Wpis z mikrobloga

Jak wygląda sytuacja z punktami na rozprawce? Coś tam wyczytałem, że 18 punktów jest za odwołanie się do fragmentu i całości, wiem też że odwołanie do fragmentu jest o wiele bardziej punktowane niż odwołanie się do całości. Jeśli nie będę miał pomysłu na odwołanie się do całości książki, to co wtedy robić? Całkiem ominąć i nic o tym nie wspominać czy napisać cokolwiek zgodne z treścią utworu?
#matura
  • 29
@Kokoszka99: rozumiem, ze chodzi o podstawę
odwołujesz się do fragmentu, później całość, jeśli nie masz pomysłu to możesz jakąś naciąganą idee utworu wysnuć, wybrać scenę, która pamiętasz i ją trochę podkoloryzować, zawsze warto się odwołać nawet jeśli fragment nie pasuje, bo za całkowite nieodwołalnie się do całości książki mogą wyzerować całą rozprawkę, potraktować to jako kardynalny, jeśli było to wyszczególnione w poleceniu
@Kokoszka99: no ja tez ją oglądałam przed maturą, a jakoś mój kolega 3 lata temu miał taki przypadek, odwołanie się nic nie dało, bo takie było polecenie – nie spełnił go, do widzenia
@Kokoszka99 mi nauczyciel z polskiego mówił, że jak już kompletnie nie mamy pomysłu na co się odwołać to wymyślmy wiersz/książkę np. Naszego kolegi. Ja prawde mowiac jedynie moge sie odwolac do Harrego Pottera (filmu)
@dziecielinapala: no właśnie, ale mi chodzi bezpośrednio o sytuacje, gdzie w poleceniu jest fragment + cały utwór + tekst kultury - to tyczy się lektur obowiązkowych. Jak byłyby na przykład Dziady 4, które nie są obowiązkowe, to wiadomo, że tylko do fragmentu się odnieść trzeba, a nie do całości też
@vejzo: a jak odwołam się do całości, ale wprost nie przedstawię jakiegoś motywu, ale kilka zdań napiszę, to co się da, nie mówię o streszczeniu, tylko o częściowym odwołaniu się do motywu, coś raczej dostanę? xd