Wpis z mikrobloga

Dzień Dobry Mirki i Mirabelki,

zwracam się do was z prośba o pomoc w rozwiązaniu pewnej dyskusji bo utknąłem w gąszczu przepisów, a może ktoś z was już to wie.
Chodzi mianowicie o zwiększenie limitu prędkości na drodze przed którą znajduję się znak teren zabudowany. Jeżdżąc trochę po Polsce nie widziałem tego limitu podniesionego wyżej niż 70 nawet przy drodze z dwoma jezdniami, każda z dwoma pasami ruchu rozdzielonymi pasem zieleni. Znalazłem informację pod tym linkiem, że maksymalnie można podnieść do 80 km/h. Natomiast nie widzę, żadnego konkretnego źródła przepisu.

Pytanie pojawiło się ponieważ jedna z dziennikarek z Gazety Wrocławskiej zasugerowała, żeby postawić znak teren zabudowany na wjeździe na Autostradową Obwodnicę Wrocławia (źródło) gdzie obecnie prędkość maksymalna została obniżona do 120 km/h. Pytanie czy gdyby taki znak się pojawił maksymalna prędkość mogłaby tyle wynosić czy maksimum wynosi 80 km/h i więcej się nie da podnieść zgodnie z polskim prawem.

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.
#prawojazdy #polskiedrogi
  • 17
Pytanie pojawiło się ponieważ jedna z dziennikarek z Gazety Wrocławskiej zasugerowała, żeby postawić znak teren zabudowany na wjeździe na Autostradową Obwodnicę Wrocławia (źródło) gdzie obecnie prędkość maksymalna została obniżona do 120 km/h. Pytanie czy gdyby taki znak się pojawił maksymalna prędkość mogłaby tyle wynosić czy maksimum wynosi 80 km/h i więcej się nie da podnieść zgodnie z polskim prawem.


@Darth_Gohan: To akurat z dupy pomysł, ale z innego powodu. Podniesienie limitu
@Domciu: Jestem w 90 % pewny, że postawienie znaku skutkowało by właśnie ograniczeniem prędkości do maksymalnie 80 km /h bo o to postuluje właśnie grupa mieszkańców protestująca przed hałasem. Natomiast chciałbym znaleźć dokłądny przepis bo takiego który by mówił, że limit do podniesienia wynosi maks 80 niestety nie znalazłem.

@Jakis_ja: oraz chyba pojazdów osobowych ciągnących przyczepkę ale kto by się tym przejmował.

Mówię mnie interesuje ten maks bo to też
@Darth_Gohan: Ja doskonale rozumiem o co pytasz i też jestem ciekaw czy ktoś Ci odpowie czy reguluje to jakiś przepis oraz znam całą tę sprawę z wyciszeniem ruchu na AOW. Po prostu jestem przeciwnikiem ograniczenia prędkości na drogach, które służą do szybkiej jazdy. Nie po to się je buduje by po kilku latach z 140 obniżać do 80? jak prawdopodobnie chciałaby pani redaktor i cały grupa mieszkańców.
@radziol88: Szukam właśnie konkretu ale nie mogę znaleźć.
@aks_762: Patrzyłem w tego typu rzeczy i nie znalazłem tego. W podanych linkach jest tylko informacja, że maks jest 80.
@Jakis_ja: A gdyby zaraz niżej był ponowiony znak i dodany Znak T-23B czyli ten, że dotyczy to ciężarówek?
A gdyby zaraz niżej był ponowiony znak i dodany Znak T-23B czyli ten, że dotyczy to ciężarówek?


@Darth_Gohan: to znak oznacza, to co oznacza, ale znowu pytanie, czy można taki postawić.
Poszukam dzisiaj w rozporządzeniach
@Darth_Gohan: proszę bardzo:

Warszawa, dnia 26 listopada 2019 r.
Poz. 2311
OBWIESZCZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 9 września 2019 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury
w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych
oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach

3.2.34.3.23) Wskazywanie podniesionej prędkości w obszarze zabudowanym

Dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym można podnieść do 70 km/h. W przypadku
gdy na odcinkach
@Darth_Gohan: a jeszcze co do samego pomysłu, to w tym rozporządzeniu też coś jest na ten temat:

5.2.48.2. Ustalenie granic obszaru zabudowanego

Granica obszaru zabudowanego wyznaczonego znakiem D-42 powinna być powiązana

z występującą wzdłuż drogi zabudową o charakterze mieszkalnym i występującym na drodze

ruchem pieszych.

Znak D-42 powinien być umieszczony w pobliżu miejsca, w którym następuje wyraźna

zmiana charakteru zagospodarowania otoczenia drogi. Znak D-42 powinien być powiązany z

takimi elementami zagospodarowania