Wpis z mikrobloga

Mireczki z #linux, zwracam się z prośbą o pomoc do ekspertów.
Szukam distro dla siebie.
T410, i5-520M, GPU integra, 8GB RAM, 256 SSD+1TB HDD, 1440x900.

Czego chcę, po przeboleniu braku OneNote?

-łatwości użytkowania.
Na K/L/Ubuntu miałem mnóstwo problemów z różnymi rzeczami, musiałem szukać po forach, dramat.
Bardzo chciałbym zainstalować, skonfigurować konta e-mail, kalendarz google i móc od razu pracować w pakiecie biurowym przy muzyczce, potem jakiś film odpalić i poklikać w internet. Gry nie obchodzą mnie.

-przerobienia laptopa na biuro, a raczej studenckie biurko.
Przydadzą sie zintegrowane z systemem narzędzia do obslugi Google Docs/Keep/Calendar/Maila, jakichś szybkich notatek na pulpicie.
Pewnie znacie więcej takich produktywnościowych protipów na Linuxa, bardzo chętnie posłucham o propozycjach aplikacji czy ustawieniach.

-eleganckiego UI.
Odpada wszystko co się stylizuje na Windowsa oraz jakieś, kurka, Gnome XDD

Używałem kilka dni Manjaro (ale zbyt windowsowy, choć wporządku z wyglądu i graficznego sklepu z aplikacjami), ale bardziej spodobał mi się Pop!_OS oraz elementaryOS, ewentualnie troszkę Solus.

W ostatezności pójdę w jakiś hackintosh XD

Dziękuję za pomoc ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • 17
@Dzony_Rokstar: Jak najbardziej mogę brać pod uwagę, teraz widzę Rank 1 Distrowatch ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Wiskoler_double: Też wygląda interesująco, próbowałem na nim na maszynie wirtualnej stawiać boty w Tibii XD W przecieiwństwie do wszystkich -buntu, tutaj wystarczyło odpalić aplikację, a nie jakieś błędy i nurkowanie po forach.
@Anekito: Zainstalowałem własnie Minta jak zaczęli straszyć że siódemka nie będzie miała wsparcia, a dziesiątki nienawidzę. Nie zamienię się z powrotem na Windowsa. Do zwykłej pracy z plikami tekstowymi czy liczeniem i przeglądaniem netu nie ma żadnego problemu. Uaktualnienia dość częste. Radia stacjonarnego już nie uruchamiam, mam ODIO. U mnie sprawdził sie i polecam każdemu. Jest kilka wersji środowiska graficznego, mi najbardziej podszedł Cinnamon.
@Wiskoler_double: I tak siedziałbym na siódemce, a jeśli miałbym przejść na dyszkę, to bez problemu - instalowałem już kilkukrotnie i po pewnej zabawie w usuwanie wszystkiego możliwego bloatware, zastępowania jakichś programów i funkcji innymi mogę jedynie napisać, że to fantastyczny system (ale dopiero po tych krokach).
Edycja:
Wcześniej też nienawidziłem dziesiątki, a jak ktokolwiek miał ją na komputerze - szczerze współczułem, choć każdy z użytkowników ostatecznie był zadowolony, no, albo myślał,
@johnnyMetalowy: Znalazłem fantastyczne możliwości na stronie WinAero. Odinstalowałem Cortanę, Edge, oprócz tego mają taki duży tweaker, w którym można wszystko. Zablokowałem szpiegowanie, reklamy, konto Microsoft - co chcesz, opcji jest mnóstwo.
Nawet przywróciłem notatki (Sticky Notes) oraz Kalkulator z Windowsa 7 :D

Po aplikacji wszystkiego (teraz zajmuje mi to kilka minut, robiłem może 3 instalacje na różnym sprzęcie) - system jest naprawdę wspaniały ( ͡° ͜ʖ ͡
@Anekito:
- piszesz, że GNOME odpada, a zaraz wymieniasz trzy dystrybucje bazujące na GNOME
- Manjaro nie może być "zbyt windowsowy", bo to jest system, a nie środowisko graficzne - Manjaro występuje we wszystkich wersjach, łącznie z tymi z PopOS (GNOME) i Solusa (Budgie). Jeśli spodobał Ci się Solus, a chcesz mimo wszystko Manjaro, to instalujesz Manjaro Budgie
- ranking distrowatch nie jest miarodajny - on jest tworzony w oparciu
@Avil: wspomnienia z technikum ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@aegypius: Dziękuję za rzeczową odpowiedź!
Tak, PopOS jest na GNOME, ale KDE Plasma wygląda bardzo estetycznie. A to już jakoś wyklikam.
Rufus właśnie tworzy pendrive'a z Popsem, zobaczę co z nim będzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dzięki też za link do kanału na YT, w ramach nauki do sesji pewnie trochę sobie pokonfiguruję :D
skonfigurować konta e-mail


@Anekito: Thunderbird, Geary, Evolution, BlueMail, KMail.

jakichś szybkich notatek na pulpicie.


@Anekito: Skoro korzystasz z wszystkiego na Gmail to może Google Keep i zainstaluj aplikację w przeglądarce Chromium, Chrome, Brave czy Vivaldi https://chrome.google.com/webstore/detail/google-keep-notes-and-lis/hmjkmjkepdijhoojdojkdfohbdgmmhki

móc od razu pracować w pakiecie biurowym


@Anekito: tak jak wyżej https://chrome.google.com/webstore/detail/office-editing-for-docs-s/gbkeegbaiigmenfmjfclcdgdpimamgkj?hl=pl

przy muzyczce


@Anekito:
Muzyka, podcasty: Spotify Muzyka, radio: Lollypop Radio: odio Podcasty: Poddr