Wpis z mikrobloga

#mikrotik #siecikomputerowe
Kupiłem sobie mikrotika hAP Lite dla jednej rzeczy, chciałem żeby mi połączył się z routerem domowym przez wifi a następnie by tą sieć mi rozdystrybuował na wszystkich portach ethernet. Bez nata i innych cudów. Zrobiłem to ( na logikę i korzystając z tutoriali) lecz mam następujące problemy:

Podłączone do mikrotika urządzenia nie pokazują mi się w spisie DHCP na głównym routerze ( lecz ten dhcp osobno pokazuje urządzenia podłączone po wifi i osobno kablem i jestem w stanie sobie wyobrazić ,że po prostu się gubi przy takim podłączeniu)
Żeby to działało to musiałem ustawić DHCP Relay i niezbyt mi się to podoba
Problemem największym jest to, że tak podłączone do mikrotika urządzenia mają dostęp do całych zasobów mojej sieci za to ja nie mam dostępu do nich a nawet do mikrotika jak próbuje się łączyć przez wifi lub kabel podłączony do głównego routera.

Pierwsze co zrobiłem to pozbyłem się wszystkich reguł na firewallu niestety to nie pomogło. Liczę na jakąś wskazówkę :-) W sprawach mikrotika jestem początkujący.
  • 9
@kepak: no i tu zrobiłeś błąd, bo mikrotik ma problem z działaniem jako wireless bridge z urządzeniami innymi niż MT
Też z tym walczyłem i jedyne co działało, to ustawienie MT jako wireless clienta + serwer DHCP do urządzeń za nim
@robekk1978: No właśnie znalazłem ze 3 inne urządzenia i żadne nie działają. Potwierdzam że działałoby gdybym kupił reapeter ale zachciało mi się więcej portów.
@korni007: Tak mam ustawione i ta część konfigu wydaje się być ok, osobiście stawiam na problemy z routingiem bądź firewallem ale skończyły mi się pomysły.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kepak: ale nie trzeba, wifi ustawiasz jako 'client' i spinasz z istniejaca siecia. Portu wan nie uzywasz. Wyłączasz dhcp (najpier ustaw ip routera zebys je znał). No i co tu chcesz szukac za extrasy? Na portach lan bedziesz mial neta bo one są logicznie spiete z interfejsem wlan wówczas
@barto125 gadasz głupoty


@korni007: może i tak, ale osobiście nie udało mi się uruchomić wireless clienta na mikrotiku bez podwójnego DHCP,
sama wiki mikrotikowa też podaje:

Mode station-pseudobridge

This mode is limited to complete L2 bridging of data to single device connected to station (by means of single MAC address translation) and some support for IPv4 frame bridging - bridging of non-IP protocols to more than one device will not work.