Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu napisałem, że kapitalizm kreuje 3 rodzaje jednostek.
Nadrważliwców, autystów i psychopatów.
Pozwole sobie wyjaśnić krótko jak to czyni.

Z jednej strony narzuca nam wyścig szczurów w pracy i bezwzględną walke o posade. Wprost nam się mówi, że psychopaci osiągają sukcesy. Można więc powiedzieć, że wprost nas się namawia do wyrzucania moralności przez okno i poddać się rywalizacji gdzie wszystkie chwyty są dozwolone.

Z drugiej strony liberalizm wolność utożsamia jako prawo do bycia egoistą. Kapitalizm stoi na egoiźmie i liczeniu przede wszystkim na siebie. Altruizm jest dla nich tożsamy z komunizmem. Wartosci w kapitaliźmie mają charakter czysto materialny przez co odwołuje się do naszych najpłytszych emocji więc odczuwanie głębszych uczuć staje się nie możliwe.

Z drugiej strony przywiązanie do wygody i konsupcji kreuje nadwrażliwe jednostki które nigdy nie musiały walczyć o byt. Zbyt słabe i zbyt przywiązane do wygody by walczyć o byt. Hedonistyczne w swej mentalności które nienawidzą widzieć cierpienia nie z empatii ale z faktu, ze wywołuje to u nich nieprzyjemne uczucie.
Chcą żyć sobie wygodnie w swojej odrealnionej od rzeczywistości. Popadają w to samo co kiedyś arystokracja czyli degenerują się i nie są zdolni do stawienia czoła realnym problemom społecznym. Jeśli już to manifestują swoje poparcie dla jakiś inicjatyw poprzez tęczowe profile na facebooku.

Trzeci typ to autysta pozbawiony więzów społecznych, wyalienowany, wycofany pozbawiony tożsamości i korzeni żyjący w swojej własnym świecie. Kolejny ułomny produkt kapitalizmu który produkuje albo aspołecznych niezdolnych do przystosowania sie do świata z wyuczoną bezradnością autystów albo rozpieszczonych przez konsupcjonizm nadwrażliwców albo psychopatów zdolnych do wszystkiego by osiągnąć sukces.

Kapitalizm jest antyludzki. Nawet komunizm czy nacjonalizm reprezentują dużo bardziej humanistyczne postawy.
Bo one mówią o człowieku jako realnej jednostce żyjącej w społeczeństwie, a nie egoistycznym, aspołecznym pozbawionym zdolności odczuwania głębszych uczuć socjopacie.
#kapitalizm
#antykapitalizm #nacjonalizm
#dktcich
  • 22
@Al-3_x: jak dobrze, ze w socjalizmie dzięki urzędniczym dekretom zlikwiduje się egoizm. W takiej Kubie np mieszkańcy w ogóle nie myślą o tym jak by tu oszukać turystów a w naszym PRLu w państwowych zakładach nie było żadnych kradzieży i kombinatorstwa, bo każdy dbał o państwowe jak o swoje.
@MilionoweMultikonto: W kapitaliźmie relacje między ludzkie są poddane tak zwanej fetyszyzacji towarowej co już opisał Marks. Opierają się na bezpośrednich relacji między ludzkich ale na produkowaniu i posiadaniu.
Ludzie nie kierują się uczuciami ale motywem zysku i strat o charakterze materialnym, a ich działania są podporządkowane potrzebie wytwarzania oraz posiadania. Człowiek staje się niewolnikiem towarów które sam stworzył.
@Jell-o: Nacjonalizm albo komunizm widzą człowieka jako uwikłanego w różne relacje między ludzkie który jest zdolny do zmian siebie oraz otoczenia.
Liberalizm widzi jednostke jako całkowicie niezależną i odciętą od świata ignorując jego wpływ na charakter przy jednoczesnym stwierdzeniu, że ludzkie motywy są niezmienne oraz opierają sie wyłącznie na egoistycznej potrzebie materialnego zysku.
@Al-3_x: wolę rozmawiać z ludźmi niż w odosobnieniu budować swój kapitał intelektualny czytając książki które mogłyby poszerzyć mój pogląd na świat. ()

Czytanie książek jest bezduszne, monotonne i zabija naturalne człowieczeństwo. Po to stworzyliśmy komputery żeby one za nas przetwarzały dane. My powinniśmy cieszyć się naturą i wzajemnym zrozumieniem. ()
@MilionoweMultikonto: Jeśli nie czytasz książek to nie masz żadnej wiedzy. Jeśli nie masz żadnej wiedzy to nie mam o czym z tobą rozmawiać.
A czytanie książek daje mi możliwość wchodzenia w polemike z ludźmi żyjącymi przed wiekami i zapoznawaniem sie z ich myślami.
Co wiecej wzajemne zrozumienie w kapitaliźmie jest nierealne ponieważ kapitalizm to system gdzie relacje opierają sie na różnych transakcji coś za coś. A więc mają charakter towarowy.
@Al-3_x: Sprawiasz mi przykrość (,) oceniając moją wartość przez pryzmat tego ile książek przeczytałem, czuję się jakbym musiał sobie kupić prawo do rozmowy z Tobą tylko dlatego że przeczytałeś więcej książek niż ja.
Ja uważam że jestem z natury interesujący, a książki tylko odbierają nam nasz cenny czas który powinniśmy poświęcać innym ludziom ()