Wpis z mikrobloga

#elektronika #elektrotechnika
chciałbym się nauczyć zrobić coś takiego:

1 Mam źródło napięcia stałego które może dać maksymalnie 12V i 30A.
Jak zrobić za pomocą tranzystora mosfet regulator natężenia nie zmieniając napięcia?
Tak żebym miał na odbiorniku napięcie 12V, ale mógł ograniczyć dostępny dla tego odbiornika prąd w zakresie który sobie ustawię potencjometrem od 1 do 30A?

2.Jak zrobić to samo, ale żeby napięcie wyjściowe wynosiło zawsze 12V, nawet gdy do układu podam między 13 a 30V?
Czyli żebym miał na odbiorniku 12V i regulowane przeze mnie maksymalne natężenie w zakresie 1 do 30A,
nawet wtedy, gdy podłączę do wejścia napięcie w zakresie 13 do 30V?

3.Jak zrobić, by nawet gdy odbiornikiem będzie kawałek miedzi, zwarcie, to układ się nie spali?

Jakie materiały pomogą mi w zdobyciu wiedzy potrzebnej do tego, by samemu umieć to zrobić, obliczyć jakie rezystory są mi potrzebne,czy potrzebuję radiatorów, jak zabezpieczyć te mosfety jeśli odbiornikiem będzie coś co powoduje samoindukcję, jak potem ulepszać takie układy na tranzystorach igbt, czy i jak łączyć je równolegle jeśli zechcę regulować nie 30 a np. 300A?

Nie chodzi mi o gotowy schemat, chciałbym to umieć.
  • 7
@zonbat: sposób sformułowania pytań trochę podważa prawo ohma.
1 - nie da się zmienić tylko prądu lub tylko napięcia. Ograniczając prąd poniżej pewnej wartości, dla większości elementów (obciążeń) spadnie napięcie.
2 - chcesz zbudować zwykły stablizator napięcia z ograniczeniem prądowym
3 - dobrze skonstruowane ograniczenie prądowe Ci to zapewni

W pierwszej kolejności zasada działania tranzystorów (co trzeba aby przewodziły).
Potem przyda się pojęcie "sprzężenie zwrotne", a do ograniczenia prądu "bocznik prądowy".
@zonbat: Myślę, że:
1. Chodzi Ci o ogranicznik prądu, ewentualnie zabezpieczenie nadprądowe. Pierwsze obniży napięcie w momencie pobrania większego prądu, drugie napięcie wyłączy.
2. Przetwornica step-down, ale z regulacją prądu i regulacją napięcia.

Niestety - liniowe aplikacje w tak dużych mocach najczęściej nie mają sensu i wszystko to przetwornice impulsowe są.

Myślę, że jak poszukasz zasilaczy laboratoryjnych DIY to tam znajdziesz takie funkcje, pewnie też będą wyjaśnione.
@HamRadioOp: A nie da się zrobić tego tak jak w niektórych zasilaczach z kompensacją, np. gdy wykryty zostanie spadek napięcia, to zostanie automatycznie podwyższone by utrzymać 12V (oczywiście źródło napięcia mogłoby być wtedy większe) czy to już byłoby dla mnie za trudne?
Niestety - liniowe aplikacje w tak dużych mocach najczęściej nie mają sensu i wszystko to przetwornice impulsowe są.


@Mhrok: tzn na ne555 regulatory pwm?
utomatycznie podwyższone by utrzymać 12V (oczywiście źródło napięcia mogłoby być wtedy większe) czy to już byłoby dla mnie za trudne?


@zonbat: To się nazywa właśnie sprzężenie zwrotne. Spada napięcie to je utrzymujesz.

Nie wiem co się teraz poleca, kiedyś kurś oślej łączki z avt wystarczał do podstaw - pewnie jest w necie. W elektronice dla wszystkich też pewnie było o stabilizatorach, może jest coś w necie.
Na polskim YT nawet jest