Wpis z mikrobloga

Czy przeciętny neuropek to komunista? Wyniki akcji #statystycznyneuropek.

Popularnym mitem na temat #neuropa jest przekonanie, że przebywają tutaj głównie ludzie będący komunistami.
W ubiegłym tygodniu zaproponowałem #glupiewykopowezabawy polegającą na zebraniu wyników testu 8values wśród ludzi uważających się za neuropków.

Tag neuropa jest obserwowany przez 1708 osób, w arkuszu zebraliśmy 243 wyniki testu co stanowi 14.22% wśród obserwujących tag.
Jest to całkiem niezła liczba, już w zasadzie po przekroczeniu około stu osób wyniki niezbyt się zmieniały, przejdźmy więc do ich omówienia.

Jak więc wygląda przeciętny neuropek?
Gospodarka: Centrysta
Polityka Międzynarodowa: Pacyfista
Polityka Wewnętrzna: Liberał
Społeczeństwo: Progresywista

https://8values.github.io/results.html?e=47.9&d=71.9&g=70.2&s=79.5

Angielska wersja testu klasyfikuje taki zestaw poglądów jako "Social Democracy", w polskiej jest 'Centrolewicowy Libertarianizm'. Nie wnikałem w to z czego wynika taka różnica w klasyfikacji, może to być przykładowo błąd w polskiej wersji.

Pewnie zastanawiacie się jak bardzo jednorodne są te poglądy i nie będzie to zaskoczeniem, że największa rozbieżność dotyczy poglądów gospodarczych, w pozostałych kategoriach nie ma wielkich rozbieżności.
Odchylenie standardowe dla ostatnich trzech kategorii wynosi kolejno 12,7 9,1 i 10,1. Natomiast dla kategorii Gospodarka jest to aż 17,0. Dodatkowo ostatnie trzy kategorie są ze sobą mocno skorelowane co widać na wykresach(link do arkusza na końcu wpisu).

Podział na kategorie w kategorii Gospodarka wygląda następująco:
Leseferysta 0,00%
Kapitalista 2,06%
Wolnorynkowiec 25,51%
Centrysta 47,74%
Społecznik 13,17%
Socjalista 9,05%
Komunista 2,47%

75,31% wyników zawiera się w kategoriach Kapitalista-Wolnorynkowiec-Centrysta, tylko 2,47% wpadło do kategorii Komunista.
Jak widzimy opowieść o tym, że neuropa to komunistyczna bojówka to #urojeniaprawakoidalne.

Sprawdziliśmy również czy jest jakaś różnica w poglądach pomiędzy użytkownikami którzy się udzielają na tagu(minimum 3 wpisy od 2018), a tymi którzy milczą.
Aktywni użytkownicy tagu mają generalnie bardziej lewicowe poglądy gospodarcze i bardziej progresywne wyniki na pozostałych trzech osiach.

Podczas zabawy pojawiło się wielu przypadkowych użytkowników pokazujących swój wynik i pytających czy są neuropkami.
By zaspokoić potrzebę bycia sklasyfikowanym wymyśliłem NeuropaScore. Jest to liczba mówiąca jak blisko jesteś poglądów statystycznego neuropka wyliczonego w arkuszu kalkulacyjnym.
100 na skali oznacza, że jesteś kompletnym przeciętniakiem na tagu. A co jest drugim końcem skali?

Jest to odpowiedź na pytanie ile wspólnego z neuropą ma Krzysztof Bosak. Tak, dla wyniku 8values Bosaka NeuropScore wynosi dokładnie 0.
Pewnie jutro zrobię wpis ze wzorami do samodzielnego obliczenia NeuropaScore.

Najwyższy NeuropaScore(97) zdobyli:
@Berezowski @dystopijny_brokul @Kaijot @Koscpsa @PolacoEsMasGrandeRobaco @rothen @skromny_chlopak @SzkolnyArbuz

Link do arkusza z wynikami:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1JOuSrYtB1l6rH5ksQBVXyLK3P4Id9F5oDAgyOMk5DTo/edit?usp=sharing

Wykresy są w osobnych zakładkach w arkuszu. Nie anonimizowałem wyników ponieważ są one publicznie dostępne na tagu.
Zapraszam do samodzielnego przeanalizowania wyników i dzielenie się spostrzeżeniami na tagu.

W zbieraniu wyników i ich opracowaniu brali również @tyrytyty @JakovKarnic. Dzięki!

EDIT: zrobiłem znalezisko
https://www.wykop.pl/link/5592341/czy-przecietny-neuropek-to-komunista/

#8values #neuropa #4konserwy #polityka
y.....m - Czy przeciętny neuropek to komunista? Wyniki akcji #statystycznyneuropek.
...

źródło: comment_1594149931JXsiJYoEKhpkCqf29b9xE8.jpg

Pobierz
  • 119
  • Odpowiedz
@yuim: Bardzo profesjonalnie zrobiona ankieta, szanuję. Zaskoczeń nie ma, gospodarczo neuropa jest raczej podzielona to widać, jak się prześledzi tag. Ale wiecie jak to jest ze starą kucowską logiką, wszystko na lewo od #!$%@? to komunizmmm
  • Odpowiedz
a jestem uwazany przez ludzi w UK za prawaka.


@Yettos: Neuropa to nie jest młodzieżówka partii pracy. Gdyby w Polsce był normalny podział polityczny, załóżmy coś a'la Szwecja, to Neuropa byłaby podzielona między Moderaternę i Socialdemokraternę (a pewnie i wiele innych partii). #neuropa to są wepchnięte Libdem i socdem razem.
  • Odpowiedz
Co najmniej polowa pytan tam musiala by byc doprezyzowana, bo w zasadzie, od szczegolow dam przeciwna odpowiedz. Tak wyszlo mi:

Gospodarka: Wolnorynkowiec
37.5%
62.5%
Polityka Międzynarodowa: Zrównoważony
50.9%
49.1%
Polityka Wewnętrzna: Umiarkowany
57.7%
42.3%
Społeczeństwo: Obojętny
46.4%
53.6%
Rekomendacja: Centryzm
  • Odpowiedz
Szkoda że 8values jest mocno uproszczony. W głębi serca jestem za regulowanym kapitalizmem a na tej stronie zawsze wychodzi mi socjalista ehh
  • Odpowiedz