Wpis z mikrobloga

6 lipca 1415 podczas soboru w Konstancji został spalony na stosie Jan Hus, czeski reformator religijny i językowy. Człowiek, który wyprzedził swoją epokę. Jedna z najważniejszych postaci w historii Czech. W 1409 swoimi zabiegami przyczynił się do wydania przez króla Wacława IV dekretu kutnohorskiego, który zagwarantował Czechom przewagę głosów na praskim uniwersytecie, którego Hus był rektorem. Było to związane z wzajemną wrogością frakcji niemieckiej i czeskiej na praskiej uczelni - Hus oczywiście wspierał rodaków. Jego reformy językowe dążyły do oczyszczenia czeskiego z obcych - głównie niemieckich i łacińskich - naleciałości. Np. zastąpił słowo advent słowem příšti, a słowo Handtuch słowem ubrusec. Popularyzował potoczne słownictwo i używał go nawet w swoim tłumaczeniu Biblii, chcąc dotrzeć do jak najszerszych warstw społecznych.
Ogólnie, Husa można nazwać prekursorem patriotyzmu.
W 1410, po bitwie pod Grunwaldem, Hus wysłał Jagielle list gratulacyjny.

#historia #ciekawostkihistoryczne #rocznicanadzisiaj #zdarzylosiedzisiaj #gruparatowaniapoziomu
  • 4
@Jakwarszawa: John Wycliffe był prekursorem protestantów. To pod wpływem jego nauk powstał ruch lollardów i działał John Ball, będący inicjatorem chłopskiego powstania Wata Tylera. Jan Hus też był pod wpływem Wycliffe'a, choć nie we wszystkim się z nim zgadzał. Choć mimo że to Wycliffe był bardziej radykalny, to jednak Wycliffe nie został ekskomunikowany ani stracony, a Hus został. Choć wydawałoby się, że to Wycliffe bardziej podpadł władzom KK niż Hus. Ciekawe,
@Jakwarszawa: Waldensi odwoływali się do pierwotnego chrześcijaństwa i to, co głosili, było w dużej mierze podobne do tez Wycliffe'a i Husa, jednak nie ma dowodów, że wywarli na nich wpływ. Natomiast wpływ Wycliffe'a na Husa jest potwierdzony.