Wpis z mikrobloga

Będę okablowywał dom pod internet światłowodowy.
Jakiej kategorii kable rj45 najlepiej zamówić, żeby mieć spokój na wiele lat i jednocześnie nie zbankrutować?

Gdzieś czytałem, że 5e to kaszana i znacznie lepiej brać kat.6

A teraz patrzę w necie i kategorii jest 8 XD

#internet #informatyka
  • 20
@bagi1: ja mam światłowód, mam kable 5e. Tak więc - mam prędkość do 100Mbit. Net na routerze mam 150, 50 ginie (kilka kabli, więc powstaje "naturalny" QoS). 100Mb, jest i tak mocno ponad co potrzebuję.
Podobno kat 6 da radę ponad 100Mb, do 1Gb. Czy warto? Sam nie wiem.
@bagi1: ja dalem CAT 7, znajdziesz w dobrych cenach.
Bez sensu kiedyś potem sciany pruć.

Czy warto? Jak mialem pierwszy internet neostrade 0,5 mbps w roku 2001 czyli download 64kilobajty na sekudne to myslalem ze to predkosc swiatla.

Pomysl ile dzis wymaga netflix, ile za 20 lat bedzie wymagala telewizja 128k, internet rzeczy i kwestie o ktorych dzis nie masz pojecia ze beda istnialy.
@500xa4: o jakich urządzeniach mówisz, @bagi chce okablować dom, więc potrzebny mu kabel, puszki, keystony i ramki. Co z yego jest aż tak drogie? Patchpanela nie musi przy switchu montować, może RJ45 zacisnąć.
@bagi1: ja sobie położyłem kategorię szóstą, tak jak @InterferonAlfa_STG napisał, nawet na 5e (nie mylić ze "zwykłą" 5, ale tego to już chyba nie idzie kupić) zrobi się gigabit ale nic więcej. Jak najbardziej może być siódma, najlepiej, aczkolwiek pamiętaj że przewód ekranowany należy porządnie uziemić bo inaczej będzie robić za "antenę" i nawet z gigabitem będzie problem. Jak nie chcesz wydawać tyle na siódmą, to polecam Draka UC400 - fajnie
@Odczuwam_Dysonans: 5e to 2.5Gbps I 5Gbps na 50m. Wiem, że ceny kabli i osprzętu są żadne, ale prawda jest taka, że tempo adopcji 1Gbps było średnie, a czegokolwiek więcej ze względu na cenę i prądożerność jest teraz jeszcze gorsze :-D Też bym położył cat6 w nowej instalacji, ale nie liczyłbym, że kiedykolwiek tego użyję tak na prawdę.

@InterferonAlfa_STG: nowe sieci kładzie się FTTH/FTTB. Ze względu na niski koszt eksploatacji pasywne
@500xa4: tak zbaczając trochę z tematu, z mojej perspektywy giga standardowo na płytach weszło koło 10 lat temu i w sumie można powiedzieć że w te 5 lat się zadomowiło. Jak zmieniałem u siebie nastoletnie przewody i switcha 2-3 lata temu to w sumie tylko jedno na siedem urządzeń było na 100Mbps (router :P) a reszta już latała na giga, PCty, lapki, NAS czy dekoder rodziców. I fakt że to sporo
@Odczuwam_Dysonans: i to jest odpowiedź z którą można dyskutować!

Masz rację, 1Gbps jest na płytach głównych obecny od dawna, trochę gorzej z resztą sprzętu, ale też ostatecznie stał się już standardem - PO PRAWIE 20 LATACH ( ͡° ͜ʖ ͡°). Moja stwierdzenie o powolnej adopcji wzięło się z odniesienia do gwałtownego wdrażania standardów WiFi i mobilnych. Kable takiego poruszenia nie wzbudzają. 2,5 i 5Gbps mają po 6
@500xa4: no tak, zdaję sobie sprawę że na wsiach dalej rządzi miedź parowana - aczkolwiek jest ten Program Operacyjny Polski Cyfrowej, chociaż ktoś tutaj pisał że, jak to w Polsce, sieci są nieoddawane w terminie, dostęp do sieci dla providerów jest horrendalnie drogi i w ogóle... No ale pojawia się światło tu i ówdzie, w zeszłym roku jak z kumplem jechałem przez jakąś wioskę "pośrodku niczego" to wisiał światłowód, więc napawa