Wpis z mikrobloga

#kredyt #mbank
Czy może mi ktoś powiedzieć czy opłaca się wcześniej spłacać kredyt?
Np mam teraz wolne kilka stówek na rachunku, chciałem sobie dopłacić, jednak jakąkolwiek kwotę wcześniejszej spłaty bym nie wpisał to zawsze mam 83,61 odsetek. Czyli wpłacając 300zł zejdzie mi z konta 383,61, a wpłacając 200 zejdzie mi 283,61. Może mi ktoś to łopatologiczne wyjaśnić bo nie mogę pojąć tego swoim rozumem?
  • 8
@Adasi Do kwoty spłacanego kapitału doliczamy odsetki, od dnia ostatniej, zapłaconej raty do dnia poprzedzającego dokonanie wcześniejszej spłaty. Czyli, tak, wpłacając 300 zł zejdzie Ci z konta 383,61, a wpłacając 200 zejdzie Ci 283,61, zakładając, że odsetki na dziś to 83,61 zł.
Jeśli chcesz, żeby z konta zeszło tylko 300 zł, to wpisz kwotę kapitału pomniejszoną o kwotę naliczonych na dany dzień odsetek.
@ZespolmBanku: to znaczy jeśli bym dokonał wcześniejszej spłaty zaraz po treminowym zapłaceniu raty to płaciłbym mniejsze odsetki przy nadpłacie? Czy może jest tak, że np wpłacę 300zł, z konta spadnie mi 383,61, a kolejna wcześniejsza spłata będzie już w wysokości takiej jak podam bez doliczania odsetek? Cholernie to zagmatwane. Nadal nie rozumiem jak to spłacać by mi się możliwie najbardziej opłacało.
@Adasi, odsetki naliczamy od kapitału, więc im szybciej nadpłacasz kredyt, tym mniej masz do spłaty kapitału i tym mniejsze odsetki :) Liczymy je zawsze od dnia spłaty raty do chwili, gdy spłacasz kolejną ratę lub spłacasz część kapitału. Jeśli pomiędzy ratami dokonasz nadpłaty, czyli spłacisz część kapitału, rozliczymy odsetki za czas od spłaty poprzedniej raty do dnia, w którym nadpłacasz kredyt. Zmieni się wysokość kapitału jaką masz do spłaty, a więc
@ZespolmBanku: zakręcone to jak świński ogon i nie będę ściemniał że rozumiem w 100%. Z tego co piszecie to mam wrażenie jakby najbardziej opłacało się nadpłacać kredyt zaraz po "ściagnięciu" najnowszej raty z konta.
@MateuszOpoka: no mam nadzieję że tak właśnie jest, dzięki :)
@Adasi: to nie jest takie skomplikowane - za bardzo to gmatwasz.

Chodzi o to, że na podstawie RRSO kredytu co miesiąc masz generowane odsetki od kapitału, który pozostał Ci do spłaty.

Im on jest mniejszy - tym mniejsze będą odsetki. Zawsze. Dlatego zawsze opłaca się nadpłacić kredyt, bo będziesz płacił mniejsze odsetki w przyszłości, bo będziesz miał mniejszy dług.

A to, że tam bank nalicza te odsetki dziennie to szczegóły -