Wpis z mikrobloga

Mam problem z instalacją anteny zewnętrznej DVB-T na działce.

Dotychczas miałem ją na wysokości ok 3-4m oraz w odległości ok 5-6m od dekodera/telewizora. Były nie raz problemy z złapaniem sygnału ale jakoś z pomocą aplikacji złapałem sygnał na trzy muxy, które są w odległości ok 20-25km. Antena kierunkowa.

Z racji, że pobudowałem się w drugim końcu działki, musiałem też zrobić nową instalację pod antenę.
Tym razem dałem antenę na wysokości ok 5-6m (przyczepiona do drzewa) i w odległości ok 18-20m od telewizora/dekodera.

Nie mogę złapać ani jednego kanału. Próbowałem samą anteną ze wzmacniaczem, dałem też zasilacz i nic.
Co może być nie tak? Zbyt duża długość kabla? Zbyt słaby kabel ekranowany? (kupiony jakiś w OBI).

Myślałem też o jakiejś antenie dookolnej, ale nie wiem czy jest sens.

#antena #antenadvbt #elektronika #elektroda #elektrodacontent #kiciochpyta
  • 12
@DESiGNER86: potrzebujesz dobrej, kierunkowej anteny typu YAGI, ze wzmacniaczem przy niej i dobrego koncentryka przystosowanego do warunków zewnętrznych (bo jak rozumiem, te kilkadziesiąt m kabla idzie przewieszką).
szklana kule masz?


@wypokowy_expert: nie mam, po prostu poranna prekognicja :) Pisał, że na krótszym kablu łapał z problemami, na dłuższym nie łąpie nic, zatem założyłem, że tłumienie dłuższego kabla musiało zadecydować, a to powinno dać się rozwiązać porządną instalacją.
Ale jeszcze jedno mnie teraz (już po kawie) zaintrygowało: ten montaż na drzewie. @DESiGNER86: o ile twoje drzewo nie jest palmą z długim pniem i koroną jedynie na czubku, to
@Jarek_P: Chciałem je spiąć trytytkami do drzewa i pościć na 20-30cm w ziemi do domu i po elewacji wchodzi nad sufitem. @wypokowy_expert: Ośrodkiem jest komin EC4 w Łodzi z trzema muxami. Antena jest ustawiona poziomo i kręcę tylko do kierunku .Szczerze nie pamietam co to za model anteny, pare lat ja mam i dotychczas nie było większych problemów aby złapać wszystkie bezpłatne kanały @Jarek_P: jest zainstalowane drzewie które jest
@DESiGNER86: przewód jest opisany jako niskotłumienny i miejmy nadzieję, że taki jest, ale z tym jego przystosowaniem do montażu na zewnątrz bym był ostrożny, na pewno nie wkopuj go w ziemię (a jeśli bardzo musisz, to w jakiejś szczelnej osłonie, czyli nie peszel a rura arota albo czarna HDPE od nawadniania (najtańsza chyba opcja), końce zrób tak, by nie było szans na dostanie się tam wody (bo jak się dostanie, to
@Jarek_P: Dzięki za pomoc, a może łatwiej będzie jak zmienia miejsce usytuowania anteny blisko na tylną ścianę elewacji i poprowadzę kabel pod podbitką dachu, to nam załatwi problem z kontaktem z ziemią i wzmożoną wilgocią. A co sądzisz aby w pierwszej kolejności zakupić lepszy kabel koncentryczny, czytałem że te w czarnym oplocie mniej tłumią sygnał.
@DESiGNER86: te w czarnej izolacji zwykle są droższe i przez to może lepsze, lepiej zrobione :) Jeśli zmieniasz kabel, szarpnij się na kultowy Triset-113, jest też w wykonaniu żelowanym, ten możesz wkopać w ziemię.
@DESiGNER86: w życiu. Antena siatkowa ma zysk oparty na tym, że tak naprawdę są to cztery anteny pracujące równolegle. I TEORETYCZNIE, przy dobrej konstrukcji anteny on są dość skuteczne. Praktyka jednak jest taka, że te anteny są produkowane przez rzemieślników bez pojęcia, często nie trzymają wymiarów, parametry w cały świat. Dodatkowo brak kierunkowości to wada, bowiem taka antena będzie bardziej podatna na zbieranie sygnałów zakłucających, zagłuszających sygnał użyteczny. Kierunkowa lepsza.