Wpis z mikrobloga

Co obstawiacie na rozprawkę z podstawy? W kolejności od ostatniej matury: Wolność - Dziady 3, Tęsknota - Lalka, Pasja Inny utwór, Miłość - Dziady 4, Ludzki los (wolna wola) - Lalka
Wnioski są takie, że tematem zawsze była jakaś wartość przejawiająca się w życiu ludzkim - wolność, tęsknota, pasja, miłość i wolna wola, więc można się spodziewać teraz tematu cierpienia, domu, młodości, ojczyzny, patriotyzmu, samotności. Do każdego z tych tematów pasuje Pan Tadeusz, którego na maturze jeszcze nie było, lecz rok temu był Mickiewicz, więc wątpię że powtórzy 2 lata z rzędu. Z obowiązkowych lektur nie było też Wesela, które idealnie pasuje do tematu ojczyzny, patriotyzmu, tradycji, powstania. W dodatku wyczytałem, że matury pisane są 2 lata wcześniej, więc w 2018, a co było tego roku? 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości oraz czytanie narodowe Wesela. Pod uwagę należy też wziąć, że od dwóch lat była lektura obowiązkowa (a w 2016 i 2017 nieobowiązkowa), więc można też spodziewać się teraz jakiegoś fragmentu na rozprawce bez konieczności odwołania się do całości lektury, co byłoby bardzo dużym ułatwieniem. Reasumując, według mnie: 40% szans na Wesele, 25% na inny utwór, 20% Pan Tadeusz, 15% Lalka (ponieważ była już 2 razy, więc nie zdziwię się, jeśli znowu się pojawi).
#matura
  • 13
@Mefexkode: nie chodzi mi o kardynalny. Tylko o to, że jeśli ktoś zna jakiś motyw w jednej sytuacji np w PT i akurat to pojawi się we fragmencie, to jak odwoła się do całości, jeśli innego przykładu nie będzie znał? Wtedy z maksymalnych 18 pkt można dostać tylko 8 pkt w tym kryterium, więc duża strata
@postyy: tak jak wyżej pisałem, 2 razy AM z rzędu to mała szansa, Lalka już była 2 razy, Wesele lub inny utwór według mnie. Tyle tylko, że jeśli Wesele, to problem jest, bo nawet jak będzie, bo jak ktoś nie czytał to ciężko znaleźć kilka sytuacji do danego motywu, dziwna lektura xd. Powstanie narodowe to róg który upuścił Jasiek, więcej do głowy mi nie przychodzi.
@Kokoszka99: Ja tez mam problem z jakimikolwiek motywami w weselu, może i jest wartościowe historycznie ale nie jest to książka dobrze przyswajana przez młodzież i bogata w motywy, za to Tadeusz to kopalnia motywów
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kokoszka99: Wesele to jeden wielki motyw Patriotyczny, przy tym wątki historyczne które mają tylko pobudzić do powstania. Przy tym wytykają błędy przeszłości.
@Yaqeen: no tak, ale skupia się głównie na zjawach które kogoś odzwierciedlają i symbolach, która coś oznaczają. Więc jedyny maturalny temat z wesela do którego łatwo byłoby się odnieść do całości, to symbolika. Bo nawet jak pojawi się wątek patriotyczny i we fragmencie będzie Józio, który upuszcza róg, przez co nie daje znaku do powstania, to jaką sytuację zrywu narodowego do powstania przywołasz? Ja bym nie potrafił
@Mefexkode: w podstawie programowej są jego utwory jako obowiązkowe z gimnazjum, ale szczerze ja ich nawet nie przerabiałem w gimnazjum, nic nie pamiętam, nie uczę się ich, wątpię aby na maturze się pojawiły, pewnie jak 90% osób xd