Wpis z mikrobloga

Saluton! Zacząłem niedawno uczyć się Esperanto i dzisiaj uderzyła mnie jedna rzecz. Czy jest sposób żeby powiedzieć w tym języku "od"? Bo jeżeli używamy "de" to oznacza to też przynależność. Czy poza kontekstem jest jakiś sposób żeby odróżnić "prezent od kolegi" z "prezentem kolegi"?
#esperanto
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@RudyAnon: Jeśli bardzo bym chciał podkreślić, że prezent jest "od kolegi", a nie "kolegi", to chyba bym powiedział "donaco el mia kolego", chociaż prawdę mówiąc nie jestem pewien, czy jest to poprawne. XD "El" jasno wskazuje, że chodzi o kierunek (w tym przypadku "kierunek dawania prezentu") ale też nie jestem ekspertem, więc może gadam głupoty, a "el" można stosować tylko do opisywania ruchu
  • Odpowiedz
@InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII: Też właśnie myślałem o "El". Jestem na bardzo wczesnym etapie nauki więc jedyny kontekst w jakim tego używałem to pochodzenie a jedyny inny jaki znam to "coś z czegoś". Gdyby użyć "El" to nie wychodziło by coś w rodzaju "Prezent z mojego kolegi"? xD Może tylko brzmi źle ale w tej sytuacji miałoby to sens? Chyba że w ogóle nie ogarniam ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
Gdyby użyć "El" to nie wychodziło by coś w rodzaju "Prezent z mojego kolegi"?

@RudyAnon:

Wydaje mi się, że jeśli odbiorca nie jest głupi i ma trochę dobrej woli, to tak nie zinterpretuje. XD Ostatecznie w Esperanto nie chodzi o to, żeby konstruować idealnie poprawne, literackie zdania, tylko żeby rozumieć i być rozumianym.

Możesz też dać trochę więcej informacji, np. powiedzieć "donaco de mia kolego por mi" (prezent mojego kolegi
  • Odpowiedz