Wpis z mikrobloga

via Android
  • 0
@janekplaskacz @janekplaskacz okej, dzięki. A co wiesz o genezie tego? Dlaczego ktoś nakazuje mi wyliczanie czegoś z kosztów przychodu? A jak takich kosztów w wykonaniu pracy nie było wcale? I jaka zmiana dla zleceniodawcy i zleceniobiorcy jeśli tam będzie 20 albo 50?
  • Odpowiedz
@Bunch: Jest to stawka ryczałtowa - nie patrzysz, jakie są koszty realne, tylko przyjmuje się % od przychodu.
Im wyższe koszty, tym niższy podatek od wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia - czyli z zasady lepiej dla obu stron, traci Skarbówka. Tylko do podwyższonych kosztów trzeba się kwalifikować - prawami autorskimi właśnie.
  • Odpowiedz
@Drobar: Nie ważne jakie mialo sie rzeczwiste koszty uzyskania danego przychodu tylko na ślepo wpisuje się 20 albo 50%? I im wyższe koszty czego? Uslugi za ktorą pobiera się pieniądze? Bo nie zrozumiałem.
  • Odpowiedz
@Bunch: Im wyższe koszty uzyskania przychodu.

To jest rachunek dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej, a zatem nie mają oni obowiązku prowadzenia ewidencji księgowej także kosztów. Zatem przyjmuje się te ryczałtowe procenty. Natomiast w sytuacji, gdy wykonawca takiej umowy cywilno-prawnej potrafi udokumentować, że poniesione przez niego koszty wykonania tej umowy są wyższe, to może wskazać wyższą wartość realną (niższej się nie opłaca).
  • Odpowiedz
To jest rachunek wystawiany osobom bez firmy, tak? Wystawiany zleceniodawcy, który nie ma firmy, tak? O tym mówisz dokladnie? @Drobar:

Natomiast w sytuacji, gdy wykonawca takiej umowy cywilno-prawnej potrafi udokumentować, że poniesione przez niego koszty wykonania tej umowy są wyższe, to może wskazać wyższą wartość realną (niższej się nie opłaca).


A jaki obrotny czlowiek zabiera się za zlecenie ktroego aż POŁOWE z wynagrodzenia przeznaczy na koszty uzyskania przychodu?
  • Odpowiedz
@Bunch: Rachunek wystawiany przez zleceniobiorcę, który nie ma firmy.

Rzeczywiste koszty nie mają tu znaczenia - ich stosunek procentowy do przychodu może zależeć np. od branży.
20, czy 50% o których rozmawiamy są to koszty „zakładane” jedynie do celów kalkulacji podatku dochodowego - nigdzie ich realnie nie płacisz.
  • Odpowiedz
ich stosunek procentowy do przychodu może zależeć np. od branży.


@Drobar: Co rozumiesz mówiąc, że liczba procentów uznawanych jako 'koszty przychodu' od branzy zalezy?
  • Odpowiedz
@Bunch: Informatyk wykonuje zlecenie bez zakupu materiałów - klepie kod, a elektromonter musi zakupić kable, żeby zrealizować usługę.
  • Odpowiedz