Wpis z mikrobloga

Czy jest ktoś w stanie wskazać kto jest mniejszym złem? Duda czy Trzaskowski?
Szukam sensownych argumentów.
W I turze głosowałem na innego kandydata. Nie cierpię zarówno PO jak i PiS.
Widzę, że tutaj na wykopie wszyscy stoją raczej po stronie PO, ale nie do końca rozumiem dlaczego.
Aktualny rząd ma mnóstwo afer, głupich decyzji, niepotrzebnych podatków, ale przecież PO ma na sumieniu chyba jeszcze więcej, prawda? Te wszystkie afery, podwyższenie wieku emerytalnego, niedotrzymywanie obietnic wyborczych i mnóstwo wpadek. Niech ktoś wypowie się podając jakieś mądre argumenty, jestem ciekawy waszego zdania.
#duda #trzaskowski #wybory
  • 50
  • Odpowiedz
@Bellie: Fajnie i przekonująco opowiadasz, tylko że większość z tego mija się z prawdą. Porównując rządy PIS i PO:

1. wzrost długu publicznego w relacji do PKB pod rządami PIS wręcz wyhamował:

Mapka
Źródło

2. coś o czym nikt nie mówi, a co jest bardzo ważne, pod rządami PIS gwałtownie rośnie udział w długu polskich instytucji finansowych i banków, przy jednoczesnym spadku udziału instytucji zagranicznych:

Mapka
Źródło

Od 2015 do 2019
  • Odpowiedz
@Glutt: pytanie jest bez sensu, bo to od Ciebie zależy jak wykorzystujesz swój czas. Mógł leżeć na dupie i nic nie robić za PO a mógł też pracować i żyć normalnie a teraz siedzi na dupie.
Teraz żyje mi się lepiej niż 7 lat temu ale to tylko i wyłącznie moja zasługa bo poświęciłem masę czasu i pieniędzy na kształcenie się, nigdy nie dostałem złamanego grosza co tylko utwierdza mnie w
  • Odpowiedz
@levusek1992: Ehh, raczej mniejszość, wiadomo u nas w kraju jak jeden rządzi drugi kłody podkłada, dlatego jest taka bieda w kraju. Nie wiem czy masz krótką pamięć ale PO zgodziło się na acta nawet z podpisami ludzi którzy byli przeciw naszym kraju to sobie wyrzucili te kartki i mieli gdzies. Drugie acta 2 też nie wiem czy sprawdzasz co tam się dzieje w Unii, ale wszyscy z PO byli za XD.
  • Odpowiedz
@Cyslav: fajnie, fajnie, jak wzrosty nazywasz wyhamowaniem - to tak, trzymają dług publiczny na prawie jednolitym poziomie, ale największym w dotychczasowej historii po 89.

2. coś o czym nikt nie mówi, a co jest bardzo ważne, pod rządami PIS gwałtownie rośnie udział w długu polskich instytucji finansowych i banków, przy jednoczesnym spadku udziału instytucji zagranicznych:


Fajnie być na uwięzi Polaków. Przynajmniej swojska uwięź. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@weibik: wybór jest między katotalibskim zamordyzmem, a tęczowo-rasowym bolszewizmem.
Ten pierwszy: #!$%@? ale stabilnie.
Drugi: chaos, rozkład, destabilizacja. Nie wiadomo jak opłakane będą skutki długofalowe.
Na dostatek obie partie są socjalistyczne i etatystyczne. To jakbyś w ramach środka do leczenia próchnicy miał wybór coca-cola albo pepsi (obie w wersji standard: z cukrem).

Póki co zagłosuję przeciwko Dudzie, gdyż lepiej jak obie te destrukcyjne siły są w klinczu i się nawzajem wykrwawiają.
  • Odpowiedz
@Bellie: Popełniłem mały błąd, bo pisałem o wyhamowywaniu długu w stosunku do PKB, a wrzuciłem dane o długu nominalnym (który istotnie znajduje się na mniej-więcej równym poziomie, a nawet delikatnie rośnie). Tym niemniej rośnie wolniej od pkb. To sytuacja w której co roku zarabiasz 2000 więcej, a zadłużasz się na kolejne 1500zł. W efekcie z czasem twoje zadłużenie jest coraz mniejszym obciążeniem. Za rządów PO było dokładnie odwrotnie, przecież przelew z
  • Odpowiedz
@Cyslav: ale do Ciebie chyba nie dociera, że te wszystkie środki, które podjęło PO - zachęciło patolę do wyjazdu, podwyższyło wiek emerytalny doprowadziło właśnie do tego, że mieliśmy przez chwilę lepszą sytuację finansową, a PiS to wszystko koncertowo zaprzepaścił i jechał na tym 5 lat, ale ile można? Jak długo?
A co do kosztów jedzenia - ceny jedzenia w dużych miastach są większe niż w małych. A w małych widzę, że
  • Odpowiedz
Te wszystkie afery


@weibik: Jakie afery? PiS ma w ręku prokuraturę już ile czasu? I nawet do postawienia w stan oskarżenia nikogo z PO nie doszło. Albo są patałachami, albo żadnych afer nie było.

podwyższenie wieku emerytalnego


a że PiS wydłużył okres pobierania emerytury (rozliczeniowy) to zauważyłeś? co obniżyło wysokość emerytur

mnóstwo wpadek


jakich? jakieś konkretne masz na myśli?

Jeśli jutro kolega Jarka z podstawówki przejdzie po pijanemu twoją (albo moją)
  • Odpowiedz
@Bellie: Nie dociera to do mnie, bo to jest mit xD
Zgadzam się co do wieku emerytalnego, PiS nie powinno go obniżać. Choć po pierwsze efekty tego ruchu w najbliższym czasie zostaną zniwelowane przez napływ siły roboczej z ukrainy - 1,5mln regularnie pracujących ludzi w ciągu kilku lat to ogromny zastrzyk. Ale tutaj przed wszystkim trzeba zacząć od przywilejów.
Ale cała reszta - co takiego w takim razie PO zrobiło, na
  • Odpowiedz
@weibik: mniejszym złem jest Trzaskowski i to tylko z jednego powodu - będzie choćby na przekór wetował ustawy pisu lub dyskutował na ich temat przez co przeciągną sie w czasie. Dzieki temu mniej tego gówna przejdzie do kolejnych wyborów. Oczywiście to wszystko jest brane na wiare no ale nie sądze, zeby prezydent po podpisywał wszystko jak leci tak jak teraz duda. A po za tym to są dokładnie tyle samo warci.
  • Odpowiedz
@Cyslav: dobra, temat długi, a nie chce mi się już rozpisywać. Czechy czy Rumunia - no nie są ideałami ekonomicznymi, wierzę, że mają podobne problemy co my - masa dziadków i ludzi niewykształconych, mało rodzimych biznesów, mało know-how. No i kończy się jak się kończy. Firmy wykazywały pozytywne nastroje, bo mamy dużo "montowni" z zachodu, np. Amazon, a mało rodzimych firm, które odnajdują się w tych warunkach bez armii prawników. Przy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@weibik: w obecnej sytuacji politycznej, Trzaskowski. Sam nic głupiego nie zrobi, a co może zrobić to blokować idiotyczne ustawy PiSu, pisane na kolanie czy przepychane pod płaszczykiem tarcz antykryzysowych.
Plus ma 3 razy lepszą prezencję, zna języki.

W przypadku Dudy, nic się nie zmieni. Dalej będzie bezmyślnie podpisywać wszystko co mu Kaczyński przystawi. Każdy widział jak się skończył jego protest na Kurskiego w roli prezesa TVP. Nie ma żadnej mocy, nie
  • Odpowiedz
@Bellie: Zgadzam się, temat jest bardzo rozbudowany, ale wdzięczny, bo pod powierzchowną warstwą emocji kryją się twarde dane. Mimo wszystko wbiję jeszcze ostatnią szpileczkę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Te zagraniczne montownie i upadający polski biznes to też mit. Udział kapitału zagranicznego w polskim PKB na koniec 2017 wynosił 23% i nie wyróżniał się od średniej dla Unii Europejskiej:
Źródło

Euro w 2015 kosztowało około 4,20 a dziś
  • Odpowiedz
@Cyslav: z większością się z Tobą zgodzę, jednakże 23% jak pomyśleć, że takie biznesy można tylko lokować w dużych miastach i dużych skupiskach ludzi - to jednak dosyć duży procent na rynku. No i znowu, średnia to średnia. A poza tym to, że takie firmy się interesują Polską to nie jest z gruntu złe, pokazuje tylko pewne nastroje.
Ja znowu muszę powtórzyć, że PiS sobie mógł pozwolić gospodarczo na takie szaleństwa,
  • Odpowiedz
@Bellie: W 2000 miałem 4 lata, więc się nie wypowiem. Z mojej perspektywy sytuacja dziś a powiedzmy 7-8 lat temu to jest przepaść. PO nic nie oszczędziło, oni po prostu mieli wywalone na wszystko, więc wyglądało to na oszczędzanie. To tak jakby siedzieć całe życie na minimalnej i uważać się za oszczędnego, bo sąsiad, który zarabia 20k jeździ autem za 200k a ja mam auto za 3k w gazie.
Zobaczymy co
  • Odpowiedz
@Cyslav: do Ciebie nie docierają chyba fakty, żyje się dobrze, bo na kredyt, a kiedyś trzeba będzie zacząć spłacać. A fakty są takie:

Dług publiczny (dług instytucji sektora rządowego i samorządowego) na 1 mieszkańca rośnie z 28 102 zł na koniec 2019 r. do 34 564 zł na koniec grudnia 2020 roku. Jako liczbę mieszkańców Polski ludność rezydującą, która wedle danych GUS wynosi niecałe 38 mln osób.

Idź i jebnij sobie
  • Odpowiedz