tych biznesach. Wiadomości mówią o tym, że COVID zdewastował brytyjską
  • Odpowiedz
@bachu214: jasne, dostepnosc i czas na takie badania to zawsze bedzie.klopot.
Tym niemniej - wynik dla BBC jest taki sam jak dla Korei Polnocnej. Czyli albo zle dobrane.kryteria, albo yaka dama jakosc propagandy.
  • Odpowiedz
@slapdash: Jednak zaznaczam, że nie jest oceniana jakość wiadomości, a ilość szczucia w telewizji. W zachodnich mediach, telewizja KRLD jest przedstawiana jako szczujnia na zachód, więc porównałem TVP do KCTV, telewizji która jest uznawana jako ekstremum wszystkich publicznych mediów. W moim systemie oceniania na równi jest zarówno informacja neutralna, jak i propaganda. Głównym kryterium jest ilość propagandy negatywnej. Jasne, KCTV w tym kryterium jest na równi z BBC, ale tylko
  • Odpowiedz
@slapdash: Wiele innych użytkowników wykopu robi analizę propagandy TVP (goebbelsy), jednak dopiero chyba ja zacząłem analizować ilość szczucia w TVP. Jeżeli chcesz czytać raport o rzetelności mediów, to niestety tutaj tego nie uświadczysz. Jak chcesz czytać raport o ilości zaszczucia w naszym TVP, to tutaj jest na to miejsce.
  • Odpowiedz
@slapdash: postaram się jak najczęściej, teraz mam dużo wolnego z powodu wakacji. W ostatnim tygodniu KCTV lekko prześcignęło TVP, ale to z powodu ciszy wyborczej w Polsce. Więc z naszym TVP jest aż tak źle, o ile nie trafi się cisza wyborcza. Dla równowagi, w ponad połowie wszystkich dni moich analiz, zawsze w KCTV było na kogoś szczucie.
  • Odpowiedz