Wpis z mikrobloga

#inwestowanie #gielda chce wybrać brokera który umożliwi mi głównie inwestowanie w ETFy z USA niedostępne na Degiro. Mam aktualnie Degiro i ING dla giełdy polskiej. Z tego co widzę polecacie zamiennie Exante lub Dif. Czy jest między nimi jakaś znacząca różnica? Które jest „lepsze”, bezpieczniejsze. Myśle o inwestowaniu w horyzoncie 10-20 lat.
  • 12
  • Odpowiedz
@emes83: Bardzo miła i responsywna obsługa (a przynajmniej póki nie założyłeś konta) oraz bardzo niskie prowizje. O ile pamietam nie ma tam custody fee czyli opłaty za przechowywanie raz kupionych akcji/etfow (co jest szczegolnie wazne dla mnie). DIF niestety pobiera taką opłatę.
Na niekorzyść przemawia fakt że znajdują się na Cyprze. Jakos nie mam zaufania.
  • Odpowiedz
@emes83: naczytałem się trochę o tych firmach i regulacjach no i wychodzi na to, że licencję od CySEC można znaleźć w chipsach, licencja generalnie jest tania i rozdają ją niby trochę na prawo i lewo. W porównaniach z regulatorem FCA wyczytałem, że FCA wymaga zautomatyzowanego procesu wyciągania pieniędzy z konta, CySEC z kolei nie wymaga czegoś takiego i teoretycznie broker może przedłużać wypłatę jak będzie miał kaprys nawet o parę miesięcy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kruqu: normalnie ETF z USA nie kupisz, ale możesz zgarniać je wystawiając na nie puty.
Masz za to multum odpowiedników notowanych w Europie.

@emes83: IB jest genialny jeśli chodzi o zakres instrumentów i liczbę rynków. Ma też dobre prowizje.
Plus taki, że mają rachunek w Polsce prowadzony w PLN.
Minusem może być to, że to czysto amerykański broker.

Inwestując większe sumy w instrumenty z USA pamiętaj, że powyżej 60k USD
  • Odpowiedz
@NiedzielnyMirek: Tu masz wszystko ładnie wyjaśnione: https://www.bogleheads.org/wiki/Nonresident_alien%27s_ETF_domicile_decision_table

Jak jesteś "US nonresident alien" to w przypadku aktywów w USA jeśli masz rezydencję kraju, który nie ma porozumienia w sprawie Estate Tax to podpadasz pod niego, a ten wynosi do 40% dla nadwyżki od 60k USD. Dlatego jeśli masz inwestować przynajmniej tyle to warto rozważyć europejskie odpowiedniki amerykańskich ETFów.

Poczytaj sobie zalinkowaną wiki, bo to doskonałe źródło na temat inwestowania zagranicą.
  • Odpowiedz